Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը եւ հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական թիմի ավագ մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեցին Սերբիայի Նովի Սադ քաղաքում անցկացված Եվրոպայի մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությունը:
Հաբեթնակ Կուրղինյան. «Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել, որ այսպիսի միջոցառումները դառնում են ավանդույթ, եւ ամեն մրցաշարից հետո մենք արժանանում ենք լրագրողների ուշադրությանը:
Վազգեն Թեւանյանը եւ Խաչատուր Պապիկյանը դարձան մեդալակիրներ, իսկ մյուսների մասին կասեմ, որ բոլորն էլ երիտասարդ ըմբիշներ են, ունեն ներուժ ու հնարավորություն: Նրանք պարտվեցին հավասար գոտեմարտերում, եւ դա ունի ուղղումների ու աշխատելու կարիք: Կարող ենք հասնել նրան, որ հաջորդ մրցաշարերում նրանք եւս պայքարեն մեդալների համար:
Կհանգստանանք մի քանի օր, իսկ հետո կանցկացնենք հավաք եւ կպատրաստվենք մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Մրցումները ցույց կտան, թե ինչ ակնկալիքներ ունենք Եվրոպայի առաջնությունից: Ցանկացած մրցաշարում թե՛ մարզիչները, թե՛ մարզիկներն ակնկալում են հաղթանակ: Ցանկալի է, որ մեդալները շատ լինեն, որպեսզի բոլորիս համար լավ լինի:
Արդեն ասել եմ, որ մեծահասակների հավաքականում տեղի է ունենում սերնդափոխություն, ինչը ցույց տվեց նաեւ Հայաստանի առաջնությունը: Երիտասարդների թիմից մեծահասակների մակարդակ անցումը բարդ է, բայց լուրջ աշխատանքներ են տարվում այդ ուղղությամբ:
Շատ եմ կարեւորում, որ քաշային կարգում կա մրցակցություն: Շատ ուրախ կլինեի, որ մյուս քաշային կարգերում եւս լիներ այնպիսի մրցակցություն, ինչպիսին 65 կգ քաշային կարգում է: Դրա համար մենք ունենք մրցումներ: Բոլորը կստանան հնարավորություն: Ով կհաղթի մրցումներում, նա էլ կընդգրկվի թիմում: Ես չեմ միջամտում, չեմ գերադասում կամ թերագնահատում որեւէ մարզիկի: Ով հաղթի, նա էլ կմեկնի»:
Արմեն Բաբալարյան. «Սլավիկ Գալստյանը նվաճեց արծաթե մեդալ, բայց նա, բնականաբար, պետք է հաղթեր: Ինչու եմ ասում՝ պետք է հաղթեր, քանի որ նա վրացի ըմբիշին աշխարհի առաջնությունում հաղթել էր 10:0 հաշվով: Երեւի, նրա միակ թերությունը հոգեբանական էր: Կարծում եմ՝ նա շտապեց, քանի որ ցանկանում էր ավելի շուտ հաղթել ու ավելի բարձր միավորներով: Նա հաղթում էր 8:4 հաշվով, սակայն վերջին րոպեի ընթացքում մի քիչ թուլություն ցուցադրեց եւ պարտվեց վրացի ըմբիշին:
Մրցավարների մասին կասեմ, որ նորմալ մրցավարություն էր՝ առանց կողմնապահության: Կարելի է ասել, որ մեր տղաներն են մեղավոր իրենց պարտություններում:
Մարզչական շտաբի կողմից նկատվեց մարզիկների թերությունները եւ առավելությունները: Հասկանալի դարձավ, թե մրցաշարերից առաջ մարզիկների հետ ինչ անհատական աշխատանքներ պետք է կատարվի՝ մեծահասակների մակարդակ տեղափոխվելու համար: Մեր մարզիչների գիտելիքներն այնքան բարձր մակարդակի վրա են, որ կշարունակենք աշխատել հաջորդ մրցաշրջաններում մեր երկրպագուներին ուրախացնելու համար»:
Հիշեցնենք, որ հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը մեկ արծաթե մեդալով էր ավարտել ելույթը Եվրոպայի Մ-23 առաջնությունում, որին մասնակցեց 5 ըմբիշով: Արմեն Բաբալարյանի գլխավորած թիմի կազմում Եվրոպայի փոխչեմպիոն էր դարձել 63 կգ քաշային Սլավիկ Գալստյանը: Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչներից Նորայր Հախոյանը (55 կգ), Արմեն Մելիքյանը (60 կգ), Հրանտ Կալաչյանը (72 կգ) եւ Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ) հաջողության չէին հասել:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի Մ-23 հավաքականը Հաբեթնակ Կուրղինյանի գլխավորությամբ նվաճել էր մեկական ոսկե եւ բրոնզե մեդալներ: Եվրոպայի Մ-23 չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր Վազգեն Թեւանյանը (65 կգ), իսկ Խաչատուր Պապիկյանը (74 կգ) դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Վաղինակ Մաթեւոյանը (57 կգ), Հրաչյա Մարգարյանը (61 կգ), Գեւորգ Մխեյանը (70 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ) եւ Սարգիս Հովսեփյանը (92 կգ) մեդալ չէին նվաճել:

Главный тренер национальной сборной Армении по вольной борьбе Абетнак Кургинян и старший тренер молодежной команды Армении по греко–римской борьбе Армен Бабаларян на встрече с журналистами подвели итоги прошедшего в сербском городе Нови–Сад чемпионата Европы до 23–х лет.
