Գեղասահքի Հայաստանի առաջնությանը պատվավոր հյուրի կարգավիճակով ներկա էր Չմշկասահորդների միջազգային միության (ISU) փոխնախագահ Ալեքսանդր Լակերնիկը:
-Ալեքսանդր Ռաֆաիլովիչ, առաջին անգա՞մ եք Հայաստանում:
- Ոչ, դեռ 80-ականների կեսերին համամիութենական մրցումների շրջանակներում եղել եմ այստեղ:
-Այն ժամանակ հայ գեղասահորդերը հանրապետությունն արժանի կերպով ներկայացրին ԽՍՀՄ-ում…
-Ձեր երկիրը տվել է մարդկանց, որոնք լավ հայտնի են ոչ միայն խորհրդային, այլեւ միջազգային գեղասահքում: Կարող եմ հիշել Ռաֆայել Հարությունյանին` աշխարհի լավագույն մարզիչներից մեկին, որն այժմ բնակվում է ԱՄՆ-ում: Գուրգեն Վարդանյան, Սարգիս Թեւանյան, սրանք դեռ այն անուններն են, որոնք կարողացա միանգամից հիշել:
- Ինչպիսի՞ն տեսաք հայկական գեղասահքը գրեթե երեք տասնամյակ անց:
- Դուք երկար եւ բարդ ժամանակահատված եք ապրել, երբ մեր մարզաձեւը Հայաստանում գործնականում չկար: Ափսոս, որ այլեւս չի օգտագործվում ձեր նախկին սահադաշտը (Շենգավիթում: ՀԱՕԿ): Սակայն ազգային ֆեդերացիային հաջողվել է պետության աջակցությամբ եւ մասնավոր ներդրումներով ստեղծել լավ սահադաշտով մարզադպրոց: Այստեղ կարելի է ոչ միայն մարզվել, այլեւ անցկացնել միջազգային մրցաշարեր, չնայած տրիբունաներն այդքան էլ մեծ չեն: Հուսամ, մենք նորից կլսենք հայ գեղասահորդների մասին:
Իհարկե, ֆեդերացիայի ուժերից վեր է միայնակ լուծել լուրջ խնդիրները: Պետական մակարդակով աջակցություն է անհրաժեշտ, քանի որ գեղասահքը բավականին ծախսատար մարզաձեւ է:
- Ինչի՞ց խորհուրդ կտայիք սկսել:
- Ամենասկզբից: Շատացել է երեխաների քանակը: Չնայած դեռ լավ չեն սահում, բայց նրանց հետ կարելի է աշխատել եւ օգնել, որ աճեն: Հարկավոր է պատրաստել որակյալ մարզիչների եւ միջազգային կարգի մրցավարների, որոնք դուք դեռ չունեք: Դա ժամանակ պահանջող խնդիրների համալիր է: ISU-ն պատրաստ է բազմակողմանի օգնել զարգացող ֆեդերացիաներին, որոնք առաջադիմելու ցանկություն ունեն:
- Կոնկրետ ի՞նչ աջակցություն է ցուցաբերում ISU-ն:
- Մենք տարածաշրջանային հավաքներ ենք անցկացնում, որտեղ ազգային ֆեդերացիաները կարող են ուղարկել իրենց մարզիկներին: Որոշ նախագծերի զարգացման ծրագրի շրջանակներում ցուցաբերվում է ոչ մեծ ֆինանսական աջակցություն:
-Մինչեւ ISU-ում պաշտոնավարելը, դուք ՌԴ ֆեդերացիայում զբաղեցնում էիք փոխնախագահի պաշտոնը: Ռուս գործընկերները ինչո՞վ կարող են օգնել հայկական գեղասահքին:
-Կարծում եմ մրցավարների եւ մասնագետների պատրաստմամբ: Բայց այստեղ ընդհանուր բառեր չէ, որ պետք են, այլ համագործակցության կոկրետ ծրագրեր: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել երկրի մարզական ղեկավարության աջակցության անհրաժեշտությունը:

На чемпионате Армении по фигурному катанию в качестве почетного гостя присутствовал вице-президент Международного союза конькобежцев (ISU) Александр Лакерник
-Александр Рафаилович, вы впервые в Армении?
-Нет, я приезжал сюда еще в середине 80-х, на всесоюзные соревнования.
-Тогда армянские фигуристы достойно представляли республику в СССР
-Ваша страна дала людей, хорошо известных не только в советском, но и в международном фигурном катании. Могу вспомнить Рафаеля Арутюняна – одного из лучших тренеров в мире, проживающего сейчас в США. Гурген Варданян, Саркис Теванян – это лишь те имена, которые я смог сразу вспомнить.
-Каким вы нашли армянское фигурное катание спустя примерно три десятилетия?
-Вы пережили долгий и трудный период, когда нашего вида спорта в Армении практически не было. Жаль, что больше не используется ваш прежний каток (в Шенгавите – НОКА). Однако национальной федерации при поддержке государства и частных вложений удалось создать спортшколу с хорошим ледовым катком. Здесь можно не только тренироваться, но и проводить международные соревнования, пусть трибуны и не очень большие. Надеюсь, что мы снова услышим про армянских фигуристов.
Конечно, федерации в одиночку решить серьезные задачи не под силу. Нужна поддержка на государственном уровне, ведь фигурное катание – довольно затратный вид спорта.
-С чего вы бы посоветовали начинать?
-С самого начала. У вас появились дети. Пусть они пока не очень хорошо катаются, но с ними можно работать и помогать расти. Нужно подготавливать качественных тренеров и арбитров международной категории, которых у вас пока нет. Это комплекс задач, требующий времени. ISU со своей стороны готов помогать развивающимся федерациям, у которых есть желание прогрессировать.
-Какую именно поддержку оказывает ISU?
-Мы проводим региональные сборы, куда национальные федерации могут направлять своих спортсменов. Оказывается также небольшая финансовая поддержка в рамках программ развития под некоторые проекты.
-До назначения в ISU вы занимали должность вице-президента российской федерации. В чем армянскому фигурному катанию могли бы помочь российские коллеги?
-Думаю, в подготовке арбитров и специалистов. Но здесь нужны не общие слова, а конкретные программы сотрудничества. Еще раз хочу подчеркнуть необходимость поддержки спортивного руководства страны.