Հայաստանի սեղանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ, տղամարդկանց ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆելիքս Սարգսյանը ՀԱՕԿ-ի հետ զրույցում ամփոփեց մրցաշրջան 2017-ը:
«Առաջընթաց կա: Պլանով նախատեսված բոլոր միջոցառումները, դեռ մի բան էլ ավելի, կատարել ենք: Մասնակցեցինք Եվրոպայի կրտսեր պատանիների առաջնությանը, որտեղ մեր երկու թենիսիստները մտան 1/32 եզրափակիչ: Մեր մեծահասակները եւ պատանիները տարվա ընթացքում մրցափորձ ձեռք բերելու նպատակով մասնակցել են մի շարք միջազգային մրցաշարերի, ինչն արդյունք տվել է: Մասնավորապես, Բաթումում՝ մեր հայրենակից, աշխարհի չեմպիոն Սարգիս Սարխոյանի մրցանակների միջազգային խաղարկությունում, որին մասնակցում էր վեց երկիր, մեծահասակների մեջ Մեսրոպ Ղուկասյանը դարձավ հաղթող, իսկ Ռուբեն Գայբակյանը դարձավ մրցանակակիր, իսկ պատանիների մրցաշարում լավագույն եռյակը կազմեցին Ավետ Վասիլյանը, Կարեն Պապյանը եւ Էդգար Ռաֆայելյանը: Ֆեդերացիան վերջին երեք տարիներին հիմնական ուշադրությունը դարձնում է պատանիների վրա, եւ մեր երեխաներն արդեն բավականին ուժեղ են: Հաջող մասնակցություններ են եղել նաեւ Թբիլիսիում անցկացված միջազգային մրցաշարերում: Սա, կարծում եմ, ֆեդերացիայի ճիշտ աշխատանքի արդյունքն է, որը հնարավոր է դարձել նաեւ ՀԱՕԿ-ի եւ սպորտի պետական կառույցի ուշադրության շնորհիվ», - ասաց Ֆելիքս Սարգսյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահը նշեց, որ սեղանի թենիսը ակտիվացել է հանրապետությունում:
«Տարիներ շարունակ, բացի Հայաստանի կրտսեր պատանիների, պատանիների, երիտասարդների, մեծահասակների եւ թիմային առաջնություններից, կազմակերպում ենք նաեւ կյանքին հրաժեշտ տված մեր տիտղոսակիր սեղանի թենիսիստների հուշամրցաշարեր, որոնք արդեն միջազգային կարգավիճակ են ստացել: Դրանց ակտիվ մասնակցում է հատկապես հարեւան Վրաստանը, որտեղից տարեցտարի ավելի մեծ թվով թենիսիստներ են գործուղվում: Կարելի է ասել, որ ամեն ամիս միջին հաշվով երկու մրցում ենք անցկացնում: Որպես մարզաձեւի զարգացման, տարածման եւ պրոպագանդման պատասխանատուի, ինձ շատ է ոգեւորում նաեւ այն, որ ՀԱՕԿ-ն ամեն տարի ԶԼՄ-ների միջեւ սեղանի թենիսի մրցաշար է կազմակերպում:
Բայց մտահոգող խնդիրներ էլ կան: Մարզաձեւով զբաղվողների քանակը նվազել է: Պատճառներից մեկն արդեն վարպետության որոշակի աստիճանի հասած պատանիների արտահոսքն է: Եվրոպական երկրները ձեւը գտել են: Նրանց ծնողներին լավ պայմաններով առաջարկներ են անում եւ պատրաստի ու հեռանկարային մարզիկներին տանում են : Օրինակ, մեր կադրերից Էլիզաբեթ Աբրահամյանը, որի հետ մեծ հույսեր էինք կապում, տեղափոխվել է Նիժնի Նովգորոդ եւ հիմա իր տարիքի աղջնակների մեջ աշխարհի առաջին ռակետն է:
Սեղանի թենիսը հայերի համար է, եւ համոզված եմ, որ այն հիմա էլ ապագա ունի: Դրա համար առաջին հերթին աշխարհագրությունն ու մասսայականությունն ենք փորձում ընդլայնել: Մեր մարզաձեւի ավանդական կենտրոնները եղել են Երեւանը, Գյումրին եւ Վանաձորը: Հիմա մյուս մարզերն ու քաղաքներն ենք ակտիվացնում: Նոր կենտրոններ ենք բացել Հրազդանում, Սեւանում, Վայքում, Կապանում, Աշտարակում, հաջորդը նախատեսում ենք Արմավիրում: Փորձը ցույց է տալիս, որ մենք տաղանդավոր երեխաներ շատ ունենք, որոնց համար տեղերում մարզվելու եւ իրենց տաղանդը բացահայտելու հնարավորություն պետք է ստեղծել, ինչն էլ անում ենք», -եզրափակեց Ֆելիքս Սարգսյանը:

