Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հյուրընկալել էր Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի 70-ամյակի շրջանակներում անցկացվող գիտական կոնգրեսի մասնակիցներին:
«Ուրախ եմ բոլորիդ Հայաստանում հյուրընկալելու համար և ուրախ եմ, որ այս 19-րդ գիտաժողովն անցկացվում է մեր երկրում: «Օլիմպիական սպորտը և սպորտը բոլորի համար է» միջազգային գիտական կոնգրեսը մեծ խթան կհանդիսանա սպորտի զարգացմանը և օլիմպիական գաղափարախոսության տարածմանը»,-ողջունելով ներկաներին՝ շեշտեց ՀԱՕԿ նախագահը:
ՖԿՀՊ-ի հիմնադրման 70-ամյակի շրջանակներում անցկացվող կոնգրեսին մասնակցում են աշխարհի 25 երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի համալսարանների 19 ռեկտորներ և պաշտոնական հյուրեր: Կոնգրեսի ընթացքում մասնագետները քննարկեցին մի շարք արդիական թեմաներ, ինչպես նաև ներկայացրեցին 41 զեկույցներ:
Կոնգրեսի մասնակիցները հյուրընկալվեցին նաև կոնյակի գործարանում և համտեսեցին հայկական ավանդական կոնյակ:

Президент НОК Армении Гагик Царукян принял участников научного конгресса
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян принял участников научного конгресса, проходящего в рамках 70-летия Армянского государственного института физической культуры.
«Рад принять вас всех в Армении на 19-м научном собрании. Международный научный конгресс «Олимпийский спорт и спорт для всех» послужит большим стимулом для развития спорта и распространения олимпийской идеологии»,- отметил президент НОК Армении.
В конгрессе, проходящем в рамках 70-летия Армянского государственного института физической культуры, принимают участие 19 ректоров университетов физкультуры из 25 стран и официальные лица. На конгрессе участники обсудили ряд актуальных тем и представили 41 доклад.
Участники конгресса посетили также коньячный завод и продегустировали армянский традиционный коньяк.