Շախմատի Հայաստանի նորընծա չեմպիոն, գրոսմայստեր Հայկ Մարտիրոսյանը հաղթանակից հետո ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում կիսվեց առաջին տպավորություններով.
- Հայկ, շնորհավորում ենք հաղթանակի կապակցությամբ: Երկրորդ անգամ ես հանդես գալիս Հայաստանի առաջնությունում: Ի՞նչ սպասումներով էիր մեկնարկում:
- Շնորհակալություն: Սպասումներս մեծ էին: Լրջորեն մարզվել էի եւ տրամադրված էի միայն հաղթանակի: Մրցաշարերում միշտ ձգտում եմ առաջին տեղը զբաղեցնել: Շուրջ մեկ տարի առաջ կյանքից հեռացավ մարզիչս՝ Աշոտ Անաստասյանը, որը շատ մեծ դեր է խաղացել իմ՝ որպես շախմատիստ ձեւավորվելու գործում: Եւ հիմա էլ, ամեն պարտիայում հիշում էի նրա խորհուրդները, որոնք ինձ շատ օգնեցին: Առաջնությունում հաղթանակս նվիրում եմ ընտանիքիս եւ մարզչիս հիշատակին:
- Ինչպիսի՞ն ստացվեց Հայաստանի առաջնությունը քեզ համար:
- Մեկնարկում երեք անընդմեջ ոչ-ոքի ունեցա, բայց պարտիաները բավականին հետաքրքիր ստացվեցին: Ռոբերտ Հովհաննիսյանն այդ ընթացում երեք հաղթանակ էր տարել, այդ պատճառով պետք էր սկսել ավելի ռիսկային խաղ ցուցադրել: Սրեցի խաղի ընթացքը, եւ դա արդյունք տվեց: Ինձ հաջողվեց չորս պարտիայում անընդմեջ հաղթանակ գրանցել եւ հավասարվել Ռոբերտին: Թե ինչ ստացվեց եզրափակչում, ձեզ արդեն հայտնի է:
- Ինչպե՞ս դասավորվեց Ռոբերտ Հովհաննիսյանի հետ որոշիչ պարտիան եզրափակիչ տուրում:
- Շատ հետաքրքիր: Որոշիչ պարտիաներում խաղալու փորձ արդեն ունեցել էի, ինչն ինձ օգնեց: Հաջողվեց խուսափել ավելորդ լարվածությունից եւ գործել ավելի սառնասրտորեն: Սկզբնախաղում փոքր թերացումներ կային, բայց ես վստահ էի, որ դիրքս ամուր է: Ռոբերտը հաղթանակի իրական հնարավորություններ չուներ: Վերջում ինձ հաջողվեց նկատելի առավելության հասնել, բայց քանի որ ոչ-ոքին հավասար էր հաղթանակի, ես ընդունեցի մրցակցի առաջարկը:
- Դու Հայաստանի ամենաերիտասա՞րդ չեմպիոնն ես:
- Որքանով ինձ հայտնի է՝ այո: Հուլիսին 18 տարիս կլրանա: Ինձ ասացին, որ Լեւոն Արոնյանը չեմպիոն դարձել է 20 տարեկանում: Ասեմ, որ ինձ համար մեծ պատիվ եւ պատասխանատվություն է Լեւոնի եւ այլ շախմատիստների հետ լինել հավաքականի կազմում: Կաշխատեմ բոլոր ուժերս եւ գիտելիքներս գործի դնել, որպեսզի հավաքականին օգտակար լինեմ:
- Ի՞նչ մրցաշարերի ես նախատեսում մասնակցել:
- Առաջիկա մրցաշարը «Աէրոֆլոտ օփենն է», որը կանցկացվի Մոսկվայում ֆետրվարի 20-28-ը: Դրան կհաջորդի Եվրոպայի անհատական առաջնությունը (Բաթումի, մարտի 16-29-ը): Եւ իհարկե, կրկին Բաթումում կայանալիք Օլիմպիադան (սեպտեմբերի 23-ից հոկտեմբերի 7):

Новоиспеченный чемпион Армении по шахматам гроссмейстер Айк Мартиросян в интервью пресс-службе НОКА поделился первыми впечатлениями после победы.
- Айк поздравляем с победой. Ты выступал в чемпионате Армении во второй раз. С какими ожиданиями выходил на старт?
- Спасибо. Ожидания были большие. Я серьезно тренировался и настраивался только на победу. Всегда стремлюсь в соревнованиях занять первое место. Около года назад из жизни ушел мой наставник Ашот Анастасян, который сыграл огромную роль в моем формировании, как шахматиста. И сейчас в каждой партии я вспоминал его советы, которые мне очень помогли. Свою победу в чемпионате я посвящаю своей семье и памяти моего тренера.
- Каким для тебя получился чемпионат Армении?
- На старте я сделал три ничьи подряд, но партии получились довольно интересными. Роберт Оганесян в этот период одержал три победы, поэтому нужно было начать играть более рискованно. Я обострил игру, и это принесло результат. Мне удалось выиграть четыре партии подряд и догнать Роберта. Что получилось на финише, вы уже знаете.
- Как сложилась решающая встреча с Робертом Оганесяном в последнем туре?
- Очень интересно. Мне уже несколько раз приходилось играть решающие партии. Этот опыт пригодился. Удалось избежать лишнего напряжения, действовать хладнокровно. В дебюте были небольшие недочеты, но я был уверен, что моя позиция крепкая. Реальных шансов у Роберта на победу не было. В конце уже мне удалось достичь большого преимущества, но поскольку ничья была равносильна победе, я принял предложение соперника.
- Ты стал самым молодым чемпионом страны?
- Насколько мне известно, да. В июле мне исполнится 18 лет. Мне сказали, что Левон Аронян стал чемпионом в 20 лет. Скажу, что для меня большая честь и ответственность оказаться вместе с Левоном и другими шахматистами в национальной сборной. Постараюсь использовать все силы и знания, чтобы быть полезным команде.
- В каких соревнованиях планируешь участвовать?
- Ближайший турнир – "Аэрофлот Опен", который пройдет в Москве с 20 по 28 февраля. Затем – индивидуальный чемпионат Европы (Батуми, 16-29 марта). И, конечно, Олимпиада в Батуми (23 сентября – 7 октября).