Հունահռոմեական ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը մոտ կես տարի դադարից հետո գորգ վերադարձավ հաղթանակով: Հայ ըմբիշը հաղթեց օլիմպիական չեմպիոն Քրիստիան Պալուսալուի հուշամրցաշարում: Ջուլֆալակյանը Ռիոյի օլիմպիական խաղերից հետո առաջին անգամ մասնակցեց միջազգային մրցաշարի.
«Էստոնիայի մրցագորգում տարած հաղթանակը եւս մեկ ապացույց էր, որ ես դեռ անելիք ունեմ սպորտում, Արսեն Ջուլֆալակյան մարզիկը կա: Ինքս համոզվեցի, որ բարդ ժամանակներն արդեն անցյալում են:
Օլիմպիական խաղերից հետո հոգեբանական ծանր վիճակում էի: Ռիոյում այլ արդյունք էի ակնկալում, սակայն չստացվեց: Ինձ պետք էր վերականգնվել: Չէի ցանկանում մեծ սպորտից պարտությամբ հեռանալ: Երեւի հենց այս միտքն ինձ մոտիվացրեց, որ շարունակեմ կարիերաս:
Հոգեբանական վիճակի եւ վնասվածքի պատճառով մոտ կես տարի բաց թողեցի: Կարողացա հաղթահարել այդ ծանր ժամանակահատվածը եւ նորից սկսեցի մարզվել: Անկեղծ ասած, ըմբշամարտի կանոնների փոփոխությունների պատճառով երկմտում էի՝ վերադառնալ գորգ, թե՝ ոչ: Բայց հետո իմացա, որ չորեքթաթ դիրքը նորից վերականգնվում է: Եթե դա չլիներ, ավելի շատ հակված էի միջազգային կարիերաս դադարեցնելու մտքին»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց ըմբիշը:
Արսեն Ջուլֆալակյանը չի մասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը, սակայն կշարունակի մարզվել հավաքականի հետ.
«Լեւոն Ջուլֆալակյանի հետ որոշեցինք, որ բաց թողնեմ Եվրոպայի առաջնությունը: Մարտից մարզվում եմ եւ մայիսին լիովին պատրաստ չէի լինի: Չեմ ցանկանում պարզապես մասնակցության համար հանդես գալ:
Մինչ այս մարզվում էի հավաքականում, սակայն առանձին ծրագրով, քանի որ այլ մրցաշարի էի պատրաստվում: Այժմ կրկին կլինեմ գլխավոր թիմի հետ: Եվրոպայի առաջնությունից հետո կշարունակեմ հավաքականի ծրագրով»,- նշեց Արսեն Ջուլֆալակյանը:

Борец греко-римского стиля Арсен Джулфалакян примерно после полугодовой паузы победно вернулся на ковер. Армянский борец занял первое место на мемориальном турнире олимпийского чемпиона Кристиана Палусалу. Джулфалакян после Олимпийских игр в Рио впервые участвовал в международном турнире.
"Одержанная на эстонском ковре победа еще одно доказательство того, что я еще не все сделал в спорте. Есть спортсмен Арсен Джулфалакян. Я лично убедился, что сложные времена уже в прошлом.
После Олимпийских игр я был в тяжелом психологическом состоянии. Мне нужно было восстановиться. Не хотел уходить из большого спорта с поражением. Наверное, именно эта мысль придала мне мотивации для продолжения карьеры.
Из-за психологического состояния и травмы я пропустил около полугода. Смог преодолеть этот тяжелый период и вновь начать тренироваться. Откровенно говоря, из-за изменения правил в борьбе колебался: возвращаться на ковер или нет. Но потом узнал, что позиция партер снова восстанавливается. Если бы не это, я больше склонялся к мысли о завершении международной карьеры", - сказал борец в беседе с пресс-службой НОК РА.
Арсен Джулфалакян не примет участия в чемпионате Европы, но продолжит тренироваться со сборной.
"С Левоном Джулфалакяном решили, что пропущу чемпионат Европы. С марта тренируюсь и к маю еще не буду полноценно готов. Не хочу выступать просто ради участия.
До этого тренировался в сборной, но по индивидуальной программе, поскольку готовился к другому соревнованию. Сейчас вновь буду с главной командой. После чемпионата Европы продолжу работать по программе сборной", - отметил Арсен Джулфалакян.