Ըմբշամարտը, հատկապես հունահռոմեական ոճի, գործող ներկայիս կանոններով գրեթե ամբողջովին կորցրել է դիտարժանությունը: Համենայն դեպս, այս համոզմանն է մասնագետների ճնշող մեծամասնությունը:
Փարիզում անցկացված ըմբշամարտի աշխարհի առաջնության օրերին ընթանում էր UWW համաժողովը, որտեղ քննարկվել են մարզաձեւում անհրաժեշտ մի շարք էական փոփոխությունների հետ առնչվող հարցեր:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ, միջազգային օլիմպիական կարգի մրցավար Ավետիք Վարդանյանը, որը Փարիզում էր որպես մրցավար, ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ներկայացրեց ակնկալվող փոփոխությունները.
«Նախնական տարբերակով 2018 թ. հունվարի 1-ից հունահռոմեական ըմբշամարտում վերականգնվելու է պարտեր դրությունը, բայց ոչ թե չորեքթաթ դիրքով, ինչպես նախկինում էր, այլ՝ պառկած: Իսկ մրցակիցն աշխատել սկսելու է կողքից, այլ ոչ թե թիկունքից: Առաջին երկու րոպեներին միավոր չլինելու դեպքում նախատեսվում է պասիվ ըմբիշին նկատողություն եւ պարտեր դիրք, իսկ ակտիվ ըմբիշին՝ մեկ միավոր: Երկրորդ մրցափուլում պասիվ մարզիկին կտրվի պարտեր դրություն, մրցակցին՝ մեկ միավոր: Բայց դա կլինի երկրորդ մրցափուլի ոչ թե վերջին րոպեին, այլ գոտեմարտի 4:30-րդ րոպեին: Սրանք փոփոխությունների նախնական տարբերակներն են, որոնք ուժի մեջ մտնելու են եկող տարվա հունվարի 1-ից: Վերջնական հաստատված կանոնները UWW-ն ազգային ֆեդերացիաներին պետք է որ ուղարկի մինչեւ դեկտեմբեր:
Բոլոր ոճերում ավելանալու են քաշային կարգերը՝ ութից հասնելով տասի. ազատ ոճում 57-61-65-70-74-79-86-92-97-124, հունահռոմեականում՝ 55-60-63-67-73-77-82-87-97-130:
Եվ վերջինը. 2018 թվականին մրցումներն անցկացվելու են երկու օր կշեռքով. Առաջին օրը՝ մաքուր քաշ, երկրորդ օրը, ովքեր կպայքարեն մեդալների համար՝ երկու կիլոգրամ ավելի լինելու իրավունքով: Դա կշարունակվի մինչեւ 2018 թվականի վերջ: 2019 թվականից երկրորդ օրվա +2 կիլոգրամի առավելությունը կհանվի: Այսինքն, ըմբիշները երկու օրն էլ պետք է կշռեն սահմանված «մաքուր քաշի» սահմաններում», - ասաց Ավետիք Վարդանյանը:

Борьба, особенно греко-римского стиля, при нынешних действующих правилах полностью потеряла зрелищность. Во всяком случае, по убеждению подавляющего числа специалистов.
В ходе проходящего в Париже чемпионата мира по борьбе состоялся конгресс UWW, где обсуждались вопросы, связанные с рядом необходимых существенных изменений в этом виде спорта.
Старший тренер молодежной сборной Армении по вольной борьбе, арбитр международной олимпийской категории Аветик Варданян, который находился в Париже в качестве арбитра, в беседе с пресс-службой НОКА представил ожидающиеся изменения:
"По предварительному варианту 2018 года с 1 января в греко-римской борьбе восстановится позиция партер, но не в положении стоя на коленях, как раньше, а лежа. А соперник начнет работать сбоку, а не со спины. В первые две минуты при отсутствии очков предусматривается замечание пассивному борцу и партер, а активному борцу - одно очко. Во втором раунде пассивному спортсмену будет дан партер, а сопернику - одно очко. Но это будет не на последних минутах второго раунда, а на 4:30 по хронометражу схватки. Это предварительные варианты изменений, которые войдут в силу с 1 января 2018 года. Окончательно утвержденные правила UWW должна отправить национальным федерациям до декабря.
Во всех стилях будут добавлены весовые категории - десять вместо восьми. В вольной борьбе - 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92, 97, 124 кг. В греко-римской борьбе: 55, 60, 63, 67, 73, 77, 82, 87, 97, 130 кг.
И последнее. В 2018 году соревнования будут проводиться с двухдневным взвешиванием. В первый день - чистый вес. Во второй день будут взвешиваться те, кто борется за медали, с допуском двух лишних килограмм. Это продолжится до конца 2018 года. С 2019 года допуск двух лишних килограмм будет снят. Таким образом, борцы оба дня должны весить в границах допустимого "чистого веса", - сказал Аветик Варданян.