Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը եւ հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական թիմի ավագ մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեցին Սերբիայի Նովի Սադ քաղաքում անցկացված Եվրոպայի մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությունը:
Հաբեթնակ Կուրղինյան. «Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել, որ այսպիսի միջոցառումները դառնում են ավանդույթ, եւ ամեն մրցաշարից հետո մենք արժանանում ենք լրագրողների ուշադրությանը:
Վազգեն Թեւանյանը եւ Խաչատուր Պապիկյանը դարձան մեդալակիրներ, իսկ մյուսների մասին կասեմ, որ բոլորն էլ երիտասարդ ըմբիշներ են, ունեն ներուժ ու հնարավորություն: Նրանք պարտվեցին հավասար գոտեմարտերում, եւ դա ունի ուղղումների ու աշխատելու կարիք: Կարող ենք հասնել նրան, որ հաջորդ մրցաշարերում նրանք եւս պայքարեն մեդալների համար:
Կհանգստանանք մի քանի օր, իսկ հետո կանցկացնենք հավաք եւ կպատրաստվենք մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Մրցումները ցույց կտան, թե ինչ ակնկալիքներ ունենք Եվրոպայի առաջնությունից: Ցանկացած մրցաշարում թե՛ մարզիչները, թե՛ մարզիկներն ակնկալում են հաղթանակ: Ցանկալի է, որ մեդալները շատ լինեն, որպեսզի բոլորիս համար լավ լինի:
Արդեն ասել եմ, որ մեծահասակների հավաքականում տեղի է ունենում սերնդափոխություն, ինչը ցույց տվեց նաեւ Հայաստանի առաջնությունը: Երիտասարդների թիմից մեծահասակների մակարդակ անցումը բարդ է, բայց լուրջ աշխատանքներ են տարվում այդ ուղղությամբ:
Շատ եմ կարեւորում, որ քաշային կարգում կա մրցակցություն: Շատ ուրախ կլինեի, որ մյուս քաշային կարգերում եւս լիներ այնպիսի մրցակցություն, ինչպիսին 65 կգ քաշային կարգում է: Դրա համար մենք ունենք մրցումներ: Բոլորը կստանան հնարավորություն: Ով կհաղթի մրցումներում, նա էլ կընդգրկվի թիմում: Ես չեմ միջամտում, չեմ գերադասում կամ թերագնահատում որեւէ մարզիկի: Ով հաղթի, նա էլ կմեկնի»:
Արմեն Բաբալարյան. «Սլավիկ Գալստյանը նվաճեց արծաթե մեդալ, բայց նա, բնականաբար, պետք է հաղթեր: Ինչու եմ ասում՝ պետք է հաղթեր, քանի որ նա վրացի ըմբիշին աշխարհի առաջնությունում հաղթել էր 10:0 հաշվով: Երեւի, նրա միակ թերությունը հոգեբանական էր: Կարծում եմ՝ նա շտապեց, քանի որ ցանկանում էր ավելի շուտ հաղթել ու ավելի բարձր միավորներով: Նա հաղթում էր 8:4 հաշվով, սակայն վերջին րոպեի ընթացքում մի քիչ թուլություն ցուցադրեց եւ պարտվեց վրացի ըմբիշին:
Մրցավարների մասին կասեմ, որ նորմալ մրցավարություն էր՝ առանց կողմնապահության: Կարելի է ասել, որ մեր տղաներն են մեղավոր իրենց պարտություններում:
Մարզչական շտաբի կողմից նկատվեց մարզիկների թերությունները եւ առավելությունները: Հասկանալի դարձավ, թե մրցաշարերից առաջ մարզիկների հետ ինչ անհատական աշխատանքներ պետք է կատարվի՝ մեծահասակների մակարդակ տեղափոխվելու համար: Մեր մարզիչների գիտելիքներն այնքան բարձր մակարդակի վրա են, որ կշարունակենք աշխատել հաջորդ մրցաշրջաններում մեր երկրպագուներին ուրախացնելու համար»:
Հիշեցնենք, որ հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը մեկ արծաթե մեդալով էր ավարտել ելույթը Եվրոպայի Մ-23 առաջնությունում, որին մասնակցեց 5 ըմբիշով: Արմեն Բաբալարյանի գլխավորած թիմի կազմում Եվրոպայի փոխչեմպիոն էր դարձել 63 կգ քաշային Սլավիկ Գալստյանը: Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչներից Նորայր Հախոյանը (55 կգ), Արմեն Մելիքյանը (60 կգ), Հրանտ Կալաչյանը (72 կգ) եւ Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ) հաջողության չէին հասել:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի Մ-23 հավաքականը Հաբեթնակ Կուրղինյանի գլխավորությամբ նվաճել էր մեկական ոսկե եւ բրոնզե մեդալներ: Եվրոպայի Մ-23 չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր Վազգեն Թեւանյանը (65 կգ), իսկ Խաչատուր Պապիկյանը (74 կգ) դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Վաղինակ Մաթեւոյանը (57 կգ), Հրաչյա Մարգարյանը (61 կգ), Գեւորգ Մխեյանը (70 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ) եւ Սարգիս Հովսեփյանը (92 կգ) մեդալ չէին նվաճել:

15:00 - 13 Mar, 2019
Head coach of the Armenian freestyle wrestling national team Habetnak Kurghinyan and senior coach of the Armenian Greco-Roman wrestling youth team Armen Babalaryan summed up the U23 Senior European Championships held in Novi Sad, Serbia at the meeting with reporters.
Habetnak Kurghinyan: “I want to express my gratitude that such events become a tradition and after every tournament we appear in the center of reporters’ attention. Vazgen Tevanyan and Khachatur Papikyan won medals as for the rest wrestlers they all are young and have potential and chances. They lost in equal fights and it needs to be worked out. We can achieve them to win medals in next championships.  We will have a rest for a few days and then will mount a training camp and prepare for the European Adults Championship. The trainings will show what expectations to have from the European Championship. In any tournament both coaches and athletes expect victory. It’s desirable to have many medals and to please everybody. I have already told that the adults’ team undergoes a generational change and the Armenian Championship proved the fact. The process of passing on the adults’ level is difficult for young wrestlers but we work on it seriously. I value much the rivalry in weight classes. I’d be very glad to see the same rivalry in the other weight categories as it is in the 65 kg weight class. For it we have competitions. Everyone will get a chance. The winner will be included in the team. I don’t interfere, I don’t prefer or underestimate any athlete. Whoever wins will be sent to the championship.”
Armen Babalaryan: “Slavik Galstyan won silver, and it’s natural that he had to win. I’m saying it because he had won the Georgian wrestler 10:0 at the World Championship. Perhaps his only disadvantage was psychological. In my opinion he was hurrying wishing to win and with higher points. He was winning 8:4 but showed a little weakness on the last minute and lost to the Georgian wrestler. As for the points they were given without partiality. We may say that our guys are guilty for their losses.
The coaching staff studied the wrestlers’ defects and advantages. It became clear what kind of individual work should be done with athletes before competition to move on the senior level. Our coaches are highly experienced and we will do our best to rejoice our fans in the next tournaments.”
Lets us recall that the Armenian Greco-Roman wrestling youth team finished the U23 European Championship with one silver medal where it performed with 5 wrestlers. From the team led by Armen Babalaryan Slavik Galstyan at 63 kg became a silver medalist, the other representatives, Norayr Hakhoyan (55 kg), Armen Melikyan (60 kg), Hrant Kalachyan (72 kg) and David Ovasapyan (130 kg) didn’t succeed.