Վերջին չորս տարում՝ 2014-թվականից մինչեւ 2017-ը, Հայաստանի ծանրորդներն ընդհանուր առմամբ մեզի եւ արյան 1000-1200 դոպինգ անալիզ են հանձնել միջազգային հակադոպինգային կազմակերպություններ կազմակերպած ստուգումներում եւ ոչ մի անգամ հակադոպինգային կանոնների խախտում չի հայտնաբերվել:
«Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ հնարավոր է մեր նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցի ժամկետը կրճատվի մինչեւ վեց ամիս եւ Հայաստանի հավաքականը, չի բացառվում եւս մեկ-երկու երկիր, կարողանա մասնակցել եկող տարվա գարնանը կայանալիք մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Մենք 2018 թվականի մեր պլանը կազմել ենք հենց այդ հաշվարկով, որպեսզի պատրաստ լինենք: Պաշտոնապես մեր որակազրկման ժամկետը լրանում է ապրիլի 19-ին եւ դրանից հետո Հայաստանի ծանրորդները կարող են մասնակցել բոլոր տարիքային խմբերի պաշտոնական առաջնություններին»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Նա խոսեց նաեւ մեր ծանրորդների հետագա մարզական ճակատագրի, ծանրամարտում կատարված եւ սպասվող փոփոխությունների մասին.
«Հռիփսիմե Խուրշուդյանը մայիս ամսից կարող է միանալ հավաքականին: Նա հիմա մարզվում է եւ պատշաճ մարզավիճակ պահպանում: Տիգրան Մարտիրոսյանը չի ցանկանում շարունակել ծանրորդի կարիերան: Նրա տարիքն արդեն այն չէ, երկար ժամանակ չի մարզվել: Հիմա նա մտածում է ընտանիք կազմելու եւ աշխատանքի մասին:
Ծանրամարտում ամռանն էական փոփոխություններ են ակնկալվում: Մինչեւ հուլիս ամիսը տղամարդկանց քաշային կարգերը պակասեցվելու են մեկով: Թե´ տղամարդիկ, թե´ կանայք պայքարելու են 10 քաշային կարգում, որոնցից միայն յոթն է օլիմպիական լինելու: Իսկ թե որո՞նք, դեռ պարզ չէ: Ազգային ֆեդերացիաներին հանձնարարվել է մինչեւ հունիս ամիսը առաջարկներ ներկայացնել, որոնք քննարկելուց հետո միայն վերջնական որոշում կկայացվի:
Տոկիոյում կրճատվելու է մեկ ազգային ֆեդերացիային մինչեւ այժմ հասնող օլիմպիական ուղեգրերի առավելագույն քանակը՝ վեցից իջնելով չորսի: Այսուհետեւ, ծանրորդը օլիմպիական խաղերին մասնակցելու վարկանիշ ստանալու համար պետք է 18 ամսվա ընթացքում մասնակցի միջազգային ֆեդերացիայի կազմակերպած մեծահասակների 4-ից 6 պաշտոնական մրցաշարի: Հակառակ դեպքում, անկախ աշխարհի առաջնություններում ցույց տված արդյունքներից, նրան օլիմպիական խաղերին մասնակցելու իրավունք չի ընձեռվի: Դա արվում է նրա համար, որպեսզի ծանրորդը աշխարհի ու մայրցամաքային առաջնություններին մասնակցելուց առաջ մի քանի անգամ դոպինգ ստուգում անցնի:
Մենք մեր հավաքները 2018 թվականին կսկսենք ինչպես միշտ՝ հունվարի կեսերից, երբ պետական աջակցությունը կլինի:
Հատուկ ուզում եմ նշել, որ այս տարվա 80 մեդալները նվաճելու գործում, որքան էլ մեծ է եղել պետական ֆինանսավորումը, անգնահատելի դեր է կատարել ՀԱՕԿ-ը Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարությամբ: Նկատի ունեմ հատկապես վնասվածք ստացած մեր ծանրորդների բուժումն ու վերականգնողական գործընթացը, առանց որի 2017 թվականին այսպիսի արդյունքներ չէինք ունենա: Մենք, ինչպես գիտեք, երկար ժամանակ է, ֆեդերացիայի նախագահ չունենք: Սակայն պարոն Ծառուկյանի շնորհիվ ոչ մի խնդիր չի եղել: Նա իր վրա է վերցրել բոլոր հոգսերը. ֆեդերացիային ֆինանսավորում է, մարզիկներն իրենց թոշակներն ստանում են, տարեվերջին, վստահ եմ, ծանրորդները նաեւ կպարգեւատրվեն: Եվ չեմ կասկածում, որ ոչ միայն ծանրորդները, այլեւ մյուս մարզաձեւերը դա գնահատում են եւ իրենց երախտագիտությունը հայտնում»:

За последние четыре года, с 2014 по 2017 годы, армянские тяжелоатлеты в общей сложности сдали 1000-1200 анализов мочи и крови для допинговых проверок, организованных международными антидопинговыми организациями. За этот период не было зафиксировано ни одного нарушения антидопинговых правил.
"Учитывая это обстоятельство, возможно, срок примененных к нам санкций сократится до шести месяцев, и сборная Армении (не исключено, что еще одна-две страны) сможет участвовать в предстоящем весной будущего года взрослом чемпионате Европы. Мы составили наш план на 2018 год именно с таким расчетом, чтобы быть готовыми. Официально срок нашей дисквалификации истекает 19 апреля, после чего тяжелоатлеты Армении могут участвовать в официальных соревнованиях всех возрастных групп", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении Пашик Алавердян.
Он рассказал также о дальнейшей спортивной судьбе наших тяжелоатлетов, а также об осуществленных и ожидаемых изменениях в тяжелой атлетике.
"Рипсиме Хуршудян с мая может присоединиться к сборной. Она сейчас тренируется и сохраняет надлежащую спортивную форму. Тигран Мартиросян не желает продолжать карьеру тяжелоатлета. Его возраст уже не тот, он долгое время не тренировался. Сейчас думает о создании семьи и работе.
В тяжелой атлетике летом ожидаются существенные изменения. До июля мужские весовые категории уменьшатся на одну. Мужчины и женщины будут состязаться в 10 весовых категориях, из которых только семь будут олимпийскими. Какие, еще не ясно. Национальным федерациям поручено до июня представить предложения, лишь после обсуждения которых будет принято окончательно решение.
В Токио будет сокращено максимальное количество олимпийских путевок, полагающихся сейчас одной национальной федерации – четыре вместо шести. Затем тяжелоатлет для получения рейтинга участия в Олимпийских играх должен будет в течение 18 месяцев принять участие в 4-6 официальных взрослых соревнованиях, организованных международной федерацией. В противном случае, в независимости от показанных на чемпионатах мира результатов, ему не будет предоставлено право участия в Олимпийских играх. Это делается для того, чтобы тяжелоатлет перед участием в чемпионатах мира и континента несколько раз прошел допинговую проверку.
Мы начнем наши сборы в 2018 году как всегда с половины января, когда получим государственную поддержку.
Специально хочу отметить, что насколько в завоевании 80 медалей в этом году и была большой государственная поддержка, неоценимую роль сыграл НОКА во главе с Гагиком Царукяном. В частности, я имею в виду лечение и реабилитационный процесс, без которого в 2017 году не было бы таких результатов. Мы, как известно, долгое время не имеем президента федерации. Однако благодаря господину Царукяну не было ни одной проблемы. Он взял на себя все заботы. Федерация финансируется, спортсмены получают свою стипендию, в конце года, я уверен, тяжелоатлеты также будут награждены. Не сомневаюсь, что не только тяжелоатлеты, но и представители других спортивных дисциплин, это ценят и выражают свою признательность".