Օրեր անց Հունաստանի Խալկիդա քաղաքում կմեկնարկի Եվրոպայի մինչև 20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնությունը: Հայաստանի հավաքականի անդամներն արդեն մրցավայրում են: Մեկնումից առաջ, ՀԱՕԿ լրատվական բաժնի հետ զրույցում բասկետբոլիստները խոսեցին իրենց ակնկալիքների մասին:
Էդգար Բաբայան. Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի հաղթանակից հետո մենք հետևում էինք, թե ինչպես են նրանց ընդունում, ոգևորում: Ցանկանում ենք զգալ հաղթանակի մթնոլորտը և լինել այդ ամենի մի մասնիկը: Մեր թիմը լավն է: Տղաները և՛ ֆիզիկապես և՛ տեխնիկապես լավ պատրաստված են: Մենք նախորդ խաղաշրջանից ենք դեռևս ծանոթ: Մեծ ակնկալիքներով ենք մեկնում Հունաստան: Մեր դիմաց առաջադրանք է դրված՝ ամենաքիչը մտնել լավագույն տասնյակ: Շատ լավ է, որ թիմը համալրվել է բարձրահասակ խաղացողով: Սթիվեն Էնոչը մեզ վարակում է լավ տրամադրությամբ և հետաքրքիր էներգիա է փոխանցում բոլորիս:
Ռաֆիկ Ուզունյան. Ես ակնկալում եմ, որ Եվրոպայի առաջնությունում մենք հրաշալի թիմային խաղ ցույց կտանք: Մեկնելու ենք հաղթանակի հետևից: Կցանկանայի մեծահասակների հավաքականի հաջողությունը կրկնել:
Կիրիլ Հարությունյան. Հրաշալի թիմ է հավաքվել: Կարծում եմ՝ շատերին կարող ենք զարմացնել: Քչերն են ծանոթ մեր հավաքականին և չգիտեն, ինչ սպասել մեզանից: Կաշխատենք ուրախացնել բոլորին: Չգիտեմ՝ ինչը կարող է խանգարել մեզ: Աշխատում եմ այդպիսի բաների մասին չմտածել:
Ռիչարդ Էլոմյան. Ես միայն հաղթանակներ եմ սպաում մեր թիմից: Երկար ու արդյունավետ հավաք ենք անցկացրել: Երբ համեմատում եմ թիմը նախորդ տարվա հետ, անհամեմատ ավելի լավ ենք պատրաստվել: Կարծում եմ՝ խմբային փուլը անպայման կհաղթահարենք: Հավաքականի նորեկները շատ են ուժեղացրել թիմը: Տաղանդավոր և խելացի խաղացողներ են: Մեզ կարող է փորձի պակասը խանգարել: Ճիշտ է, թիմը մինչև 20 տարեկանների է, բայց հիմնականում երիտասարդներ են: Միայն ես եմ, որ 20 տարեկան եմ: Մեծահասակների հաղթանակից հետո շատ ոգևորված ենք: Նրանք մեզ շատ են օգնել՝ իրենց փորձով, խորհուրդներով: Մեր մրցակիցներից ծանոթ ենք Մակեդոնիային, Պորտուգալիային, Վրաստանին և Մոնտենեգրոյին:
Միհրան Ներսեսյան. Ջանք ու եռանդ չենք խնայելու, որպեսզի եզրափակիչ հասնենք: Առաջ Աստված՝ ներկայանանք այնպես, ինչպես մեր մեծերի հավաքականը: Ես առաջին անգամ եմ համալրել Հայաստանի ընտրանին: Լավ հավաք ենք անցկացրել: Մարզիչների հետ աշխատելը շատ հեշտ է: Նրանք ճիշտ ուղղություն են մեզ ցույց տալիս: Հույս ունեմ, որ մեր խաղով հուսախաբ չենք անի նրանց:
Մեթյու Մադոյան.Մենք պետք է թիմային խաղ խաղանք, որպեսզի լավ արդյունքի հասնենք: Մեր մազրումները բավականին լավ են անցել: Ես եվրոպական բասկետբոլ առաջին անգամ եմ խաղալու: Այնտեղ կանոնները տարբեր են: Ամեն ինչ կանենք՝ լավագույնս հանդես գալու համար:
Արամ Արսլանյան. Մենք հաղթելու ենք մեկնում: Պետք է թիմային խաղ խաղանք: Մեծահասակների հավաքականի հաղթանակը մեզ ոգևորեց: Հասկացանք, որ մենք էլ ենք ունակ կրկնելու այդ հաջողությունը:
Գրիգոր Կուրդօղլյան. Շատ լավ է, որ մեր երկիրը խաղալու է Եվրոպայի առաջնությունում: Հզոր մրցակիցներ ենք ունենալու, բայց ես կարծում եմ, որ մենք պատրաստ ենք հանդիպել նրանց հետ: Մենք պետք է թիմային խաղ խաղանք և աշխատենք միասին: Կարծում եմ՝ լավ հնարավորություն ունենք հաղթահարել թիմային փուլը և շարունակել մրցելույթները: Ըստ իս՝ բավականին պատրաստվել ենք, որպեսզի ի վիճակի լինենք հաղթել այնտեղ:

Молодые баскетболисты о чемпионате Европы дивизиона В
В греческом городе Халкида на днях стартует чемпионат Европы до 20-и лет дивизиона В. Члены сборной Армении уже прибыли на место проведения турнира. Перед отъездом баскетболисты в беседе с пресс-службой НОК Армении поделились своими ожиданиями.
Эдгар Бабаян: Мы следили за тем, как принимают и воодушевляют сборную Армении по баскетболу после победы. Хотим почувствовать атмосферу победы, и стать частичкой всего этого. У нас хорошая команда. Ребята хорошо подготовлены и физически, и технически. Мы знакомы еще с прошлого игрового сезона. Отправляемся в Грецию с большими ожиданиями. Перед нами стоит задача, как минимум, войти в десятку лучших. Очень хорошо, что команда пополнилась высоким игроком. Стивен Эноч заряжает нас хорошим настроением и энергией.
Рафик Узунян: Я ожидаю, что мы покажем отличную командную игру на чемпионате Европы. Мы едем за победой. Я бы хотел, чтобы мы повторили успех взрослой сборной.
Кирилл Арутюнян: Собралась прекрасная команда. Думаю, что мы многих сможем удивить. Немногие знакомы с нашей сборной, и не знают, чего ждать от нас. Постараемся всех порадовать. Не знаю, что может нам помешать, стараюсь не думать о таких вещах.
Ричард Элмоян: Я жду только побед от нашей команды. Мы провели долгий и результативный сбор. Когда сравниваю с прошлогодней командой, сейчас мы подготовились намного лучше. Думаю, что мы обязательно преодолеем групповой этап. Новички сборной очень усилили команду. Это талантливые и умные игроки. Нам может помешать недостаток опыта. Несмотря на то, что наша команда до 20-и лет, но, в основном все моложе, только мне 20 лет. Мы очень воодушевлены после победы взрослой сборной. Они нам очень помогли своим опытом и советами. Из своих соперников мы знакомы с Македонией, Португалией, Грузией и Монтенегро.
Мигран Нерсесян: Мы не пожалеем сил, чтобы дойти до финала. Бог даст, мы выступим также, как наша взрослая сборная. Я впервые играю в сборной Армении. Мы провели хороший сбор. Очень легко работать с тренерами, они нас правильно направляют. Надеюсь, что мы не разочаруем их своей игрой.
Метью Мадоян: Мы должны показать командную игру, чтобы достичь хороших результатов. Мы провели довольно хорошие тренировки. Я впервые буду играть в европейский баскетбол. Там другие правила. Сделаем все, чтобы выступить наилучшим образом.
Арам Арсланян: Мы едем побеждать. Надо играть в командную игру. Нас воодушевила победа взрослой сборной. Мы поняли, что тоже способны повторить этот успех.
Григор Курдоглян: Очень хорошо, что наша страна будет играть на чемпионате Европы. У нас будут сильные соперники, но я думаю, что мы готовы к встрече с ними. Мы должны играть в командную игру и работать вместе. Думаю, что мы имеем хорошую возможность преодолеть групповой этап и продолжить выступления. По-моему, мы достаточно подготовлены, чтобы победить.