Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Եվրոպայի առաջնության որակավորման փուլում գրանցած արդյունքները:
«Ես տղաներից գոհ եմ։ Սա փորձնական էր։ Մենք արդեն գիտենք, թե ինչ բացթողումներ ունենք, ինչի վրա պետք է աշխատենք։ Մենք 1 միավոր ավել վաստակելու հնարավորություն ունեինք, իսկ դա կապահովեր մեր տեղը տասնյակում։ Թիմային լավ մասնակցություն ունեցանք։ Կարևորը՝ չընկան։ Սպասվում էր, որ Արթուր Թովմասյանն էլ եզրափակիչ կանցնի, սակայն մի քայլ հետ մնաց։ Սակայն դա նրա բացթողումն էր։ Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում ենք 6 հոգով, որոնցից մեկը երիտասարդ, և ունենք եզրափակչի 4 մասնակից։ Այս արդյունքը ցանկացած թիմի համար լավ ցուցանիշ է: Տղաներն արեցին այն, ինչ անհրաժեշտ էր»,-ասաց Սերոբյանը։
Նախօրեին կիսաեզրափակչի արդյունքներով Հայաստանի հավաքականը թիմային պայքարում զբաղեցրեց 12-րդ հորիզոնականը (248.702 ): Եզրափակիչ փուլ են անցնում 8 ուժեղագույն թիմերը: Անհատական պայքարում հենացատկերի վարժությունում Արթուր Դավթյանը զբաղեցրեց 3-րդ հորիզոնականը (15.300) և դուրս եկավ եզրափակիչ։ Նժույգթափերում աշխարհի 2015 թվականի բրոնզե մեդալակիր Հարություն Մերդինյանը 2-րդ հորիզոնականով (15.491) դուրս եկավ եզրափակիչ: Օղակների վարժությունում Վահագն Դավթյանը զբաղեցրեց 4-րդ հորիզոնականը(15.566) և իրավունք ստացավ եզրափակչում պայքարելու լավագույնի կոչման համար, իսկ Արթուր Թովմասյանը օղակների վարժությունում զբաղեցրեց 9-րդ հորիզոնականը (15.366): Հայ մարմնամարզիկը մեկ քայլ հետ մնաց եզրափակչից:

Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги результатов квалификационного раунда чемпионата Европы.
«Я доволен ребятами. Это была проверка, мы уже знаем свои упущения и над чем нам надо поработать. У нас была возможность заработать на одно очко больше, а это обеспечило бы наше место в десятке. Мы показали хорошую командную игру. Главное, что не было падений. Мы ждали, что и Артур Товмасян пройдет в финал, но он остался в одном шаге. Это было его упущение. Мы участвуем в чемпионате Европы 6-ю спортсменами, из которых 1 - молодой, и у нас есть 4 участника финала. Это хороший показатель для любой команды. Ребята сделали все, что было необходимо»,-отметил Серобян.
Накануне, По результатам полуфинала сборная Армении в командной борьбе заняла 12-ю строчку (248.702). В финальный этап выходят 8 сильнейших команд. В индивидуальной борьбе в упражнении по опорным прыжкам Артур Давтян занял 3-ю строчку (15.300) и вышел в финал. Бронзовый медалист чемпионата мира 2015-го года Арутюн Мердинян в упражнении на коне вышел в финал, заняв 2-ю строчку (15.491). В упражнении на кольцах Ваагн Давтян занял 4-ю строчку (15.566) и получил право побороться в финале за звание лучшего, а Артур Товмасян в том же упражнении занял 9-ю строчку (15.366) и остался в одном шаге от финала.