Հուլիսի 21-30-ը Կոտ դՙ Իվուարի Աբիջան քաղաքում Հայաստանը կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին:
Մեր մարզիկները պայքարելու են չորս մարզաձեւում` ձյուդո, աթլետիկա, ազատ ոճի ըմբշամարտ եւ խճուղային հեծանվավազք:
«Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին կմասնակցենք երրորդ անգամ: Նախորդ երկուսում հաջող ենք հանդես եկել եւ մեդալներ նվաճել: Բավական ուժեղ մրցաշար է: Մասնակցում են մայրցամաքների ու աշխարհի մրցանակակիրներ»,- ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության սպորտի բարձրագույն նվաճումների քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը:
Հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկված են:
Ձյուդո. Սամվել Խաչատրյան (73 կգ քաշային կարգ), Գեւորգ Խիթարյանը (81 կգ), Գրիգոր Սահակյանը (90 կգ):
Աթլետիկա. Լեւոն Աղասյան, Տիգրան Մկրտչյան, Երվանդ Մկրտչյան, Լիլիթ Հարությունյան:
Ազատ ոճի ըմբշամարտ. Մխիթար Գրիգորյան (57 կգ), Աշոտ Վելիցյան (61 կգ), Վաղինակ Մաթեւոսյան (65 կգ), Խաչատուր Պապիկյան (70 կգ), Վարուժան Կաջոյան (74 կգ), Մարզպետ Գալստյան (86 կգ):

С 21 по 30 июля в Абиджане (Кот-д’Ивуар) Армения примет участие в Играх Франкофонии.
Наши спортсмены будут состязаться в 4 спортивных дисциплинах: дзюдо, атлетика, вольная борьба и шоссейная велогонка.
"В Играх Франкофонии мы будем участвовать в третий раз. В предыдущие разы выступали успешно, завоевывали медали. Довольно сильное соревнование, в котором участвуют призеры чемпионатов континента и мира", - сообщила пресс-службе НОКА начальник управления политики высших спортивных достижений Министерства спорта и по делам молодежи РА Нарине Шахбазян.
В состав армянской делегации вошли:
Дзюдо: Самвел Хачатрян (весовая категория 73 кг), Геворг Хитарян (81 кг), Григор Саакян (90 кг).
Атлетика: Левон Агасян, Тигран Мкртчян, Ерванд Мкртчян, Лилит Арутюнян.
Вольная борьба: Мхитар Григорян (57 кг), Ашот Велицян (61 кг), Вагинак Матевосян (65 кг), Хачатур Папикян (70 кг), Варужан Каджоян (74 кг), Марзпет Галстян (86 кг).