Հունիսի 12-ից 18-ը հանդբոլի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը կմասնակցի 2nd Еmerging Nations Championship-ին, որը կանցկացվի Բուլղարիայի Գաբրովո քաղաքում: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ հարցազրույցում հայտնեց Հայաստանի հանդբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Գրիգորյանը: Նա խոսեց նաեւ հայկական հանդբոլում տիրող իրավիճակի մասին:
- Այս մրցաշարը միջազգային ֆեդերացիայի հովանու ներքո հանդբոլի զարգացող երկրների համար է անցկացվում,- ասաց Սարգիս Գրիգորյանը,- այնտեղ հանդես են գալիս մինչեւ 24 տարեկանները եւ ավագ տարիքի երեք մարզիկ: Խմբային փուլում մեր թիմը կհանդիպի Չինաստանի, Ֆարերյան կզղիների եւ Մոլդովայի հավաքականի հետ:
- Ինչպե՞ս են ընթանում մրցաշարի նախապատրաստական աշխատանքները:
- Մարզիկները Վրաստանում երկու անգամ միջազգային մրցաշարի են մասնակցել: Հիմա էլ այնտեղ մեկշաբաթյա հավաք ենք անցկացնելու:
- Ֆեդերացիան տարվա ընթացքում հանրապետական քանի՞ մրցաշար է անցկացնում:
- Մոտավորապես 20: Անցկացվում են մինչեւ 15, 17 տարեկանների եւ մեծահասակների հանրապետության առաջնություններ: Ձգտում ենք մի քանիսն Արցախում անցկացնել: Թիմերի քանակը կախված է տարիքային խմբերից. որքան փոքր է տարիքը, այնքան շատ են թիմերը:
- Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Հայաստանում չկան պրոֆեսիոնալ մակարդակի հանդբոլի ակումբներ: Պրոֆեսիոնալ խաղացողը հանդես է գալիս ակումբի կազմում եւ գումար վաստակում: Մեր դեպքում դա դեռ հնարավոր չէ: Շատերը զինվորական ծառայությունից հետո դադարում են ոչ միայն հանդբոլով, այլեւ առհասարակ սպորտով զբաղվել:
- ՀՀՖ-ն շարունակու՞մ է համագործակցել ֆրանսաբնակ մեր հայրենակիցների հետ` հավաքական թիմերի կազմում հայկական ծագման խաղացողների ներգրավելով:
- Վերջին երկու տարիներին դադար է եղել, հավանաբար, ֆինանսական խնդիրների պատճառով, բայց այս տարի համագործակցությունը կվերականգնվի: Պետք է լուծել փաստաթղթերի հետ կապված հարցերը: Շատ ուժեղ հանդբոլիստներն այնտեղից չեն գա մեզ մոտ, քանի որ այդ դեպքում Ֆրանսիայի հավաքականի դռները նրանց համար կփակվեն: Մեզ միջին մակարդակի խաղացողներն էլ են բավարարում՝ հաշվի առնելով, թե որքան զարգացած է հանդբոլը Ֆրանսիայում:
- Ինչպե՞ս են գործերը մարզչական կադրերի հետ:
- Դա մեր կարեւորագույն խնդիրներից է: Մեր մասնագետները տարիքն առնում են, իսկ բավարար քանակով երիտասարդ կադրեր չունենք: Ձեռնարկում ենք անհրաժեշտ քայլեր` սեմինարներ ենք անցկացնում, արտերկրից հրավիրում մասնագետներ, բայց…: Մարզիչների աշխատանքը բարձր չի վարձատրվում: Չնայած նրանք եւս պետք է աճելու ցանկություն ունենան: Հորդորում ենք մարզիչներին անգլերեն սովորել, որպեսզի ուղարկենք նրանց արտերկրում վերապատրաստվելու: ՀՀՖ-ն, չնայած ոչ բարձր արդյունքներին, բավականին մեծ հեղինակություն ունի միջազգային ասպարեզում եւ կարող է մարզիչներին նման հնարավորություն ընձեռել: Սակայն նրանք դեռ չեն շտապում արձագանքել:
- Հնարավո՞ր է, արդյոք, որ նորից ՀՀ վարչապետի Գավաթի միջազգային մրցաշար անցկացվի:
- Վերջին անգամ մրցաշարը 2013 թվականին է անցկացվել, տարածաշրջանում այն նախադեպը չուներ: Ֆինանսական բարդությունների պատճառով դադար եղավ, բայց շատ կցանկանայի, որպեսզի հաջորդ տարի ֆեդերացիան կարողանա նորից անցկացնել այս մրցաշարը, որը նպաստել էր երկրում հանդբոլի մասսայականացմանը:
Պաշտոնական առաջնություն անցկացնելու մասին եւս կարելի է մտածել, բայց դրա համար նվազագույնը միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող երկու մարզադահլիճ պետք է ունենալ: ՀՀՖ-ն մի քանի տարի առաջ խաղահրապարակի համար ժամանակակից հատակ բերեց Հայաստան: Եթե Շենգավիթի մարզադպրոցի դահլիճը վերանորոգվի, այն կկարողանանք այնտեղ տեղադրել: Մարզադահլիճը շատ մեծ է, եւ մյուս հատվածում հնարավոր կլինի տրիբունաներ կառուցել, ինչը թույլ կտա բարձր մակարդակի մրցումներ անցկացնել:

