Աթլետիկայի Հայաստանի հավաքականը ևս մեկ օլիմպիական ուղեգիր է նվաճել:
Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիան հաստատել է վազորդ Լիլիթ Հարությունյանի ուղեգիրը: Հարությունյանը նորմատիվը կատարել է Արտաշատում կայացած Հայաստանի առաջնության ժամանակ: Միջազգային ֆեդերացիայի տեխնիկական հարցերով հանձնախումբը Հարությունյանի՝ 400 մետր արգելավազքում գրանցած արդյունքով է թույլատրել նրան մասնակցել Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին:
Մինչ այս, Հայաստանն աթլետիկայից ուներ 4 ուղեգիր, որոնք նվաճել էին վազորդներ Դիանա Խուբեսերյանը, Գայանե Չիլոյանը, եռացատկորդ Լևոն Աղասյանը և հեռացատկորդ Ամալիա Շարոյանը:

Сборная Армении по легкой атлетике завоевала еще одну олимпийскую путевку.
Международная федерация легкой атлетики потвердила путевку бегуньи Лилит Арутюнян. Арутюнян выполнила норматив на чемпионате Армении, который состоялся в Арташате. Комиссия по техническим вопросам Международной федерации разрешила Арутюнян участвовать в Олимпийских играх с показанным ею результатом в беге на 400 метров с барьерами.
До сих пор, Армения имела 4 путевки по легкой атлетике , которые завоевали бегуньи Диана Хубесерян, Гаяне Чилоян, прыгун тройным Левон Агасян и прыгунья в длину Амалия Шароян.