2018 թվականի ապրիլի 15-20-ը Հայաստանում կկայանա սուսերամարտի Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը: Այս օրերին պաշտոնական այցով Հայաստանում է սուսերամարտի Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Դավիթ Սախվաձեն: Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Գրիգորյանի հետ Սախվաձեն այսօր այցելել է «Դինամո» մարզահամալիր, որտեղ անցկացվելու է առաջնությունը: Նա ծանոթացել է մրցավայրի պայմաններին եւ տվել իր հավանությունը.
«Այժմ մենք համատեղ ծրագրեր ենք կազմում, որպեսզի կարողանանք լավագույնս անցկացնել Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը: Քայլ առ քայլ առաջ ենք շարժվում: Օգտագործելու ենք «Դինամո» մարզահամալիրի բոլոր դահլիճները՝ պատշաճ մակարդակ ապահովելու համար: Սախվաձեի հետ այցելեցինք նաեւ հյուրանոցներ, որտեղ հանգրվանելու են մարզիկները: Նա շատ գոհ է պայմաններից:
Ֆեդերացիան ստեղծել է կազմակերպչական կոմիտե, որը յուրաքանչյուր շաբաթ ժողովներ է անցկացնում եւ քննարկում առաջնության հետ կապված բոլոր հարցերը»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Արմեն Գրիգորյանը:
ՀՍՖ նախագահի կարծիքով յուրաքանչյուր մրցաշար օգնում է տվյալ երկրում այդ մարզաձեւի զարգացմանը: Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝ սա նաեւ կնպաստի հայկական սուսերամարտի լավագույն ավանդույթների վերականգնմանը.
«Մենք մեծ հաջողություններ ենք ունեցել՝ օլիմպիական խաղերի, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիրներ, ԽՍՀՄ չեմպիոններ: Վերջին տարիներին մարզչական կազմի, սուսերամարտիկների սակավության պատճառով նահանջել ենք:
Հեռանկարային մարզիկներ ունենք՝ Էմմա Պողոսովան, Մայքլ Հովհաննիսյանը, Էդուարդ Օվիկյանը: Նրանք երիտասարդ են, բայց երկար ժամանակ սպորտում են: Հուսով եմ՝ Երեւանում մեր մարզիկները հաջող հանդես կգան: Սա շատ լավ առիթ է նաեւ, որ նրանք հայտ ներկայացնեն Տոկիո-2020-ի վարկանիշային մրցաշարերում»,- ասաց ֆեդերացիայի նախագահը:
Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ դեկտեմբերին Հայաստան կժամանի Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը: Նա կայցելի մրցավայր ու կծանոթանա պայմաններին: Իսկ հաջորդ տարի մինչեւ առաջնության մեկնարկը Հայաստան կայցելի Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի նախագահը:

С 15 по 20 апреля 2018 года в Армении состоится чемпионат Европы по фехтованию до 23 лет. В эти дни в Армении с официальным визитом находится заместитель президента Европейской конфедерации фехтования Давид Сахвадзе. Вместе с президентом федерации фехтования Армении Сахвадзе сегодня посетил спорткомплекс "Динамо", где будет проводиться первенство. Он ознакомился с условиями и одобрил их.
"Сейчас мы составляем совместные программы, чтобы суметь наилучшим образом провести чемпионат Европы до 23 лет. Шаг за шагом движемся вперед. Используем все залы спорткомплекса "Динамо", чтобы обеспечить надлежащий уровень. Вместе с Сахвадзе мы также посетили те гостиницы, где будут проживать спортсмены. Он очень доволен условиями.
Федерация создала организационный комитет, который каждую неделю проводит совещания и обсуждает все вопросы, связанные с проведением чемпионата", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Армен Григорян.
По мнению президента ФФА, каждое соревнование помогают развитию того или иного вида спорта в данной стране. По словам Армена Григоряна, это также способствует восстановлению лучших традиций армянского фехтования.
"Мы имели большие успехи: призеров Олимпийских игр, первенств мира и Европы, чемпионов СССР. В последние годы из-за уменьшения тренерского состава и спортсменов мы ослабили позиции.
Есть перспективные спортсмены: Эмма Петросян, Майкл Оганесян, Эдуард Овикян. Они молоды, но уже долгое время тренируются. Надеюсь, что в Ереване наши спортсмены выступят успешно. Это также очень хороший повод, чтобы они представили заявку в рейтинговых соревнованиях Токио-2020", - сказал президент федерации.
Армен Григорян отметил, что в декабре в Армению приедет генеральный секретарь Европейской конфедерации. Он посетит место проведения соревнований и ознакомится с условиями. А в следующем году перед стартом чемпионата Армению посетит президент Европейской конфедерации.