Ըմբշամարտի պատանիների աշխարհի առաջնությանը կմասնակցի հինգ հունահռոմեական ըմբիշ
Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների հավաքականը պատրաստվում է աշխարհի առաջնությանը: Ավագ մարզիչ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորությամբ թիմն օգոստոսի 20-ից ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Օլիմպավանում: Մարզիչը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ տարվա գլխավոր ստուգատեսին մասնակցելու են այն ըմբիշները, որոնք լավ են հանդես եկել Եվրոպայի առաջնությունում եւ միջազգային մրցաշարերում:
Թիմի կազմում ընդգրկվել է հինգ մարզիկ՝ Հայկ Ասատրյանը (50 կգ քաշային կարգ), Շանթ Խաչատրյանը (63 կգ), Սարգիս Թադեւոսյանը (69 կգ), Դավիթ Պողոսյանը (76 կգ), Տիգրան Համբարձումյանը  (85 կգ):
«Մեր տարիքային խմբում Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնություններն անցկացվում են կարճատեւ ընմիջումով: Այդ պատճառով, շատ դեպքերում, մարզիկները չեն կարողանում լիարժեք վերականգնվել եւ ազատվել ավելորդ քաշից: Մենք թիմում ընդգրկել ենք լավագույններին, որոնք հաջող են հանդես եկել եւ լավ արդյունք են գրանցել այս տարվա միջազգային մրցումներում:
Կարող եմ ասել, որ մեր ըմբիշները լավ մարզավիճակում են, մնացածը ցույց կտա գորգը: Ավելի մեծ ակնկալիքներ ունենք Հայկ Ասատրյանից, Շանթ Խաչատրյանից եւ Սարգիս Թադեւոսյանից: Նրանք ավելի փորձառու են, Եվրոպայի առաջնությունում դարձել են մեդալակիրներ: Բայց մյուս երկու ըմբիշներն էլ լավ հնարավորություններ ունեն»,- ասաց Գագիկ Խաչատրյանը:
Պատանեկան աշխարհի առաջնությունը կկայանա Աթենքում, սեպտեմբերի 4-10-ը: Հայաստանի հավաքականը մրցավայր կմեկնի սեպտեմբերի 3-ին:
Աշխարհի առաջնությունը կանցկացվի Եվրոպայի առաջնության մրցակարգով՝ երկու օր կշեռքով. առաջին օրը՝ մաքուր քաշ, երկրորդ օրը, ովքեր կպայքարեն մեդալների համար՝ երկու կիլոգրամ ավելի լինելու իրավունքով:

Юношеская сборная Армении по греко-римской борьбе готовится к чемпионату мира. Под руководством старшего тренера Гагика Хачатряна команда с 20 августа проводит учебно-тренировочный сбор в Олимпаване. Тренер в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что в главном соревновании года примут участие те борцы, которые хорошо выступили на чемпионате Европы и международных соревнованиях.
В состав команды вошли пять спортсменов: Айк Асатрян (50 кг), Шант Хачатрян (63 кг), Саркис Тадевосян (69 кг), Давид Погосян (76 кг), Тигран Амбарцумян (85 кг).
"В нашей возрастной группе чемпионаты Европы и мира проводятся с коротким перерывом. Из-за этого во многих случаях спортсмены не могут полноценно восстановиться и освободиться от лишнего веса. Мы включили в команду лучших, тех, кто удачно выступил и показал хорошие результаты на международных соревнованиях этого года.
Могу сказать, что наши борцы в хорошей спортивной форме, остальное покажет ковер. Большие ожидания связываем с Айком Асатряном, Шантом Хачатряном и Саркисом Тадевосяном. Они более опытные, и стали призерами чемпионата Европы. Но другие два борца тоже имеют хорошие шансы", - сказал Гагик Хачатрян.
Юношеский чемпионат мира состоится в Афинах с 4 по 10 сентября. Сборная Армении отправится на место проведения соревнования 3 сентября.
Чемпионат мира пройдет по регламенту чемпионата Европы, с двухдневным взвешиванием. В первый день – чистый вес, второй день – для тех, кто будет бороться за медали, с допуском двух лишних килограммов.