Абетнак Кургинян: «Хочу выразить благодарность за то, что такие мероприятия становятся традиционными, и мы после каждого турнира удостаиваемся внимания журналистов. Вазген Теванян и Хачатур Папикян стали медалистами, а об остальных молодых борцах могу сказать, что все имеют потенциал и возможности. Они уступили в равной борьбе, и это требует работы над ошибками. Мы можем добиться того, чтобы они также смогли побороться за медали в следующих турнирах. Мы отдохнем несколько дней, а затем проведем сбор и будем готовиться к чемпионату Европы среди взрослых. Соревнования покажут какие шансы у нас есть на чемпионате Европы. На любых турнирах и тренеры, и спортсмены настроены на победу. Желательно, чтобы было много медалей. Я уже говорил, что во взрослой сборной имеет место смена поколений, что показал также чемпионат Армении. Переход из молодежной команды на взрослый уровень сложен, но ведется серьезная работа в этом направлении. Очень важно, что есть конкуренция в весовой категории 65 кг. Был бы рад, чтобы и в других весовых категориях была такая же конкуренция. Для этого проводятся соревнования, и все получат возможность. Кто победит, тот и войдет в команду. Я не вмешиваюсь и никого не оцениваю. Кто победит, тот и отправится».
Армен Бабаларян: «Славик Галстян завоевал серебряную медаль, но он должен был победить, поскольку Галстян на чемпионате мира одержал победу над грузинским борцом со счетом 10:0. Его единственная проблема была психологической. Думаю, что он поспешил, чтобы победить быстрее и с более высокими баллами. Славик лидировал со счетом 8:4, однако в последнюю минуту проявил слабость и уступил грузинскому борцу. О судействе могу сказать, что все было нормально, без предвзятости. Могу сказать, что наши ребята сами были виноваты в своих поражениях. Тренерский штаб заметил недостатки и преимущества спортсменов. Стало ясно, какую индивидуальную работу надо провести со спортсменами для перехода на взрослый уровень. У наших тренеров высокий уровень знаний, и они продолжат работу в следующих турнирах, чтобы доставить радость нашим болельщикам».
Напомним, что 5 борцов из молодежной сборной Армении по греко–римской борьбе приняли участие в чемпионате Европы до 23–х лет и завоевали одну серебряную медаль. Вице–чемпионом Европы в команде, возглавляемой Арменом Бабаларяном, стал Славик Галстян в весовой категории 63 кг. Остальные представители Армении: Норайр Ахоян (55 кг), Армен Меликян (60 кг), Грант Калачян (72 кг) и Давид Овасапян (130 кг) не добились успеха. Сборная Армении по вольной борьбе до 23–х лет под руководством Абетнака Кургиняна завоевала 1 золотую и 1 бронзовую медали. Звание чемпиона Европы до 23–х лет завоевал Вазген Теванян (65 кг), а Хачатур Папикян (74 кг) стал бронзовым медалистом. Вагинак Матевосян (57 кг), Грачья Маргарян (61 кг), Геворг Мхеян (70 кг), Ованес Мхитарян (86 кг) и Саркис Овсепян (92 кг) медалей не завоевали.