Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականն այսօր ավարտում է մրցաշրջանի առաջին ուսումնամարզական հավաքը Ծաղկաձորում եւ վաղը մեկնում է Մոլդովա՝ մասնակցելու միջազգային մրցաշարի:
Հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց.
«Երիտասարդների քաշային կարգերը նույնպես փոխվել են: Մոլդովա մեկնող թիմում ընդգրկել եմ տասը ըմբիշ. 57 կգ՝ Կարեն Զուրաբյան եւ Ռազմիկ Պապիկյան, 61 կգ՝ Արսեն Հարությունյան եւ Վազգեն Թեւանյան, 65 կգ՝ Գեղամ Գալստյան, 70 կգ՝ Արման Անդրեասյան, 74 կգ՝ Դավիթ Գեւորգյան, 79 կգ՝ Արման Ավագյան, 92 կգ՝ Կոլյա Հարությունյան, 125 կգ՝ Հովհաննես Մաղաքյան:
Մոլդովայի մրցաշարով սկսվում է մրցաշրջան 2018-ում երիտասարդական հավաքականի միջազգային մեկնարկը, որը Եվրոպայի (օգոստոսի 2-6, Իտալիա) եւ աշխարհի (սեպտեմբերի 16-20, Սլովակիա) առաջնությունների նախապատրաստության փուլերից մեկն է: Տարվա ուսումնամարզական ծրագրով մարտ ամսին Հայաստանում կկազմակերպվի մինչեւ 23 տարեկանների ընտրական մրցաշար, որը լավագույն երիտասարդների համար նաեւ ապրիլի վերջին կայանալիք Հայաստանի առաջնությունից մոտ 45 օր առաջ կարեւոր փորձամրցում կլինի: Հայաստանի առաջնության արդյունքով կձեւավորվի հավաքականի նոր կազմը, որը կսկսի նախապատրաստվել այս տարվա արդեն նշածս երկու գլխավոր մրցումներին»:

Молодежная сборная Армении по вольной борьбе сегодня завершает первый учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре и завтра отправляется в Молдову для участия в международном турнире.
Старший тренер сборной Аветик Варданян сказал пресс-службе НОКА:
"Молодежные весовые категории также претерпели изменения. В команду мы включили десять борцов: 57 кг – Карен Зурабян и Размик Папикян, 61 кг – Арсен Арутюнян и Вазген Теванян, 65 кг – Гегам Галстян, 70 кг – Арман Андреасян, 74 кг – Давид Геворгян, 79 кг – Арман Авакян, 92 кг – Коля Арутюнян, 125 кг – Оганес Магакян.
Молдавским турниром дается международный старт молодежной сборной в сезоне-2018. Это соревнование является одним из подготовительных этапов к чемпионатам Европы (2-6 августа, Италия) и мира (16-20 сентября, Словакия). Согласно учебно-тренировочному годовому плану в марте в Армении будет организован отборочный турнир до 23 лет, который также станет для лучших юниоров важной пробой сил перед предстоящим в конце апреля чемпионатом Армении (примерно за 45 дней до начала). По результатам первенства республики будет сформирован новый состав сборной, который начнет готовиться к уже отмеченным мною двум главным соревнованиям этого года".