Ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը` Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի, Եվրոպայի առաջնության եռակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը Եվրոպայի առաջնության եզրափակչում զիջեց ռուս մրցակցին:
Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում ընթացող Եվրոպայի առաջնությունում 98 կգ քաշային ըմբիշների եզրափակչում հայ ըմբիշի մրցակիցը Ռուսաստանը ներկայացնող 2013 թվականի աշխարհի չեմպիոն Նիկիտա Մելնիկովն էր: Ալեքսանյանին չհաջողվեց հաղթել մրցակցին և հայ ըմբիշը զիջեց 0:4 հաշվով:
Հիշեցնենք, որ Նիկիտա Մելնիկովին Արթուր Ալեքսանյանը պարտվել էր 2013 թվականի աշխարհի առաջնության և Ուսանողական խաղերի եզրափակիչներում: Ալեքսանյանը 2013 թվականի աշխարհի առաջնության եզրափակչից մինչ օրս պարտություն չէր կրել:
Մինչ այս Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիրը 1/8 եզրափակչում 8:0 հաշվով հաղթել էր ուկրաինացի Դմիտրի Տիմաշենկոյին: Քառորդ եզրափակչում հայ ըմբիշը 6:2 հաշվով առավելության էր հասել ավստրիացի Դանիել Գաստլի նկատմամբ: Իսկ կիսաեզրափակչում Ալքսանյանը 6:2 հաշվով հաղթել էր թուրք Չենկ Իլդեմին:

Wrestler Artur Aleksanyan – silver medalist of the European Championship
Armenia Greco-Roman wrestling team member, Olympic Games’ bronze medalist, two-time world, three-time European champion Artur Aleksanyan lost to a Russian opponent in the finals of the European Wrestling Championship.
In the finals the Armenian wrestler (98kg) competed with 2013 world champion Nikita Melnikov of Russia. Aleksanyan failed to win the rival conceding 0:4.
It’s not the first time the Armenian wrestler loses to Nikita Melnikov. He was defeated by the Russian wrestler in the finals of the 2013 World Championship and the University Games. Aleksanyan hadn’t lost since the finals of the 2013 World Championship.
On the eve the Olympic Games’ bronze medalist won 8:0 Ukraine’s Dmitri Timoshenko in the 1/8 finals. In the quarter-finals the Armenian wrestler gained advantage (6:2) over Austria’s Daniel Gastle. In the semifinals Aleksanyan defeated Turkey’s Cenk Ildem (6:2).