Երեւանի հրաձգության մանկապատանեկան մարզադպրոցում մեկնարկեց Զինաիդա Սիմոնյանի անվան ավանդական հուշամրցաշարը: Այն անցկացվում է 6-րդ անգամ: Մրցմանը մասնակցում է 75 հրաձիգ Երեւանից եւ Գյումրիից:
Մարզիկները ներկայացնում են` Յուրի և Զինաիդա Սիմոնյանների անվան հրաձգության մարզադպրոցը, Երեւանի հրաձգության մանկապատանեկան մարզադպրոցը, Հրաձգության հանրապետական մարզադպրոցը, «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրը, Գյումրու քաղաքապետարանի հրաձգության մարզադպրոցը:
Մարզիկները կմրցեն գնդակային հրաձգության բոլոր վարժություններում` 10 մ տարածությունից:
Հուշամրցաշարի բացմանը ներկա էին ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը, հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը:
ՀԱՕԿ փոխնախագահը կարեւորեց Հայաստանում հրաձգության զարգացումը.
«Շնորհակալ եմ ֆեդերացիայի նախագահին, որ շարունակաբար անցկացնում է հուշամրցաշարը: Այս մարզաձեւը կիրառական նշանակություն ունի մեր պետության համար: Շատ կարեւոր է, որ հրացանից կրակել կարողանան ե´ւ աղջիկները, ե´ւ տղաները»,- նշեց Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչն էլ ակնկալում է, որ հրաձիգները լավ հանդես կգան մրցաշարում եւ բարձր կպահեն Զինաիդա Սիմոնյանի անունը.
«Զինաիդա Սիմոնյանը տաղանդավոր հրաձիգ էր: Մեր մարզաձեւում նրան բոլորն են ճանաչում: Նա ունի աշխարհի բոլոր մեդալները, բացի օլիմպիական խաղերից: Ես հուսով եմ, որ մեր պատանիները կհասնեն նման արդյունքի»,- ասաց Սեյրան Նիկողոսյանը:

В Ереванской детско-юношеской спортшколе стрельбы стартовал традиционный мемориальный турнир имени Зинаиды Симонян. Он проводится уже в 6-й раз. В соревновании участвуют 75 стрелков из Еревана и Гюмри.
Спортсмены представляют спортшколу стрельбы имени Юрия и Зинаиды Симонянов, Ереванскую детско-юношескую спортшколу стрельбы, Республиканскую спортшколу стрельбы, образовательный комплекс "Мхитар Себастаци", спортшколу стрельбы мэрии Гюмри.
Спортсмены соревнуются во всех видах пулевой стрельбы, с дистанции 10 м.
На открытии мемориального турнира присутствовали вице-президент НОК РА Дереник Габриелян, президент Федерации стрельбы Армении Артур Оганесян, главный тренер сборной Сейран Никогосян.
Вице-президент НОК РА считает важным развитие стрелкового спорта в Армении.
"Я благодарен президенту федерации за регулярное проведение мемориального соревнования. Этот вид спорта имеет прикладное значение для нашего государства. Очень важно, чтобы мальчики и девочки умели пользоваться стрелковым оружием", - отметил Дереник Габриелян.
Главный тренер сборной ожидает, что стрелки хорошо выступят на соревновании и достойно представят имя Зинаиды Симонян.
"Зинаида Симонян была талантливым стрелком. В нашем виде спорта ее знают все. Она имеет награды всевозможных соревнований, кроме Олимпийских игр. Я надеюсь, что наши юные спортсмены достигнут подобных результатов", - сказал Сейран Никогосян.
Завтра стрелки будут соревноваться в стрельбе из пневматической винтовки и по бегущей мишени (нормальный бег).