Պեկինի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն, ազատ ոճային ըմբիշ Գեորգի Կետոևը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց Հայաստանի հավաքական տեղափոխվելու, Օլիմպիական խաղերի սպասելիքների և առաջիկա պլանների մասին:
-Գեորգի, բարի գալուստ Հայաստան և շնորհակալություն մեր հրավերն ընդունելու համար: Կցանկանայի, որ պատմես այս 2-3 տարիների մասին, քանի որ քեզ ասպարեզում չէինք տեսնում: Ինչո՞վ էիր զբաղված:
-Ես շուրջ երեք տարի չեմ մասնակցել մրցաշարերի, սակայն ամեն օր մարզվել եմ: Չեմ պատկերացնում կյանքս առանց ըմբշամարտի: Ինձ համար սա միայն սպորտ չէ: Ես հաճույք եմ ստանում մարզվելուց, գոտեմարտելուց և, իհարկե, հաղթելուց: Դա ինձ համար իսկապես գերագույն հաճույք է:
-Պեկինի Օլիպիական խաղերի ժամանակ գրեթե բոլորը հավատում էին քո հաղթանակին: Մասնագետների կարծիքով՝ խնդիրը քո քաշն էր: Ըստ քեզ, դա՞ էր պատճառը:
-Ոչ, քաշ գցելը չէր կարող պարտության պատճառ դառնալ: Պարզապես այդ հաղթանակը ինձ չտրվեց Աստծո կողմից: Հիմա, երբ հետ եմ նայում՝ հնարավոր էր հաղթել այդ գոտեմարտը, սակայն կրկին հանգում եմ նույն եզրակացությանը՝ Աստված չտվեց ինձ դա: Սա սպորտ է և պարտությունների հետ ժամանակի ընթացքում համակերպվում ես:
-Հիմնականում ներկայացել ես 84 կգ քաշային կարգում, ինչպե՞ս ես քեզ զգում 97 կգ-ում:
-Լավ եմ զգում: Կարծում եմ, որ քրտնաջան մարզումները ինձ կօգնեն հնարավորինս լավ մարզավիճակ ձեռք բերել:
-Երկար դադարից հետո մասնակցեցիր մրցաշարի, ձեռք բերեցիր ուղեգիր և ոսկե մեդալակիր դարձար: Ինչպե՞ս դա քեզ հաջողվեց:
-Չգիտեմ, անկեղծ եմ ասում: Այնտեղ, որտեղ ես եմ մարզվում ըմբշամարտի լավ դպրոց կա և լավ մարզավիճակ ձեռք բերելու հրաշալի պայմաններ (խմբ. Վլադիկովկաս): Բացի այդ, երևի այն փորձն էր, որ ունեի: Մրցաշարի մեկնելուց վստահ էի, որ ուղեգիր ձեռք կբերեմ, սակայն չէի կարծում, որ կհաղթեմ:
-Հայաստանի հավաքականի տղաների հետ արդեն ծանոթացե՞լ ես: Հասցրե՞լ ես այստեղ մարզվել:
-Իհարկե: Ես օտարություն չեմ զգում այստեղ: Բոլորին էլ ճանաչում էի մինչև Հայաստանի հավաքականին միանալը: Մենք ըմբշամարտի ընտանիքի անդամներ ենք և բոլորիս մեջ այդ հարազատության զգացումը կա: 3 տարի չեմ եղել ասպարեզում, սակայն այնպես ընդունեցին ինձ, կարծես թե իմ տանն էի: Դեռ չեմ մարզվել: Հավաքներից կսկսենք:
-Բացի Հայաստանից, ուրիշ պետություններ հետաքրքրվե՞լ են քեզանով:
-Այո, եղել են առաջարկներ, սակայն ես ցանկանում էի հենց Հայաստանի հավաքականին միանալ, քանի որ մենք քրիստոնյա եղբայր ազգեր ենք և ինձ այստեղ տանն եմ զգում:
-Մինչև Օլիմպիական խաղերը, ի՞նչ մրցաշարերի ես մասնակցելու:
-Կարծում եմ՝ մինչ այդ ևս երկու մեկնարկ կունենամ: Մեկը Իտալիայում, մյուսը՝ Ստեփան Սարգսյանի անվան մրցաշարում:
-Ի՞նչ կասես մրցակիցներիդ մասին, ովքեր արդեն Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր ունեն:
-Բոլորի հետ գոտեմարտել եմ և ճանաչում եմ նրանց:
-Իսկ, Ռիոյի Օլիմպիական խաղերից ի՞նչ ակնկալիքներ ունես:
-Աստծո կամոք՝ Ռիոյում կբարձրացնենք մեր եռագույնը (ժպտում է): Ռիո եմ գնում միայն մեդալի հետևից: Ցանկացած մարզիկ, ով մասնակցում է Օլիմպիական խաղերին, երազում է հաղթանակի մասին: Ավել ոչինչ չեմ կարող ասել: Երբեք չեմ էլ ասել: Անգամ 2007-2008 թվականներին, երբ բոլորն ինձ ասում էին. «դու ես չեմպիոնը, վստահ ենք», ես լռում էի: Այստեղ մի ճշտմարտություն կա՝ գորգը ցույց կտա:

