Երեւանում ընթանում է սուսերամարտի Մ 23 տարեկանների Հայաստանի բաց առաջնությունը, որին մասնակցում են նաեւ վրացի մարզիկները:
Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի հրավերով այս օրերին Հայաստանում է Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ, Վրաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Սախվաձեն: Նրա խոսքով՝ նման մրցաշարերը նպաստում են ոչ միայն մարզիկների առաջընթացին, այլեւ երկու երկրների գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալը ներկա է եղել առաջնությանը, այցելել «Դինամո» մարզահամալիր, որտեղ 2018 թ. ապրիլի 15-20-ը կայանալու է Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը.
«Մարզահամալիրը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին: Այնտեղ կարելի է անցկացնել տարբեր առաջնություններ: Ծանոթացել եմ նաեւ հյուրանոցային պայմաններին, շատ գոհ եմ: Աշխատանքները ճիշտ ընթացքի մեջ են: Կարծում եմ՝ Եվրոպայի առաջնությունը Երեւանում կանցնի բարձր մակարդակով:
Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը շատ կարեւոր է մասնակից երկրների եւ երիտասարդ սուսերամարտիկների համար, քանի որ վերջիններս ազգային հավաքականի շեմին են: Այստեղ նրանք փորձում են լավագույն կերպով հանդես գալ՝ իրենց երկրների գլխավոր թիմում ընդգրկվելու համար»,- ՀԱՕԿ-ի լրատվականին ասաց Դավիթ Սախվաձեն:
Վրացի մասնագետի կարծիքով նման մեծամասշտաբ առաջնությունները կխթանեն սուսերամարտի զարգացմանը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարածաշրջանում:

В Ереване проходит открытый чемпионат Армении по фехтованию до 23 лет, в котором участвуют грузинские спортсмены.
По приглашению федерации фехтования Армении в эти дни в Ереване находится заместитель президента Европейской конфедерации фехтования Давид Сахвадзе. По его словам, подобные соревнования способствуют не только прогрессу спортсменов, но и укреплению рабочих отношений двух стран.
Заместитель президента Европейской конфедерации присутствовал на турнире, посетил спорткомплекс "Динамо", где с 15 по 20 апреля 2018 года состоится чемпионат Европы до 23 лет.
"Спорткомплекс соответствует международным стандартам. Здесь можно проводить различные соревнования. Я ознакомился с гостиничными условиями и остался очень доволен. Работа ведется в правильном направлении. Думаю, чемпионат Европы пройдет в Ереване на высоком уровне.
Первенство Европы до 23 лет очень важно для стран-участниц и молодых фехтовальщиков, поскольку последние находятся на пороге национальной сборной. Здесь они пытаются выступить наилучшим образом, чтобы войти в главную команду своей страны", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Давид Сахвадзе.
По мнению грузинского специалиста, подобные масштабные соревнования стимулируют развитию фехтования, как в Армении, так и в регионе.