Արշակ Հայրապետյան. Այս տարի երեք կարեւոր մեկնարկ ունենք
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Արշակ Հայրապետյանը գոհ է հանրապետության առաջնությանը մասնակցած մարզիկների քանակից (շուրջ 300 ըմբիշ), քանի որ այդպես ընտրության ավելի մեծ հնարավորություն կա: Նրա խոսքով, թեեւ տարին նոր է սկսվում, սակայն գոտեմարտերի ընդհանուր մակարդակը կարելի է բավարար համարել.
«Բոլորը չէին կարող որակյալ գոտեմարտեր անցկացնել, սակայն տասը քաշային կարգերում էլ եղան պատանիներ, որոնց հետ աշխատելու դեպքում հնարավոր է արդյունքի հասնել: Հիմա ձեւավորում ենք հավաքական թիմի ընդլայնված կազմը, որի հետ կսկսենք նախապատրաստվել տարվա գլխավոր երեք մրցումներին: Մոտ ժամանակներս Ծաղկաձորում 12-օրյա ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք, որից հետո հիմնական թիմը Մինսկում կմասնակցի «Մեդվեժոնոկ» մրցաշարին, իսկ երկրորդ համարները կմեկնեն Իրան՝ «Իմամ քափ» մրցաշար: Ուզում ենք տեսնել, թե ապրիլի 26-ից 29-ը Կիեւում կայանալիք Եվրոպայի  եւ հուլիսին Խորվաթիայում՝ աշխարհի առաջնություններից առաջ  ով իրեն  ինչպես կդրսեւորի: Ընդ որում, Եվրոպայի առաջնությունում խաղարկվելու են Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր: Դրա համար անհրաժեշտ է քաշային կարգերում մտնել եզրափակիչ»,- ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց Արշակ Հայրապետյանը:
Մարզիչը տեղեկացրեց նաեւ, որ պատանեկան օլիմպիական խաղերում պայքարն ընթանալու է հինգ քաշային կարգում, իսկ յուրաքանչյուր երկիր կարող է ներկայացված լինել առավելագույնը երկու ըմբիշով:

Старший тренер юношеской сборной Армении по вольной борьбе Аршак Айрапетян доволен количеством участников чемпионата республики (около 300 борцов), поскольку это дает больше возможностей для выбора. По его словам, хотя год только начинается, общий уровень схваток можно считать удовлетворительным.
"Все не могли провести качественные схватки, однако во всех десяти весовых категориях были ребята, с которыми можно работать и достичь результата. Сейчас формируем расширенный состав сборной, с которой начнем готовиться к трем главным соревнованиям года. В ближайшее время проведем в Цахкадзоре 12-дневный сбор, после чего основная команда в Минске примет участие в соревновании "Медвежонок", а вторые номера поедут в Иран на турнир "Imam Cup". Хотим увидеть, кто как себя проявит перед чемпионатом Европы (26-29 апреля, Киев) и мира (июль, Хорватия). При этом, на чемпионате Европы будут разыгрываться путевки на предстоящие в Буэнос-Айресе юношеские Олимпийские игры", - сообщил пресс-службе НОКА Аршак Айрапетян.
Тренер также сообщил, что на юношеских Олимпийских играх борьба будет проходить в пяти весовых категориях, а каждая страна может быть представлена максимум двумя борцами.