Երևանի Նորայր Մուշեղյանի անվան ըմբշամարտի մանկապատանեկան մարզադպրոցում կայացել է աղջիկների ըմբշամարտի անդրանիկ առաջնությունը:
Մրցաշարին մասնակցում էին կրտսեր տարիքի պատանի ըմբիշներ՝ Երևանից և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից: Մարզիկները մրցում էին 2 քաշային կարգերում՝ մինչև 50 կգ և մինչև 66 կգ:
Մինչև 50 կգ քաշայինների պայքարում հաղթող դարձավ Անի Առաքելյանը, մինչև 60 կգ քաշայինների պայքարում լավագույնը արցախցի Ժենյա Խաչատրյանն էր:
«Այս մրցաշարը առաջին անգամ է կազմակերպվում: Որոշեցինք մարզադպրոցի բաց առաջնություն անցկացնել, որպեսզի աղջիկներն էլ մրցակցություն տեսնեն, ընտելանան: Ուրախալի է, որ մեր երկրում աղջիկները սկսել են մարզվել ըմբշամարտով: Նրանք մարզվում են մեր մարզադպրոցում, «Հայաստան» մարզական միությունում, Արտիմեդում և Արցախում: Ժամանակի հետ, երբ աղջիկների թիվն ավելանա և ավելի զգալի լինեն նրանց նվաճումները, ֆեդերացիան վստահորեն պետք է նրանց սատարի: Այժմ դեռ ժամանակ է պետք»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Նորայր Մուշեղյանի անվան ըմբշամարտի մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն Սամվել Գևորգյանը:

В Ереване впервые состоялся турнир по борьбе среди девушек
В ереванской детско-юношеской спортшколе по борьбе имени Норайра Мушегяна состоялся первый чемпионат по борьбе среди девушек.
В турнире участвовали юные борцы из Еревана и Нагорно-Карабахской Республики. Спортсмены соревновались в 2-х весовых категориях – до 50 кг и до 66 кг.
В весовой категории до 50 кг победительницей стала Ани Аракелян, а в весовой категории до 66 кг лучшей стала Женя Хачатрян из Арцаха.
«Этот турнир организуется впервые. Мы решили провести открытый чемпионат спортшколы, чтобы девушки тоже смогли участвовать. Радостно, что в нашей стране девушки начали заниматься борьбой. Они тренируются в нашей спортшколе, в спортивном союзе «Айастан», в Артимеде и в Арцахе. Со временем, когда число девушек увеличится, и их успехи станут ощутимыми, федерация, несомненно, поддержит их. Пока нужно время»,-отметил директор детско-юношеской спортшколы по борьбе имени Норайра Мушегяна Самвел Геворгян в беседе с пресс-службой НОК Армении.