Մեկնարկում է բասկետբոլի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունը, որին անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ մասնակցելու է Հայաստանի ազգային հավաքականը:
Թիմային մարզաձևերում անկախ Հայաստանը երբեք ոչ մի հաջողություն չի ունեցել: Շատերն արդեն կատակում են, որ դա հայկական մենթալիտետից է՝ միասնական չեն:
Մենք՝ ժամանակակիցներս, հայկական բասկետբոլ ասելով, մտաբերում ենք «Հատիս»-ը: Բայց ոչ թե ԽՍՀՄ տարիներին փայլուն հանդես եկողին, այլ 2009թ-ին վերածնունդ ապրող թիմին, որն իր լավ մեկնարկով ապացուցեց բոլորիս, որ միասնականության խնդիր չկա, պարզապես մարզաձևին պետք է ուշադրություն դարձնել:
2011 թվականից սկսած՝ Հայաստանի Մ16, Մ20 տարեկանների տղամարդկանց և կանանց հավաքականները սկսեցին պարբերաբար մասնակցել Եվրոպայի B , C դիվիզիոնների առաջնություններին: Այս հավաքականները հող նախապատրաստեցին ազգային ընտրանու ստեղծման համար: Մեծ դեր ունեցան նաև Համահայկական խաղերը, որոնց մասնակցում էին աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող հայ բասկետբոլիստներ, ովքեր աչքի ընկան և հետագայում Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի կողմից հրավիրվեցին ազգային հավաքական: Վերջինս լուրջ աշխատանքներ սկսեց՝ աղջիկների և տղաների տարբեր տարիքի հավաքականների ստեղծման ուղղությամբ:
Կանչվեցին միջազգային բարձր կարգ ունեցող մարզիչներ: Ազգային ընտրանու ղեկը ստանձնեց Տիգրան Գյոկչյանը, ով կատարեց հավաքականի խաղացողների ընտրությունը: Հայաստանի ընտրանի հրավիրվեց Եվրոլիգայի լավագույն խաղացողներից մեկը՝ Բրայան Դանսթոնը, ով 2014 և 2015 թվականներին ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն պաշտպան:
Հրավիրված խաղացողները, մարզչի գլխավորությամբ, ուսումնամարզական հավաք սկսեցին Երևանում: Հենց այդ ընթացքում էլ հնարավորություն ունեցանք ծանոթանալու թիմի անդամների հետ: Ճիշտ է՝ նրանք եկել են աշխարհի տարբեր ծայրերից, բազմալեզու են և շատ տարբեր, սակայն բոլորին միավորում է բասկետբոլը, Հայաստանը և հաղթանակի ձգտումը: Զրույցի ընթացքում տղաները նշեցին, որ հպարտ են Հայաստանի հավաքականում խաղալու համար: Գոհ են մարզչից և իսկական հաջողություն են համարում Բրայան Դանսթոնի հետ մի թիմում խաղալը: Ինպես նաև խոստացան հաղթանակով վերադառնալ:
Եթե կրքերը մի կողմ դնենք և իրատեսորեն մոտենանք, ապա կտեսնենք, որ Հայաստանի նոր կազմավորված հավաքականը հենց առաջին մրցումներում չի կարող բացահայտ ֆավորիտ լինել: Ճիշտ է՝ հավաքականը համալրված է բարձրակարգ խաղացողներով, ովքեր իրենց ակումբներում փայլում են, սակայն ժամանակ է պետք, որ թիմը դառնա մեկ բռունցք, իսկ դաշտում խաղացողներն իրար անթերի հասկանան: Հակառակ դրա՝ միջազգային մամուլում հրապարակումներ կան, որ մրցակիցները «վախենում են» Հայաստանի հավաքականից, քանի որ ուժեղ թիմ է ձևավորվել: Երբ տղաները լսեցին այդ մասին, ծիծաղելով նշեցին, որ իրենք <<վախենալու>> չեն, բայց չեն էլ պատրաստվում որևէ մեկին զիջել:
Հայաստանի հավաքականի կազմը (Պաշտպաններ` Անդրե Սպայթ Մկրտչյան` «Սան Դեվիլս» (ԱՄՆ), Ամիրան Ամիրխանով` «Լեգիոն» (Ղազախստան), Արթուր Խաչատուրյան` «Խարկով» (Ուկրաինա), Սերգեյ Պոլուխին` «Էլբրուս» (Ռուսաստան), Մայք Դանիելյան` «Բայեր 05» (Գերմանիա): Հարձակվողներ` Արտյոմ Թավաքալյա` «Հորնեթս Դելեվր» (ԱՄՆ), Միքայել Պողոսյան` «Թիել Թոմկաթս» (ԱՄՆ), Զարեհ Զարգարյան` «Դոմինգես Հիլզ» (ԱՄՆ), Անդրեյ Կոնստանտինով` «Արսենալ» Տ. (Ռուսաստան): Կենտրոնականներ` Բրայան Դանսթոն` «Անադոլու Էֆես» (Թուրքիա), Կոնստանտին Միրզոյանց` «Տամբով» (Ռուսաստան):
Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության մասին
Ոչ այդքան վաղ անցյալում՝ 1988 թվականին առաջին անգամ Մալթայում պաշտոնապես անցկացվեց փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ չեմպիոն դարձավ Իսլանդիայի հավաքականը: Վերջինս երկու անգամ է նվաճել առաջնության ոսկե մեդալը (1988, 1990): Իսկ ահա Անդորրան ամենաշատն է հաղթել այս առաջնություններում. նրա ակտիվում կա 5 ոսկե մեդալ (1998, 2000, 2004, 2012, 2014): Երկու անգամ չեմպիոններ են դարձել Ավստրիան(1992, 1996) և Ադրբեջանը (2006, 2008): Սան Մարինոն (2002), Իռլանդիան (1994) և Դանիան (2010) հաղթանակած են տուն վերադարձել մեկ անգամ:
Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ: Այս տարի մասնակցում են 8 երկրներ՝ Անդորրան, Հայաստանը, Ջիբրալթարը, Իռլանդիան, Մալթան, Մոլդովան, Սան Մարինոն և Ուելսը:
Հայաստանի հավաքականն ընդգրկվել է «B» ենթախմբում, որտեղ կմրցի ընդունող երկրի՝ Մոլդովայի, ինչպես նաևԱնդորրայի, որն ամենատիտղոսակիր թիմն է, և Ուելսի հավաքականների հետ:
Ազգային ընտրանու առաջին հանդիպմումը կկայանա հունիսի 28-ին՝ ժամը 19:15-ին, որին կարող եք հետևել «Առաջին ալիք»-ի ուղիղ եթերում, ինչպես նաև ՀԱՕԿ լրատվականի պաշտոնական կայքում:

Аналитика. Положено начало к возрождению армянского баскетбола
Стартует чемпионат малых стран Европы по баскетболу, в котором впервые в истории независимой Армении примет участие национальная сборная Армении.
