Հայ բասկետբոլիստներն ինձ հաճելիորեն զարմացրին. Բրայան Դանսթոն
Հայաստանի բասկետբոլի ազգային հավաքականը Երևանում նախապատրաստվում է Փոքր երկրների Եվրպայի առաջնությանը: Ըստ Բասկետբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (FIBA) կանոնանկարգի, ազգային հավաքականները կարող են համալրվել մեկ օտարերկրացի խաղացողով: Հայաստանի հավաքականի համար այդ խաղացողը դարձավ Բրայան Դանսթոնը: Նա ծնվել է 1986 թվականին Կենտուկիում (ԱՄՆ): Պրոֆեսիոնալ կարիերան սկսել է 2008 թվականից: 2014 և 2015 թվականների ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն պաշտպան: 2013 թվականին Դանսթոնը դաձել է "FIBA inernational Cup"-ի հաղթող, 2015 թվականին հունական «Օլիմպիակոս»-ի կազմում հաղթել է հունական լիգայում, նույն թվականին դարձել է "Թուրքիայի նախագահի Գավաթ"-ի հաղթող, ապա տեղափոխվել Թուրքիայի «Անադոլու Էֆես» ակումբ:  Դանսթոնը շատ անմիջական է, չի տառապում աստղային հիվանդությամբ: Սիրով համաձայնեց պատասխանել մեր հարցերին: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Եվրոպայի լավագույն պաշտպանը խոսեց Հայաստանի հավաքականի հրավերն ընդունելու, թիմակիցների և հայ ժողովրդի մասին:
-Բրայան, ինչպե՞ս ստացար Հայաստանի հավաքականին միանալու առաջարկը:
-Մրցաշրջանի կեսն էր, երբ իմ գործակալը մոտեցավ ինձ և փոխանցեց առաջարկը: Նա ասաց, որ Հայաստանը ցանկանում է ինձ տեսնել իր հավաքականի կազմում: Մտածեցի, որ դա հրաշալի հնարավորություն է: Գիտեք, առաջին անգամ եմ խաղալու հավաքականների մակարդակով, այդ պատճառով էլ ցանկանում եմ լինել այս ամենի մի մասնիկը և օգնել թիմին իրականացնել ծրագիրը:
-Այլ առաջարկներ չե՞ն եղել:
-Անցած տարի առաջարկ եղավ Սլովենիայից, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով հրաժարվեցի:
-Ինչո՞ւ ընտրեցիր Հայաստանի հավաքականը:
-Ինչպես արդեն ասացի, սա իմ առաջին հնարավորությունն է ներկայանալ ազգային հավաքականում, իսկ թիմում խաղալը մեծ հպարտություն է: Գիտեմ, որ դուք շատ եք հպարտանում ձեր թիմով: Ցանկանում եմ լինել այդ հպարտության մի մասը:
-Մինչև հրավեր ստանալը, ի՞նչ գիտեիր Հայաստանի մասին:
-Մինչև հավաքականին միանալը՝ ոչինչ չգիտեի: Ցանկանում եմ շատ բան տեսնել այստեղ: Գեղեցիկ վայր է: Ինչ եկել եմ Հայաստան, փորձում եմ հասկանալ այստեղի կյանքը, մարդկանց:
-Իսկ Հայկական բասկետբոլի մասին:
-Ոչինչ չգիտեի: Գիտեի, որ շատ հայեր կան, ովքեր եկել են ԱՄՆ, սակայն հայ բասկետբոլիստների մասին ոչինչ չգիտեի:
-Ի՞նչ կասես թիմակիցներիդ մասին:
-Նրանք ինձ բավականին զարմացրին: Ես չգիտեի, թե ինչ սպասել այստեղի բասկետբոլիստներից, սակայն նրանք շատ ավելի լավն էին, քան ես ակնկալում էի: Թիմն իսկապես բարձր մակարդակի է:
-Ինչպե՞ս կնկարագրես հայերին:
-Շատ բարեհամբույր ժողովուրդ են: Բոլորն ուրախ էին ինձ տեսնել: Այստեղ գալուց առաջ շատ անհանգիստ էի, չգիտեի՝ ինձ ինչպես կընդունեն, քանի որ ես հայ չեմ, սակայն բոլորը ինձ տեսնելուց ժպտում և ասում են «Օ, բարի գալուստ»: Դա ինձ շատ օգնեց:
-Հասցրե՞լ ես շրջել Երևանում, ի՞նչն ես ամենից շատ հավանել:
-Ցավոք, չեմ հասցրել շատ բան տեսնել: Հույս ունեմ՝ հնարավորություն կունենամ:
-Ինչ կասես  թիմի առաջին ընկերական խաղի մասին:
-Լավ խաղ էր: Խաղադաշտ էինք դուրս եկել էներգիայով լեցուն: Լավ աշխատեցինք և՛ պաշտպանությունում, և՛ հարձակման գծում: Խաղի սկզբնամասում թիմն ավելի շատ էր տեղաշարժում, վազում, կարծում եմ ` լավ էինք կենտրոնացել խաղի սկզբնամասի վրա և մեծ աշխատանք կատարեցինք, որրպեսզի դա պահենք ամբողջ խաղի ընթացքում: Լավ թիմային խաղ էր:
-Օրեր անց կմեկնարկի փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունը, ի՞նչ ես կարծում, Հայաստանի հավաքականն ինչ արդյունքներ կգրանցի:
-Գիտեմ, որ նպատակը հաղթելն է: Որքան երկար խաղանք, այդքան թիմային խաղը կմեծանա: Պետք է խաղալ պաշտպանության վրա: Եթե թիմը մեկ բռունցք դառնա, հրաշալի կլինի:

13:51 - 25 Jun, 2016
