Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Իրինա Ռոդնինայի անվան մարզադպրոցում կայացավ գեղասահքի Հայաստանի բաց առաջնությունը:
Մեծահասակների աղջիկների պայքարում 150,26 միավորով բաց առաջնության հաղթող դարձավ պատանեկան Օլիմպիական խաղերի մասնակից Անաստասիա Գալուստյանը: Երկրորդ տեղում Միլենա Դանիելյանն է (68,34 միավոր) և եռյակի վերջում Նատալի Գզիրյանն է (54.99 միավոր):
Տղաների մրցաշարին մասնակցում էին միայն երկու գեղասահորդ` Սլավիկ Հայրապետյանը և Ջեկ Կերմեզյանը: 178,45 միավորով առաջին տեղում Սլավիկ Հայրապետյանն է, իսկ Կերմեզյանը, ով, ի դեպ, ներկայացնում է Կանադան, հավաքեց 177,44 միավոր:
«Ֆեդերացիայի խորհրդի անդամներով և մարզչական կազմով որոշեցինք անցկացնել ոչ թե Հայաստանի առաջնությունը, այլ բաց առաջնություն: Նպատակ ունեինք արտասահմանից ևս հյուրեր ունենալ` այդ կերպ նպաստելով երեխաների առաջընթացին»,-փաստեց գեղասահքի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանիա Ստեփանյանը:
Գեղասահորդուհի Անաստասիա Գալուստյանն ուրախ է բաց առաջնությունում առաջին հորիզոնականում լինելու համար: «Այստեղ բոլորը ջերմ են` պատրաստակամ օգնելու: Թեպետ մարզադահլիճում շատ ցուրտ է, բայց ամեն ինչ շատ լավ է անցնում: Ուրախ էի բաց առաջնությանը մասնակցելու համար»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Անաստասիա Գալուստյանը:
Հայաստանի բաց առաջնության պարգևատրման արարողությունը կկայանա հունիսի 1-ին, որի ժամանակ գեղասահորդները կներկայանան ցուցադրական ելույթներով: Ընդհանուր առմամբ առաջնությանն մասնակցում էին 45 գեղասահորդներ:

Состоялся открытый чемпионат Армении по фигурному катанию
В спортшколе имени чемпионки Олимпийских игр Ирины Родниной состоялся открытый чемпионат Армении по фигурному катанию.
В соревнованиях среди женщин победительницей чемпионата стала участница юношеских Олимпийских игр Анастасия Галустян, набравшая 150,26 очка. На втором месте - Милена Даниелян (68,34 очка), тройку лидеров замыкает Натали Гзирян (54,99 очка).
В соревнованиях среди мужчин принимали участие всего 2 фигуриста - Славик Айрапетян и Джек Кермезян. Первое место занял Славик Айрапетян (178,45 очка), а Кермезян, который представляет Канаду, набрал 177,44 очка.
«Мы с членами совета федерации и тренерским составом решили провести не чемпионат Армении, а открытый чемпионат. Хотели привлечь гостей также из-за рубежа, таким образом способствуя прогрессу ребят»,-отметила президент федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян.
Фигуристка Анастасия Галустян рада, что заняла первую строчку на открытом чемпионате. «Здесь теплый прием, все готовы помочь. Несмотря на то, что в спортзале было холодно, все проходит очень хорошо. Я рада принять участие в открытом чемпионате»,-отметила Анастасия Галустян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
Церемония награждения открытого чемпионата Армении, во время которой фигуристы представят показательные выступления, состоится 1-го июня. В целом, в чемпионате принимали участие 45 фигуристов.