Հայաստանի առաջատար բադմինտոնիստ Լիլիթ Պողոսյանն օրերս է վերադարձել Դանիայից, որտեղ մասնակցում է եվրոպական կոնֆեդերացիայի «Centre of Excellence» ծրագրին: Պողոսյանի խոսքով՝ 2017 թվականն իր մարզական կարիերայում մեծ ձեռքբերումների տարի էր: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Լիլիթը պատմեց իր հաջողությունների եւ առաջիկա ծրագրերի մասին.
«Ընթացիկ տարին լի էր դրական զարգացումներով: 2017-ը սկսեցի միջազգային մրցաշարերով: Հետո բադմինտոնի Եվրոպայի կոնֆեդերացիայից հրավեր ստացա՝ «Centre of Excellence» ծրագրի շրջանակներում մասնակցելու եռամյա ուսումնամարզական հավաքի: Դա իմ սպորտային կարիերայի ամենամեծ նվերն էր:
Ապրիլին մասնակցեցի Եվրոպայի առաջնությանը: Անկեղծ ասած, չէի սպասում, որ կկարողանամ որակավորում ստանալ, քանի որ մինչ այդ վատ էի հանդես եկել: Աշխարհամասի առաջնությունից հետո մասնակցեցի «Centre of Excellence»-ի երկրորդ փուլին, հասկացա, որ կարող եմ եւ ուզում եմ մարզվել Դանիայում:
Սեպտեմբերի 1-ից տեղափոխվեցի ու ամսվա վերջին էլ հաղթեցի իմ առաջին մրցաշարում: Դանիացիների հետ էի մրցում, նրանք աշխարհում լավագույններից են, եւ չէի էլ ակնկալում որ կդառնամ հաղթող: Որոշ ժամանակ անց հրավեր ստացա դանիական «Թոստղուփ էլիտ բադիմինտոն» ակումբից ու հիմա այնտեղ եմ հանդես գալիս: Ակումբի կազմում իմ բոլոր մենախաղերում հաղթել եմ, ինչը բավականին լավ արդյունք է:
Դանիայում օրը երկուսից երեք անգամ մարզվում ենք: Այնտեղ ամբողջովին կենտրոնացած եմ սպորտի վրա: Իմ առօրյան բադմինտոնն է: Այս ամենից հետո պարզապես չէի կարող լավ արդյունք չունենալ: Հայաստանում մարզվում էի ասիական ոճով, որտեղ շեշտը դրված է ֆիզիկականի, տոկունության վրա: Իսկ Դանիայում մարզվում եմ եվրոպական ոճով: Այնտեղ ուշադրությունն ավելի շատ տեխնիկայի վրա է: Հիմա ինձ մոտ երկուսը միաձուլվել են:
Հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի ավելի լավ հանդես կգամ, քայլ առ քայլ առաջ կգնամ եւ ի վերջո կհասնեմ նպատակիս՝ ձեռք բերել օլիմպիական խաղերի ուղեգիր»,- ասաց Լիլիթ Պողոսյանը:
Հայ բադմինտոնիստը մի քանի օր առաջ պայմանագիր ստորագրեց հագուստի ճապոնական ապրանքանիշի հետ: Հաջորդ տարվանից Լիլիթը հանդես կգա «Kawasaki» մարզահագուստով.
«Այս ապրանքանիշը եվրոպական շուկայում նոր է: Նրանք խաղացողներ էին փնտրում հովանավորելու համար, բարեբախտաբար ես դարձա նրանցից մեկը:
Հաջորդ տարի յուրաքանչյուր ամիս մեկ մրցում եմ ունենալու: Առաջին երեք մրցաշարերում հաջող հանդես գալու դեպքում կորակավորվեմ Եվրոպայի առաջնության համար»,- նշեց Պողոսյանը:
Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելու համար վարկանիշային աղյուսակում Լիլիթը պետք է լինի հարյուր լավագույնի մեջ (յուրաքանչյուր երկրից ընտրվում է երկու մարզիկ): Այժմ նա 428-րդ է: Մինչեւ Տոկիո 2020-ը հայ բադմիտոնիստը բավականին ժամանակ ունի միավորներ հավաքելու համար:

Лилит Погосян: Приглашение в Данию самый большой подарок в спортивной карьере
Ведущая армянская бадминтонистка Лилит Погосян на днях возвратилась из Дании, где она участвует в программе Европейской конфедерации "Centre of Excellence". По словам Погосян, 2017 год в ее спортивной карьере стал годом больших приобретений. В беседе с пресс-службой НОКА Лилит рассказала о своих успехах и ближайших планах.
"Текущий год был полон положительными событиями. Я начала в 2017 году международными соревнованиями. Потом получила приглашение от Европейской конфедерации участвовать в рамках программы "Centre of Excellence" в трехгодичных сборах. Это самый большой подарок за мою спортивную карьеру.
В апреле я приняла участие в чемпионате Европы. Откровенно говоря, не ожидала, что смогу получить квалификацию, поскольку до этого выступала неудачно. После первенства континента я приняла участие во втором этапе "Centre of Excellence", поняла, что могу и хочу тренироваться в Дании.
С 1 сентября я переехала и в конце месяца победила в своем первом турнире. Соревновалась с датчанами, они одни из лучших в мире, и я не ожидала, что стану победительницей. Через некоторое время получила приглашение от датского клуба "Тостхуп элит бадминтон" и сейчас выступаю там. В составе клуба во всех одиночных встречах я одержала победы, что является довольно хорошим результатом.
В Дании тренируемся два-три раза в день. Там я полностью сосредоточена на спорте. Каждый мой день занят бадминтоном. После всего этого я просто не могу не показывать хорошие результаты. В Армении я тренировалась в азиатском стиле, где упор делается на физику и стойкость. А в Дании тренируюсь в европейском стиле. Там внимание больше делается на технику. Сейчас у меня сочетаются оба компонента.
Надеюсь, что в следующем году выступлю лучше, и шаг за шагом достигну конечной цели – олимпийской путевки", - сказала Лилит Погосян.
Армянская бадминтонистка несколько ней назад подписала договор с японским брендом одежды. Со следующего года Лилит выступит в спортивной форме фирмы "Kawasaki".
"Этот бренд новый на европейском рынке. Они ищут спортсменов для спонсорства, к счастью, я стала одной из них.
В следующем году каждый месяц у меня будет по одному соревнованию. В случае успешного выступления в первых трех соревнованиях квалифицируюсь на чемпионат Европы", - отметила Погосян.
Для завоевания олимпийской путевки Лилит должна быть в сотне лучших в рейтинговой таблице (из каждой страны отбираются по два спортсмена). Сейчас я на 428-м месте. До Токио-2020 армянская бадминтонистка имеет достаточно времени, чтобы набрать очки.