The Armenia national basketball team is preparing for the European Championship for Small Countries in Yerevan. According to the regulation of the International Basketball Federation (FIBA) the national teams have a right to invite one foreign player. Bryan Dunston became that player for the Armenia national team. He was born in Kentucky (USA) in 1986. He started his professional career in 2008.  In 2014 and 2015 he was named the Euroleague Best Defender. In 2013 Dunston became the winner of the FIBA International Cup, in 2015 he won in the Greek League playing for Olympiacos, during the same year he became the winner of Turkey’s Presidential Cup and then moved to the Turkish club, Anadolu Efes. He is a very direct person and agreed to answer our questions with pleasure. In a conversation with the ANOC press service the best European defender spoke about the offer of joining the Armenia national team, his teammates and the Armenians.
-How did you get the offer of joining the team?
-Well, I was in the middle of the season, and my agent came to me with an offer. He told me that Armenia wanted me to play with them in the national team. I thought it was a great opportunity. You know it’s the first time I am playing in FIBA, so I want to be a part of them and help them to bring off the program.
-Have you had other offers?
-Last year Slovenia asked me to play but, for some reason, it didn’t work, so I didn’t play.
-Why did you choose Armenia?
-Because, like I said, it is the first opportunity to play in FIBA and, you know, I thought national team is something to be proud of. And I know you have a lot of pride here and I want to be a part of that.
-Before accepting the invitation, what did you know about Armenia?
-Before I accepted, nothing, I didn’t know anything at all so I wanted to look and saw a lot of things. Actually, you know, it a very nice place, since I have been here, I’ve learned the life; I’ve seen the people…
-Did you know about the Armenian basketball or basketball players, maybe, in other countries?
-No, I didn’t. I knew there are a lot of Armenians that came to the Unites States and I knew them there but I didn’t know anything about players.
-What can you say about your teammates?
-They surprised me a lot, I didn’t know what to expect from the basketball players here, but they are a lot better than I thought they would be and there is really a high-level team.
-And how would you describe the Armenians?
-Very welcoming people, I mean, for me at least. When I came here everybody was happy to see me. I was nervous because I thought, maybe, they don’t want me to play because I’m not Armenian but everybody said, “Oh, welcome,” and they helped me a lot.
-Have you seen Yerevan?
-Yes, but not a lot, not too much.
-But what did you like best of all?
-I’ve only been here for a little while, I haven’t seen much, but I hope I’m going to have a chance to see more.
-What can you say about today’s match?
-It was good. I think we came out with a good amount of energy, we played with energy on both ends: defense and offense and later in the game they started to make a little bit more of a run but I think we had a good focus in the beginning and we had to work on keeping it during the whole game, but everybody played well today and it was good to play as a team.
-The European championship for Small Countries will kick off soon. What do you think, what results will the Armenia national team achieve?
-I know the goal is to win the gold medal but as long as we play together, we play as a team and if we play defense and everybody becomes one then it will be good.