Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի անդամները և թիմի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը պարգևատրվեցին ՀՀ սպորտի և երիտաարդության հարցերի նախարարի կողմից:
Հավաքականի բոլոր անդամները, ովքեր հայրենիքում են արժանացան ՀՀ միջազգային կարգի սպորտի վարպետի կոչման, իսկ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատողի կոչմանը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է նման կարծ ժամանակահատվածում նման մեծ հաջողություն արձանագրել: Սա ամբողջ թիմի աշխատանքի արդյունք է»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Տիգրան Գյոկչյանը:
Եվրոպայի փոքր երկրների առաջանության խմբային փուլում Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականն առաջին խաղում 83:64 հաշվով հաղթեց հյուրընկալող երկրի՝ Մոլդովայի թիմին: Երկրորդ խաղում հայկական թիմը 70:63 հաշվով պարտվեց Անդորրայի թիմին, որը այդ մրցաշարի ֆավորիտներից մեկն էր: Խմբային փուլի վերջին խաղում Տիգրան Գյոկչյանի սաները բացարձակ առավելությամբ գերազանցեցին Ուելսի թիմին (92:40):
Կիսաեզրափակչում Հայաստանի թիմը համառ և գեղեցիկ խաղում պարտության մատնեց Իռլանդիայի թիմին՝ 74:60 հաշվով:
Եզրափակչում Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը տիրեց նախաձեռնությանը և հաղթելով Անդորրային 79:71 հաշվով՝ առաջին իսկ մասնակցությունից դարձավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության չեմպիոն:

Министр спорта и по делам молодежи РА наградил членов сборной Армении по баскетболу и главного тренера команды Тиграна Гекчяна.
Все члены сборной, находящиеся на родине, удостоились звания мастера спорта РА международного класса, а главный тренер Тигран Гекчян – звания почетного работника физкультуры и спорта.
«Для меня большая честь добиться такого большого успеха за такой короткий промежуток времени. Это результат работы всей команды»,-отметил Тигран Гекчян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
В групповом этапе чемпионата малых стран Европы сборная Армении по баскетболу в первой игре одержала победу над принимающей страной, командой Молдовы со счетом 83:64. Во второй игре армянская команда уступила Андорре, которая является одним из фаворитов турнира, со счетом 63:70. В последней игре группового этапа подопечные Тиграна Гекчяна победили команду Уэльса с абсолютным преимуществом (92:40). В полуфинале команда Армении в упорной и красивой игре одержала победу над сборной Ирландии со счетом 74:60.
В финале сборная Армении по баскетболу добилась преимущества над Андоррой со счетом 79:71, и стала чемпионом малых стран Европы.