Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքում ապրիլի 1-4-ը կայացավ սուսերամարտի պատանիների աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանը ներկայացրին Արմեն Դալլաքյանն ու Անահիտ Ալոյանը (երկուսն էլ՝ ճկասուսեր):
Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ Արմեն Դալլաքյանը նախնական փուլում 4 հաղթանակ տարավ եւ անցավ հաջորդ փուլ, որտեղ առավելության հասավ հունգարացու նկատմամբ, ապա պարտվեց ֆիլիպինցի մարզիկին եւ դուրս մնաց հետագա պայքարից: Դալլաքայանը 127 մարզիկի մեջ զբաղեցրեց 41-րդ հորզիոնականը:
Անահիտ Ալոյանը նույնպես հաղթահարեց նախնական փուլը՝ ունենալով 2 հաղթանակ: Սակայն, երկրորդ փուլում նա պարտվեց առաջին մրցակցին` ռումինացի մարզիկին: Ալոյանը 98 մասնակիցների մեջ 69-րդն էր:
Այսօր Բուլղարիայի նույն քաղաքում մեկնարկեց երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանն ունի 4 ներկայացուցիչ:

В болгарском Пловдиве с 1 по 4 апреля прошел чемпионат мира по фехтованию среди кадетов (до 17 лет). Армению представили Армен Даллакян и Анаит Алоян (рапира).
Генеральный секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян в беседе с пресс-службой НОК РА сообщил, что Армен Даллакян одержал 4 победы на предварительном этапе и вышел в следующий раунд. Там он победил венгерского фехтовальщика, но затем уступил филиппинцу и выбыл из дальнейшей борьбы. Даллакян в итоге занял 41-е место среди 127 спортсменов.
Анаит Алоян также преодолела предварительный этап, одержав 2 победы. Однако в следующем раунде она проиграла первой сопернице из Румынии. В итоге Алоян заняла 69-е место среди 98 участниц.
Сегодня в Пловдиве стартовал чемпионат мира среди юниоров (до 20 лет), на котором Армению представят 4 фехтовальщика.