Beijing Olympics bronze medalist, two-time world and European champion, freestyle wrestler Georgy Ketoyev spoke about transferring to the Armenian wrestling team, the expectations for the Olympics and his future plans in a conversation with ANOC press service.
-Georgy, welcome to Armenia and thank you for accepting our invitation. Please, tell about the last 2-3 years we didn’t see you in the arena. What were you doing?
-I haven’t participated in tournaments for almost three years but I have trained every day. I can’t imagine my life without wrestling. It isn’t just a sport for me. I enjoy training, fighting and, of course, winning. It is, indeed, a great pleasure for me.
-Almost everyone believed in your victory during the Beijing Olympics. According to specialists, the problem was your weight? What is your opinion on the matter?
-No, it wasn’t. The weight loss couldn’t be the reason of the defeat. That victory simply wasn’t given to me by God. Now when I look back, it was possible to win the fight but I come to a conclusion again that God didn’t give it to me. This is sport and we put up with defeats over time.
-You have mainly competed in the 84kg weight class, how do you feel in the 97kg weight class?
-I feel fine. I think training hard I will be able to keep in shape.
-After a long pause you took part in a tournament and conquered an Olympic qualification and a gold medal. How did you manage it?
-Sincerely, I don’t know. There is a good wrestling school and conditions for achieving a good physical condition at the place where I train (Vladikavkaz). Besides, my experience helped much. I was sure I would qualify for the Olympics, but didn’t think I would win.
-Have you got acquainted with the wrestlers of the Armenian team? And have you already trained here?
-Of course, I don’t feel coldness here. I have known everyone in the team before joining it. We are members of the wrestling family and all of us feel a kinship with each other. I had been absent for 3 years but I was given such a reception as if I was at home. I haven’t trained yet, I will begin from training camps.
-Besides Armenia were other states interested in you?
-Yes, I have got some suggestions but I wanted to join the Armenian team because we both are from Christian nations and I feel at home here.
-What tournament are you going to participate in before the Olympics?
-I am going to take part in 2 tournaments, one in Italy, the other at the tournament after Stepan Sargsyan.
-What about you opponents who have already qualified for the Olympics?
-I have competed with all of them and I know them well.
-And what do you expect from the Rio Olympics?
- God willing, we will raise our flag in Rio (smiles)! I am going to Rio only after a medal. Every athlete who takes part in Olympic Games dreams of victory. I can’t say more and have never done it before. Even in 2007-2008 when they were saying to me, “You are the champion, we are confident”, I was silent. There is one truth here, the mat will show.