Արտաշես Ներսիսյան. Ծանրամարտում մեկուկես տարին շատ քիչ ժամանակահատված է
Ծանրամարտի մինչեւ 20 տարեկան աղջիկների Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գոհունակությամբ նշեց, որ ներկայացուցիչներ կային ինչպես Երեւանից ու Գյումրիից, այնպես էլ՝ Վանաձորից, Էջմիածնից, Արմավիրից, Կապանից, Արարատից, Վեդիից.
«Առաջնությունը ցույց տվեց, որ տեղերում աշխատանք տարվում է: Բայց այն կիլոգրամները, որոնք մարզիկներին պետք է միջազգային ասպարեզ դուրս բերեն, հիմնականում Սոնա Պողոսյանն ու Արփինե Դալալյանը ցույց տվեցին: Հենց այդ երկուսն էլ պետք է մեկնեն Տոկիո՝ մասնակցելու աշխարհի երիտասարդական առաջնությանը: Իսկ մյուսները դեռ պետք է շատ աշխատեն, որպեսզի անցնեն միջազգային մրցահարթակ: Դրա համար անհրաժեշտ է ավելի լուրջ աշխատել, ավելացնել հավաքների քանակը, որպեսզի եկող տարի աշխարհի առաջնությունում, որտեղից սկսվում է հաջորդ օլիմպիական խաղերի վարկանիշերի հաշվարկը, մենք, թեկուզ փոքր, բայց միավոր բերող թիմ ունենանք: Ճիշտ է, դեռ մեկուկես տարի կա, բայց ծանրամարտի համար դա շատ քիչ ժամանակ է: Դա նկատի ունեմ՝ ասելով, որ անհրաժեշտ է լուրջ աշխատել», - ասաց մարզիչը:
Արտաշես Ներսիսյանը հավատում է, որ Հայաստանն աղջիկների իր հասանելիք մեկ տեղն անպայման կունենա նաեւ եկող տարի կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղերում:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ մարզիչն ասաց, որ մայիսի 8-ից չորս աղջիկներ՝ Սոնա Պողոսյանը, Արփինե Դալալյանը, Աննա Գովելյանը եւ Տաթեւ Հակոբյանը, իր հետ հավաքի են մեկնում Ուկրաինա, իսկ հավաքականի մարզիչ Արման Ղազարյանը մնում է Հայաստանում եւ այդ ընթացքում ուսումնամարզական հավաք է անցկացնելու պատանիների եւ երիտասարդների հետ.
«Ինչու ենք չորս հոգու տանում Ուկրաինա: Արդեն ասացի, որ Սոնան ու Արփինեն մասնակցելու են աշխարհի երիտասարդական առաջնությանը: Տաթեւիկը նախապատրաստվում է Համաշխարհային ուսանողական խաղերին, որին մասնակցելու ենք երկու ծանրորդով: Երկրորդի ընտրությունը կատարվելու է Սոնայի եւ Արփինեի միջեւ: Իսկ Աննա Գովելյանը, եթե Ուկրաինայում լավ կիլոգրամներ բարձրացնի, ազգային հավաքականի կազմում այս տարի հանդես կգա մեծահասակների աշխարհի առաջնությունում», - եզրափակեց Արտաշես Ներսիսյանը:

Арташес Нерсисян: В тяжелой атлетике 1,5 года – очень маленький период
По завершении чемпионата Армении по тяжелой атлетике до 20 лет среди юниорок главный тренер национальной сборной Арташес Нерсисян в беседе с пресс-службой НОК РА с удовлетворением отметил наличие спортсменок как из Еревана и Гюмри, так и Ванадзора, Эчмиадзина, Армавира, Капана, Арарата и Веди.
"Первенство показало, что ведется работа на местах. Но килограммы, которые должны вывести спортсменов на международную арену, в основном показали Сона Погосян и Арпине Далалян. Именно они поедут на молодежный чемпионат мира в Токио. А другие еще должны много трудиться, чтобы выйти на международный помост. Для этого необходимо еще более серьезно работать, увеличить количество сборов, чтобы в следующем году, на чемпионате мира, откуда начнется расчет рейтинга следующих Олимпийских игр, мы имели команду приносящую очки, пусть и небольшие. Правда, еще есть 1,5 года, но для тяжелой атлетики этого времени очень мало. Это я имею в виду, говоря, что необходимо серьезно работать", - сказал тренер.
Арташес Нерсисян верит, что сборная девушек Армении будет иметь полагающееся ей одно место на юношеских Олимпийских играх 2018 года.
Говоря о ближайших планах, тренер сказал, что с 8 мая 4 девушки (Сона Погосян, Арпине Далалян, Анна Говелян и Татев Акопян) вместе с ним отправятся на сбор на Украине. Тренер сборной Арман Казарян остается в Армении и в этот период проведет учебно-тренировочный сбор с девушками и юниорками.
"Почему везем на Украину четырех спортсменок? Я уже сказал, что Сона и Арпине выступят на молодежном чемпионате мира. Татевик готовится к Всемирным студенческим играм, на которых мы будем представлены двумя тяжелоатлетками. Выбор второй спортсменки будет сделан между Соной и Арпине. А если Анна Говелян на Украине сумеет поднять высокие килограммы, то в составе национальной сборной выступит на чемпионате мира этого года", - заключил Арташес Нерсисян.