Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների հավաքականն օգոստոսի 23-ից ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Օլիմպավանում՝ պատրաստվելով աշխարհի առաջնությանը: Այս գիշեր թիմը կմեկնի մրցավայր՝ Աթենք:
Հավաքականի ավագ մարզիչ Արշակ Հայրապետյանը ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց, որ տասը քաշային կարգերից Հայաստանն ըմբիշ չի ունենա միայն 42 կգ քաշում.
«Թիմում ընդգրկել եմ Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիրներին եւ գրեթե բոլոր մյուս քաշային կարգերում՝ երկրորդ համարներին: Այդ քաշերի առաջին համարներն աշխարհամասի առաջնությունում չէին արդարացրել իրենց, մենք էլ որոշեցինք մյուսներին հնարավորություն տալ:
Տղաները լավ մարզավիճակում են: Իրավիճակն այնպիսին է, որ բոլորն էլ կարող են պայքարել մեդալի համար»,- ասաց Արշակ Հայրապետյանը:
Աշխարհի առաջնությունում հանդես կգան՝ Առաքել Մովսիսյանը (46 կգ), Գենիկ Առաքելյանը (50 կգ), Տիգրան Ղազարյանը (54 կգ), Սերոբ Սերոբյանը (58 կգ), Գրեգորի Ներսեսյանը (63 կգ), Դավիթ Գեւորգյանը (69 կգ), Ռազմիկ Սիմոնյանը (76 կգ), Կամո Հակոբջանյանը (85 կգ) եւ Մարտին Սիմոնյանը (100 կգ):

Юношеская сборная Армении по вольной борьбе с 23 августа проводит учебно-тренировочный сбор в Олимпаване, готовясь к чемпионату мира. Этой ночью команда отправится на место проведения соревнования в Афины.
Старший тренер сборной Аршак Айрапетян в беседе с пресс-службой НОКА заявил, что из десяти весовых категорий Армения не будет представлена лишь в весе 42 кг.
"В команду включены призеры чемпионата Европы, а почти во всех других весовых категориях - вторые номера. В этих весах первые номера не оправдали себя на первенстве континента, и мы решили предоставить возможность другим.
Ребята находятся в хорошей форме. Ситуация такова, что все могут побороться за медали", - сказал Аршак Айрапетян.
На чемпионате мира выступят Аракел Мовсисян (46 кг), Геник Аракелян (50 кг), Тигран Казарян (54 кг), Сероп Серопян (58 кг), Грегори Нерсисян (63 кг), Давид Геворгян (69 кг), Размик Симонян (76 кг), Камо Акопджанян (85 кг) и Мартин Симонян (100 кг).