«Մեդալների հաշվարկով նախորդ տարի ավելի լավ արդյունքներ ենք ունեցել, բայց այդքան գոհ չէի, որքան այս տարի: 2017 թվականը շատ հաջող էր մեզ համար»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը: Մարզիչն ամփոփեց ընթացիկ տարին.
«Այս տարի Արթուր Թովմասյանը դարձավ ամառային Ունիվերսիադայի կրկնակի չեմպիոն, Արթուրը նաեւ ոսկե մեդալ նվաճեց Աշխարհի Գավաթի խաղարկությունում: Հարություն Մերդինյանը դարձավ Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, իսկ աշխարհի առաջնությունում զբաղեցրեց 5-րդ տեղը, որը հավասար է մեդալի: Ինձ համար սրանք են տարվա լուրջ արդյունքները:
Արդյունքներն իհարկե կարեւոր են, բայց ամենակարեւորն այն է, որ տղաները հանդես գան իրենց հնարավորությունների սահմաններում: Այս տարի այդպես էր, ավելին չէին կարող: Միայն ափսոսում եմ, որ Արթուր Թովմասյանին չհաջողվեց մեդալ նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում: Նա կարող էր երկրորդ մրցանանակիր դառնալ, պարզապես եզրափակչում չստացվեց: Երիտասարդները նույնպես լավ են հանդես եկել:
Մի քանի օր առաջ Միխայիլ Վորոնինի անվան գավաթի խաղարկությունում Արթուր Դավթյանն եւ Վիգեն Խաչատրյանը ոսկե, արծաթե ու բրոնզե մեդալներ նվաճեցին անհատական եւ թիմային պայքարում: Այնպես որ, տարին ավարտում ենք լավ նոտայով»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը:
Մարզիչը նշեց, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում իրենց բյուջեն ավելացել է, ինչի շնորհիվ կարողանում են ուսումնամարզական հավաքներ անցկացնել, երիտասարդներին ընդգրկել մրցաշարերում: Սակայն, Հակոբ Սերոբյանի խոսքով խնդիրներ միշտ կան, քանի որ մարմնամարզությունը թանկ մարզաձեւ է.
«Դահլիճի պայմանների պատճառով չենք կարողանում բարդացնել վարժությունները, հակառակ դեպքում տղաները կարող են վնասվածք ստանալ: Ես դա թույլ չեմ տա: Երեք գործիքից մենք ուժեղ ենք, հասնում ենք պտտաձողին, զուգափայտերին՝ թուլանում ենք, դա զգացվում է Արթուր Դավթյանի մրցելույթներում: Վստահ եմ, որ աստիճանաբար մենք կունենանք ժամանակակից դահլիճ: ՀԱՕԿ-ը, Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը գնահատում են մեր արդյունքները եւ աջակցում»,- ասաց մարզիչը:
Հակոբ Սերոբյանը հայտնեց, որ հաջորդ տարի Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն նաեւ թիմային պայքարում, որպեսզի կարողանան 2019 թվականին Մինսկում կայանալիք եվրոպական ամառային խաղերի վարկանիշ ձեռք բերել.
«2018 թվականի ծրագիրը նախորդ տարիների համեմատ բավականին փոխված է: Հաջորդ տարի Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվելու է օգոստոսին, սովորաբար այն լինում է մարտ-ապրիլ ամիսներին: Հայաստանի առաջնությունը նույնպես կհետաձգենք, քանի որ այդ արդյունքներով է ձեւավորվում հավաքականը:
Քաթարի Աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլը բաց կթողնենք, դրա փոխարեն կմեկնենք Թբիլիսի՝ ուսումնամարզական հավաքի: Այնտեղ պայմանները հիանալի են, եւ մենք կկարողանանք բարդ վարժություններ կատարել: Նոյեմբերին Գերմանիայում անպայման կմասնակցենք Աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլին: Դա շատ կարեւոր է, քանի որ սկսում է հաշվարկը՝ երկու տարում, ըստ միավորների, յուրաքանչյուր գործիքի լավագույն մարզիկը ունենալու է օլիմպիական վարկանիշ: Սա նորություն է, մենք պայքարելու ենք: Սակայն, մեզ համար դժվար է լինելու, քանի որ բաց ենք թողնելու Աշխարհի գավաթի երկու խաղարկություն՝ Բաքվում կայանալու պատճառով»,- եզրափակեց Հակոբ Սերոբյանը:

В плане медалей в прошлом году у нас были более хорошие результаты, но я не был так доволен, как в этом году. 2017 год был весьма успешным для нас", - сказал в беседе с журналистами главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серопян. Тренер подвел итоги текущего года.
"В этом году Артур Товмасян стал двукратным чемпионом летней Универсиады. Артур также завоевал золотую медаль на розыгрыше Кубка мира. Арутюн Мердинян стал бронзовым призером чемпионата Европы, а на первенстве мира занял 5-е место, что равно медали. Для меня это – серьезные результаты.
Результаты, конечно, важны, но самое главное то, что ребята выступали в границах своих возможностей. В этом году так и получилось – сделать больше они не могли. Жалею лишь, что Артуру Товмасяну не удалось завоевать медаль на чемпионате Европы. Он мог стать вторым призером, просто не получилось в финале. Молодые тоже выступили хорошо.
Несколько дней назад на розыгрыше Кубка мира имени Михаила Воронина Артур Давтян и Виген Хачатрян завоевали золотую, серебряную и бронзовую медали в личной и командной борьбе. Так что, год завершаем на хорошей ноте", - сказал Акоп Серопян.
Тренер отметил, что в течение последних трех лет их бюджет увеличился, благодаря чему гимнасты могут проводить учебно-тренировочные сборы, включать в соревнования молодежь. Однако, по словам Акопа Серопяна, проблемы есть всегда, поскольку спортивная гимнастика – дорогой вид спорта.
"Из-за условий спортзала не можем усложнять упражнения, в противном случае ребята могут получить травму. Я этого не позволю. Мы сильны на трех снарядах. Доходим до перекладины и параллельных брусьев – слабеем. Это чувствуется на выступлениях Артура Давтяна. Уверен, что постепенно мы заимеем современный зал. НОКА, Министерство спорта и по делам молодежи ценят наши результаты и поддерживают", - сказал наставник.
Акоп Серопян заявил, что в следующем году на чемпионате Европы гимнасты выступят также в командной борьбе, чтобы суметь завоевать рейтинг летних Европейских игр, предстоящих в 2019 году в Минске.
"Программа на 2018 год по сравнению с прошлыми годами довольно таки изменена. В следующем году чемпионат Европы будет проходить в августе, обычно это происходит в марте-апреле. Чемпионат Армении также будет отложен, поскольку по его результатам будет сформирована сборная.
Этап розыгрыша Кубка мира в Катаре пропустим, вместо него поедем в Тбилиси, на учебно-тренировочный сбор. Там прекрасные условия, и мы сможем исполнять сложные выступления. В ноябре в Германии обязательно примем участие в розыгрыше этапа Кубка мира. Это очень важно, поскольку начинается подсчет: за два года, согласно набранным очкам лучший спортсмен на каждом снаряде получит олимпийский рейтинг. Это новшество, и мы будем бороться. Однако нам придется тяжело, поскольку пропустим два этапа розыгрыша Кубка мира, которые состоятся в Баку", - заключил Акоп Серопян.