Президент Федерации настольного тенниса Армении, главный мужской национальной сборной Феликс Саргсян в беседе с пресс-службой НОКА подвел итоги сезона-2017.
"Прогресс есть. Провели все мероприятия, предусмотренные планом, и даже больше. Приняли участие в чемпионате Европы среди юношей младшего возраст, где два наших теннисиста вышли в 1/32 финала. Наши взрослые и юноши в течение года с целью приобретения опыта участвовали в ряде международных соревнований, что дало результат. В частности, в Батуми, в турнире на призы чемпиона мира, нашего соотечественника Саркиса Сархояна, в котором приняли участие шесть стран. Месроп Гукасян стал победителем среди взрослых, а Рубен Гайбакян – призером. В соревновании юноше призовую тройку составили Авет Василян, Карен Папян и Эдгар Рафаелян. Последние три года федерация основное внимание обращает на юных спортсменов, и наши дети уже довольно сильны. Успешное выступление имело место также на прошедшем в Тбилиси международном турнире. Это, думаю, результат правильной работы федерации, что стал возможным также благодаря вниманию НОКА и государственного спортивного ведомства", – сказал Феликс Саргсян.
Президент федерации отметил, что настольный теннис активизировался в республике.
"На протяжении лет помимо чемпионатов Армении среди младших юношей, юношей, молодежи, взрослых, командных первенств мы также организовываем турниры памяти наших известных настольных теннисистов, ушедших из жизни, которые уже получили международный статус. В них особенно активно участвует соседняя Грузия, откуда из года в год приезжает все большее количество теннисистов. Можно сказать, что каждый месяц в среднем проводим два соревнования. Как ответственный за развитие, распространение и пропаганду я очень воодушевлен также тем, что НОКА каждый год организует турнир по настольному теннису среди представителей СМИ.
Однако есть и беспокоящие проблемы. Количество занимающихся нашим видом спорта уменьшилось. Одна из причин – отъезд юных спортсменов, достигших определенной степени мастерства. Европейские страны уже приноровились. Предлагают их родителям хорошие условия и забирают готовых и перспективных спортсменов. Например, Элизабет Абрамян, с которой мы связывали большие надежды, переехала в Нижний Новгород, и сейчас является первой ракеткой мира среди девочек своего возраста.
Настольный теннис – вид спорта для армян. Я уверен, что и сейчас он имеет будущее. Для этого в первую очередь пробуем расширить географию и массовость. Нашими традиционными центрами были Ереван, Гюмри и Ванадзор. Сейчас активизируются другие марзы и города. Мы открылись новые центры в Раздане, Севане, Вайке, Капане, Аштараке, на очереди – Армавир. Опыт показывает, что у нас есть много талантливых ребят, для которых надо создать на местах возможность тренироваться и раскрывать свой талант, что мы и делаем", - заключил Феликс Саргсян.