C 12 по 18 июня мужская сборная Армении по гандболу примет участие в 2nd Еmerging Nations Championship, который пройдет в болгарском Габрово. Об этом в интервью пресс-службе НОКА сообщил президент Федерации гандбола Армении Саркис Григорян. Он также рассказал о ситуации в армянском гандболе.
- Это соревнование проводится под эгидой Международной федерации, для развивающихся гандбольных стран, - говорит Саркис Абрамович. - В нем выступают игроки в возрасте до 24 лет, плюс три спортсмена старшего возраста. Наша команда на групповом этапе встретится со сборными Китая, Фарерских островов и Молдовы.
- Как проходит подготовка к соревнованию?
- Ребята дважды участвовали в международных турнирах в Грузии. Сейчас проведем там же недельный сбор.
- Сколько турниров в год федерация проводит на национальном уровне?
- Около 20. Чемпионаты республики проходят в возрастных категориях до 15, 17 лет и среди взрослых. Некоторые соревнования стараемся проводить в Арцахе. Количество команд зависит от возрастной категории, чем младше возраст, тем больше команд.
- Чем это объясняется?
- В Армении нет профессиональных гандбольных клубов. Профессиональный игрок выступает за клуб и зарабатывает деньги. В нашем случае это пока невозможно. Многие ребята после армии перестают заниматься не только гандболом, но и спортом вообще.
- ФГА продолжает сотрудничать с французскими соотечественниками, привлекая в сборные команды игроков армянского происхождения?
- Последние два года была взята пауза, вероятно, из-за финансовых проблем, но в этом году сотрудничество возобновится. Нужно решать проблемы с документами. Очень сильные гандболисты оттуда к нам не поедут, поскольку в этом случае двери сборной Франции будут для них закрыты. Однако нам вполне хватит и игроков среднего уровня, учитывая, насколько хорошо развит во Франции гандбол.
- Как обстоит дело с тренерскими кадрами?
- Это одна из наших главных проблем. Наши специалисты взрослеют, а молодых кадров не хватает. Мы со своей стороны предпринимаем необходимые шаги: проводим семинары, приглашаем зарубежных специалистов, но... Работа тренеров высоко не оплачивается. Хотя они сами тоже должны стремиться к росту. Побуждаем специалистов учить английский язык, чтобы отправить их на зарубежную стажировку. ФГА, несмотря на невысокие результаты, имеет достаточный авторитет на международной арене и может предоставить тренерам такую возможность. Однако те не очень пока не спешат откликнуться.
- Возможно ли, чтобы вновь проводился международный турнир на Кубок премьер-министра РА.
- В последний раз турнир проводился в 2013 году. Это соревнование не имело аналогов в регионе. Из-за финансовых трудностей возникла пауза, но я очень хочу, чтобы в следующем году федерация вновь смогла провести это соревнование, которое способствовало росту популяризации гандбола в стране.
Можно задуматься и о проведении официального первенства, но для этого нужно иметь минимум два зала, отвечающих международным стандартам. ФГА несколько лет назад завезла в Армению современное покрытие для игровой площадки. Если зал спортшколы в Шенгавите будет отремонтирован, его можно будет застелить. Площадь спортзала очень велика, и на оставшейся части можно соорудить трибуны, что позволит проводить соревнования самого высокого уровня.