Նիկշա Բավցեւիչ. Ստեղծված իրավիճակում մեր շանսերը բնականաբար նվազում են, բայց կանենք առավելագույնը
Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում նոյեմբերի 23-ին կհյուրընկալվի Ալբանիային, իսկ երեք օր անց սեփական հարկի տակ կընդունի Դանիային:
Մեր ընտրանին կազմի հետ կապված որոշ խնդիրներ ունի: Առաջիկա խաղերին ազգային հավաքականին չեն կարողանա օգնել առանցքային խաղացողներ, որոնք հանդես են գալիս ԱՄՆ-ում.
«Տհաճ իրավիճակ է, բայց այս խնդիրն առկա է նաեւ այլ հավաքականներում: Ստեղծված իրավիճակում մեր շանսերը բնականաբար նվազում են: Բայց ոչ ոք ինձ վրա ճնշում չի գործադրում, ես էլ իմ հերթին չեմ ճնշում տղաներին:
Դրական ենք տրամադրված: Միակ բանը, որ կարող եմ խոստանալ՝ կանենք մեր առավելագույնը: Մենք դեռ պատասխան խաղեր ունենք հաջորդ տարի՝ փետրվարին եւ հունիսին: Ես համոզված եմ, որ մյուս խաղերին ավելի ուժեղ կլինենք: Հատկապես հունիսին, երբ կազմի հետ կապված խնդիրներ չեն լինի, եւ կունենանք մեր երազանքի թիմը:
Մենք կայացման փուլում ենք: Դեռ երկու տարի առաջ այս թիմը գոյություն չուներ: Ես հույս ունեմ, որ ապագայում նման կադրային խնդիրների հետ չենք բախվի: Ոչ ոք չէր հավատում, որ մենք կարող ենք հաղթել Սլովակիային եւ Շվեդիային, բայց մենք դա արեցինք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը:
Առաջիկա մրցակցի հետ մեր ընտրանին ծանոթ է: Թիմերն այս տարի երկու ընկերական հանդիպում են անցկացրել, եւ Հայաստանը հաղթել է երկուսում էլ: Բավցեւիչի կարծիքով՝ ալբանացիները բավականին կոպիտ են գործում, բայց  չպետք է վախենալ մրցակցից եւ խաղալ հնարավորինս լավ.
«Ալբանիան ունի նոր մարզիչ, մի քանի նոր խաղացողներ: Նոր կազմով հանդիպումներ չեն անցկացրել, որ կարողանանք ավելի խորն ուսումնասիրել նրանց խաղը»,- ասաց Նիկշա Բավցեւիչը:

Национальная сборная Армении по баскетболу в рамках отборочного этапа чемпионата Европы 23 ноября на выезде сыграет с Албанией, а спустя три дня на своей площадке примет Данию.
Наша сборная имеет некоторые проблемы с составом. В ближайшие дни национальной сборной не смогут помочь ключевые игроки, которые выступают в США.
"Неприятная ситуация, но эта проблема присутствует также в других сборных. В создавшейся ситуации наши шансы естественно уменьшаются. Но на меня никто не оказывает давление, а я, в свою очередь, не давлю на ребят.
Мы настроены положительно. Единственное, что могу обещать, сделаем максимум возможного. У нас еще есть ответные игры - в феврале и июне следующего года. Я уверен, что в других матчах мы будем сильнее. Особенно в июне, когда не будет проблем с составом, и у нас появится команда нашей мечты.
Мы находимся в стадии становления. Еще два года назад наша команда не существовала. Я надеюсь, что в будущем не столкнемся с подобными кадровыми проблемами. Никто не верил, что мы можем победить Словакию и Швецию, но мы это сделали", - сказал в беседе с журналистами главный тренер сборной Никша Бавцевич.
С ближайшим соперником наша сборная знакома. Команды в этом году провели две товарищеские встречи, и сборная Армении победила в обеих. По мнению Бавцевича, албанцы действуют довольно грубо, но нужно не бояться соперника и играть насколько возможно хорошо
"Скажу, что у них новый тренер и несколько игроков. Новым составом они матчи не проводили, чтобы мы могли более глубоко изучить их игру", - сказал Никша Бавцевич.