Հոկտեմբերի 11-15-ը ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության սպորտային բժշկության եւ հակադոպինգային ծառայության հանրապետական կենտրոնը հակադոպինգային հարցերի վերաբերյալ ուսուցողական սեմինարներ կանցկացնի Երեւանում, Գյումրիում, նաեւ Թբիլիսիում՝ Վրաստանի հակադոպինգային գործակալության հետ համատեղ:
Ծրագիրն իրականացվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դրամաշնորհի շրջանակներում: Այն նվիրված է հայ եւ վրացի ըմբիշների հակադոպինգային գիտելիքների ձեռքբերմանը: Սեմինարներին մասնակցելու է նաեւ ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (UWW) փոխտնօրեն, հակադոպինգային հարցերի պատասխանատու Կառլոս Ռոուն:
Սեմինարների նպատակն է ըմբիշներին եւ մարզիչներին ծանոթացնել միջազգային ֆեդերացիայի հակադոպինգային կանոնների նոր պահանջներին, արգելված նյութերի վնասակար ազդեցությանը եւ 2018 թ. արգելված նյութերի ու մեթոդների ցուցակին.
«Ընտրել ենք ըմբշամարտը, քանի որ վերջին երեք տարվա ընթացքում մենք ունենք դոպինգ ստուգման երկու դրական արդյունք եւ երեք զգուշացում մեր ըմբիշներին: Ինչպես նաեւ, ըստ WADA-ի, 2016 թ. աշխարհում դոպինգ օգտագործած ամենաշատ մարզիկները հենց ըմբիշներն են՝ 2.7 տոկոս»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի հակադոպինգային ծառայության պետ Արեգ Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը նշեց, որ նախագծի շրջանակներում Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան եւ առաջատար մարզադպրոցները կստանան UWW-ի հակադոպինգային կանոնները հայերեն թարգմանությամբ, ինչպես նաեւ արգելված նյութերի հիմնական ցուցակն ու հակադոպինգային կանոնների հնարավոր խախտումները եւ պատժամիջոցները:

С 11 по 15 октября Республиканский центр спортивной медицины и антидопинговой службы Министерства спорта и по делам молодежи РА проведет учебные семинары по допинговым вопросам в Ереване, Гюмри, а также в Тбилиси - совместно с антидопинговым агентством Грузии.
Программа выполняется в рамках премии ЮНЕСКО. Ее целью является получение армянскими и грузинскими борцами знаний антидопинговых правил. В семинарах примет участие также глава медицинского департамента Объединенного мира борьбы (UWW) Карлос Роу.
Цель семинара состоит в том, чтобы помочь борцам и тренерам познакомиться с антидопинговыми правилами и требованиями UWW, вредным воздействием запрещеных препаратов и списком запрещенных препаратов и методов на 2018 год.
"Выбрали борьбу, поскольку в течение трех последних лет у нас есть два положительных результата допинговой проверки и три предупреждения нашим борцам. Также, согласно WADA, в 2016 году в мире спорта больше всего допинг использовали борцы - 2.7 процента", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА начальник Антидопинговой службы Армении Арег Оганесян.
Оганесян отметил, что в рамках проекта Федерация борьбы Армении и ведущие спортшколы получат антидопинговые правила UWW в армянском переводе, а также основной список запрещенных препаратов, возможных нарушений антидопинговых правил и наказаний за это.