Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանի կարծիքով Ռիոյի «Թեստ-իվենթ»-ում Արթուր Դավթյանին կհաջողվի ընդգրկվել 5 լավագույնների շարքում:
«Ես գոհ եմ տղաների ցույց տված արդյունքներից, քանի որ ավելի լավ են անում վարժությունները քան, մարզումների ժամանակ է: Մրցակցությունը շատ մեծ է, քանի որ որոշվելու է հավաքականի կազմը՝ Եվրոպայի առաջնության համար: Իսկ ինչ վերաբերում է Արթուր Դավթյանին, ով մասնակցելու է Ռիոյում ապրիլին կայանալիք «Թեստ-իվենթ»-ին, ապա կարծում եմ Դավթյանին կհաջողվի մտնել 5 լավագույնների մեջ: «Թեստ-իվենթ»-ին մասնակցելու են 35 մարմնամարզիկներ: Հարություն Մերդինյանը արդեն սկսել է բարդեցնել իր վարժությունը: Հայաստանի այս առաջնությունում նա ներկայացավ ավելի բարդ ծրագրով: Մեզ պետք չէ, որ այժմ լավ մարզվիճակ հավաքի, բայց նա իր նոր վարժությունը կատարեց սկզբից մինչև վերջ»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Սերոբյանը:
Մեկնարկել է մարմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը: Մրցումային առաջին օրը բազմամարտում Հայաստանի չեմպիոն դարձավ Արթուր Դավթյանը:
Մարմնամարզիկներ Հուրի Գեբեշյանը և Արթուր Դավթյանը իրավունք են ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքները կրկնելու դեպքում կնվաճեն Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր: «Թեստ-իվենթ»-ը կկայանա ապրիլի 16-22-ը Ռիոյի օլիմպիական մարզահամալիրում:

Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян считает, что Артуру Давтяну удастся войти в пятерку лучших на «Тест ивенте» в Рио.
«Я доволен результатами ребят, поскольку они выполняют упражнения лучше, чем во время тренировок. Конкуренция очень высока, потому что определяется состав сборной для чемпионата Европы. Что касается Артура Давтяна, который примет участие в «Тест ивенте» в Рио, то думаю, что Давтяну удастся войти в пятерку лучших. В «Тест ивенте» примут участие 35 гимнастов. Арутюн Мердинян уже начал усложнять свое упражнение, он выступил на этом чемпионате Армении с более сложной программой. Нам не нужно, чтоб Арутюн уже сейчас вышел на пик спортивной формы, однако он с начала до конца выполнил новое упражнение»,-отметил Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
Стартовал чемпионат Армении по спортивной гимнастике. В первый день соревнований чемпионом Армении в многоборье стал Артур Давтян.
Гимнасты Хури Гебешян и Артур Давтян получили право участвовать в «Тест ивенте» в Рио и, в случае повторения результата, показанного на чемпионате мира, завоюют путевку на Олимпийские игры. «Тест ивент» состоится с 16-го по 22-е апреля в Олимпийском спорткомплексе в Рио.