Независимая Армения никогда не имела успехов в командных видах спорта. Многие уже шутили, что причиной является армянский менталитет, то есть нет единства.
Мы, современники, говоря армянский баскетбол, представляли «Атис». Но не блестяще выступающую в годы СССР, а возродившуюся в 2009-м году команду, которая своим хорошим стартом доказала всем, что у нас нет проблемы единства, просто надо обратить внимание на этот вид спорта.
Начиная с 2011-го года мужские и женские сборные Армении до 16-и, до 20-и лет стали периодически принимать участие в чемпионатах Европы дивизионов B и C. Эти сборные подготовили почву для создания национальной сборной. Большую роль сыграли также Всеармянские игры, в которых принимали участие армянские баскетболисты из разных концов мира, которых федерация баскетбола Армении заметила и впоследствии пригласила в национальную сборную. Стала проводится серьезная работа по созданию мужских и женских сборных различных воарастных групп.
Были приглашены тренеры, имеющие высокий международный уровень. Во главе национальной команды встал Тигран Гекчян, который произвел выбор игроков сборной. В сборную Армении был приглашен один из лучших игроков Евролиги Брайант Данстон, признанный лучшим защитником Европы в 2014-м и 2015-м годах.
Приглашенные игроки, во главе с тренером, провели учебно-тренировочный сбор в Ереване. Именно в это время мы получили возможность познакомиться с членами команды. Несмотря на то, что они приехали из разных концов мира, разноязычны и вообще очень разные, однако всех их объединяет баскетбол, Армения и стремление к победе. Во время беседы ребята отметили, что гордятся возможностью играть в сборной Армении. Они довольны тренером и считают большой удачей играть в одной команде с Брайантом Данстоном. А также обещали вернуться с победой.
Если оставить страсти и рассуждать реально, то мы увидим, что новосозданная сборная Армении не может стать абсолютным фаворитом в первых же соревнованиях. Несмотря на то, что сборная состоит из высококлассных игроков, которые блистают в своих клубах, однако необходимо время, чтобы команда стала единным целым и игроки полностью понимали друг друга на поле. Несмотря на это, в некоторых публикациях международной прессы пишут, что соперники «боятся» сборную Армении, поскольку сформирована сильная команда. Когда ребята услышали об этом, то, смеясь, заметили, что они не «страшные», но и не собираются никому уступать.
Состав сборной Армении:
Защитники
Андре Спайт Мкртчян, «Сан Девилз» (США)
Амиран Амирханов, «Легион» (Казахстан)
Артур Хачатурян, «Харьков» (Украина)
Сергей Полухин, «Эльбрус» (Россия)
Майк Даниелян, «Байер 05» (Германия)
Нападающие
Артем Тавакалян, «Хорнетс Делевр» (США)
Микаел Погосян, «Тиель Томкатс» (США)
Заре Заргарян, «Домингес Хилз» (США)
Андрей Константинов, «Арсенал» (Тула, Россия)
Центральные
Брайант Данстон, «Анадолу Эфес» (Турция)
Константин Мирзоянц, «Тамбов» (Россия)
[18:00:35] Zara Gevorkyan: О чемпионате малых стран Европы
Не так давно, в 1988-м году в Мальте был впервые проведен чемпионат малых стран Европы, на котором чемпионом стала сбоная Исландии. Последняя дважды завоевывала золотую медаль чемпионата (1988, 1990). А вот Андорра больше всех становилась победителем этого чемпионата, у нее в активе есть 5 золотых медалей (1998, 2000, 2004, 2012, 2014). Дважды чемпионами становились Австрия (1992, 1996) и Азербайджан (2006, 2008), и по одному разу – Сан-Марино (2002), Ирландия (1994) и Дания (2010).
Чемпионат Европы проводится один раз в 2 года. В этом году в нем принимают участие 8 стран: Андорра, Армения, Гибралтар, Ирландия, Мальта, Молдова, Сан-Марино и Уэльс.
Сборная Армении входит в подгруппу «B» вместе со сборными Молдовы, Андорры и Уэльса.
Первая встреча национальной сборной, за которой вы можете следить в прямом эфире «Первого канала» и на официальном сайте пресс-службы НОК Армении, состоится 28-го июня в 19:15