Ավարտվեց Զինաիդա Սիմոնյանի անվան հուշամրցաշարը
Երևանի հրաձգության մանկապատանեկան մարզադպրոցում ավարտվեց Զինաիդա Սիմոնյանի անվան 5-րդ հուշամրցաշարը: Ավանդական դարձած մրցաշարին այս տարի առաջին անգամ մասնակցում էր Վրաստանը ներկայացնող թիմը:
Տղաների օդամղիչ հրացան վարժությունում առաջին տեղում Վրեժ Թորոսյանն է, երկրորդ և երրորդ տեղերը գրավեցին Հայկ Բաբայանը և Հրաչիկ Բաբայանը: Աղջիկների պայքարում եռյակում հայտնվեցին Ալլա Պողոսյանը, Մարիամ Միքայելյանը և Սվետլանա Տիգրանյանը:
Օդամղիչ ատրճանակ մրցաձևում առաջին տեղում վրացի Ցոտնե Մաչավարիանին է, այնուհետ Ակակի Մոսուշվիլին և եռյակի վերջում Նորայր Առաքելյանն է: Աղջիկների պայքարում լավագույն արդյունք գրանցեց Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Նինո Սալուկվաձեն: Երկրորդ և երրորդ տեղերը համապատասխանաբար զբաղեցրին Էլմիրա Կարապետյանը և Գոհար Դանիելյանը:
Օդամղիչ հրացան` վազող թիրախ, նորմալ վազք վարժությունում ամենաբարձր միավորները հավաքեց Շանթ Սարգսյանը: Նրան հաջորդեցին Հովհաննես Խաչատրյանը և Ռազմիկ Մինասյանը: Աղջիկների պայքարի եռյակում հայտնվեցին Լիլիթ Մկրտչյանը, Գոհար Հարությունյանը և Լաուրա Ավետիսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ հավաքականի անդամների ելույթները Զինաիդա Սիմոնյանի անվան հուշամրցաշարում բավականին հաջող էր: Եթե այս նույն արդյունքները գրանցեինք Եվրոպայի առաջնությունում, ապա օլիմպիական ուղեգիր կունենայինք»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը:
Զինաիդա Սիմոնյանի անվան հուշամրցաշարին ներկա էր նաև Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը: «Այս մրցաշարը նվիրված է մեր սիրելի Զինաիդա Սիմոնյանի հիշատակին: Նա սպորտի իսկական լեգենդներից մեկն էր, քանի որ նմանատիպ մարզիկները շատ քիչ են»,-ասաց Գաբրիելյանը:
Ընդհանուր առմամբ խաղարկվեց 24 մեդալ, իսկ մրցաշարին մասնակցում էին 85 մարզիկներ:
Զինաիդա Սիմոնյանն աշխարհի քառակի, Եվրոպայի, Խորհրդային Միության և Հայաստանի բազմակի չեմպիոն է` 50-ից ավելի ռեկորդների հեղինակ:

Завершился турнир памяти Зинаиды Симонян
В ереванской детско-юношеской спортшколе стрельбы завершился 5-й турнир памяти Зинаиды Симонян. В ставшем традиционном турнире в этом году впервые участвует команда из Грузии.
В стрельбе из пневматической винтовки среди юношей на первом месте Вреж Торосян, второе и третье места заняли Айк Бабаян и Грачик Бабаян. В лучшую тройку среди девушек вошли Алла Погосян, Мариам Микаелян и Светлана Тигранян.
В стрельбе из пневматического пистолета на первом месте грузин Цотне Мачавариани, за ним следует – Акаки Мосушвили, тройку замыкает Норайр Аракелян. В том же упражнении среди девушек лучший результат показала чемпионка Олимпийских игр Нино Салуквадзе. Второе и третье места заняли Эльмира Карапетян и Гоар Даниелян, соответственно.
В стрельбе из пневматической винтовки (бегущая мишень, нормальный бег) наибольшое количество очков набрал Шант Саркисян. За ним следуют – Оганес Хачатрян и Размик Минасян. В том же упражнении среди девушек в тройку вошли – Лилит Мкртчян, Гоар Арутюнян и Лаура Аветисян.
«В целом, выступления членов сборной на турнире памяти Зинаиды Симонян были, довольно, успешными. Если бы мы показали такие же результаты на чемпионате Европы, то завоевали бы олимпийские путевки»,-отметил главный тренер сборной Сейран Никогосян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
На турнире памяти Зинаиды Симонян присуствовал также вице-президент Национального олимпийского комитета Армении Дереник Габриелян. «Этот турнир был посвящен памяти нашей дорогой Зинаиды Симонян. Она – одна из настоящих легенд спорта, поскольку таких спортсменов очень мало»,-отметил Габриелян.
В общей сложности, были разыграны 24 медали, а в турнире принимали участие 85 спортсменов.
Зинаида Симонян – 4-кратная чемпионка мира и многократная чемпионка Европы, СССР и Армении, автор более 50-и рекордов.