Ծաղկաձորում ավարտվեց լեռնադահուկային սպորտի Հայաստանի բաց առաջնությունը: Մարզիկները մրցեցին հատուկ եւ հսկա ոլորավայրէջքներում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը նշեց, որ հայ լեռնադահուկորդները վարկանիշային աղյուսակում բարելավեցին դիրքերը.
«Լեռնադահուկային սպորտում տղաները վաստակեցին վարկանիշային միավորներ: Կարծում եմ, որ մրցաշրջանը լավ դիրքերից կսկսեն: Հուսանք` կունենաք այնքան միավորներ, որ կկարողանանք քվոտա ստանալ: Ցավոք, մենք միայն մեկ քվոտա ենք ակնկալում:
Հայաստանի բաց առաջնության արդյունքները բավարար էին: Երիտասարդներից աչքի ընկան Աշոտ Կարապետյանը, Վազգեն Առաքելյանը, Հարություն Հարությունյանը, Գրիշա Վարդանյանը: Բայց, միեւնույն ժամանակ, աշխատելու շատ տեղ ունենք: Երիտասարդ տղաներից ավելի բարձր արդյունքներ էինք ակնկալում:
Մեր աղջիկները դեռ փոքր են: Ընդհատում ունեցանք լեռնադահուկային սպորտում: Այժմ տարեցտարի աճ ենք գրանցում»,- ասաց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը եւ ավելացրեց, որ մի քանի օրից հայ լեռնադահուկորդները կմեկնեն Ավստրիա՝ մասնակցելու վարկանիշային մրցաշարի: Ճիշտ է, դեռ հստակ որոշված չէ, թե ովքեր կլինեն թիմի կազմում: Այնուհետեւ, Ավստրիայում լեռնադահուկորդներն ուսումնամարզական հավաք կանցկացնեն:

Завершился открытый чемпионат Армении по горнолыжному спорту
В Цахкадзоре завершился открытый чемпионат Армении по горнолыжному спорту. Спортсмены соревновались в специальном и гигантском слаломе. В беседе с пресс-службой НОК РА генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян отметил, что армянские лыжники улучшили свои позиции в рейтинговой таблице.
"В горнолыжном спорте ребята заработали рейтинговые очки. Думаю, что они начнут сезон с хороших позиций. Надеемся, что количество очков позволить получить олимпийскую квоту, увы, мы ожидаем всего одну.
Результаты открытого чемпионата Армении удовлетворительные. Из молодежи отмечу Ашота Карапетяна, Вазгена Аракеляна, Арутюна Арутюняна и Гришу Варданяна. В то же время есть еще много над чем работать. Мы ожидали от молодых спортсменов более высоких результатов.
Наши девушки еще слишком юные. В развитии горнолыжного спорта у нас была пауза. Сейчас из года в год наблюдается рост", - сказал генеральный секретарь федерации, добавив, что через несколько дней армянские горнолыжники отправятся в Австрию, для участия в рейтинговом турнире. Еще окончательно не решено, кто войдет в состав команды. Затем горнолыжники проведут в Австрии учебно-тренировочный сбор.