Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանի կարծիքով Ռիոյի «Թեստ-իվենթ»-ում Արթուր Դավթյանին կհաջողվի ընդգրկվել 5 լավագույնների շարքում:
«Ես գոհ եմ տղաների ցույց տված արդյունքներից, քանի որ ավելի լավ են անում վարժությունները քան, մարզումների ժամանակ է: Մրցակցությունը շատ մեծ է, քանի որ որոշվելու է հավաքականի կազմը՝ Եվրոպայի առաջնության համար: Իսկ ինչ վերաբերում է Արթուր Դավթյանին, ով մասնակցելու է Ռիոյում ապրիլին կայանալիք «Թեստ-իվենթ»-ին, ապա կարծում եմ Դավթյանին կհաջողվի մտնել 5 լավագույնների մեջ: «Թեստ-իվենթ»-ին մասնակցելու են 35 մարմնամարզիկներ: Հարություն Մերդինյանը արդեն սկսել է բարդեցնել իր վարժությունը: Հայաստանի այս առաջնությունում նա ներկայացավ ավելի բարդ ծրագրով: Մեզ պետք չէ, որ այժմ լավ մարզվիճակ հավաքի, բայց նա իր նոր վարժությունը կատարեց սկզբից մինչև վերջ»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Սերոբյանը:
Մեկնարկել է մարմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը: Մրցումային առաջին օրը բազմամարտում Հայաստանի չեմպիոն դարձավ Արթուր Դավթյանը:
Մարմնամարզիկներ Հուրի Գեբեշյանը և Արթուր Դավթյանը իրավունք են ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքները կրկնելու դեպքում կնվաճեն Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր: «Թեստ-իվենթ»-ը կկայանա ապրիլի 16-22-ը Ռիոյի օլիմպիական մարզահամալիրում:

Hakob Serobyan: Davtyan will succeed in the Test Event
Armenia gymnastics team head coach Hakob Serobyan reckons that Artur Davtyan will succeed in placing among the top 5 of the Test Event.
“I am pleased with the guys’ results as they do the exercises better than during the practices. The competitiveness is very high because the line-up going to the European Championship will be decided basing on these results. As for Artur Davtyan who is going to the Test Event to Rio in April, I think he will succeed in placing among the top 5. 35 gymnasts will take part in the Test Event. Harutyun Merdinyan is working on complicating his exercise. In this championship, he came out with a more complex program. We don’t need him to be in good shape now but he did his new exercise from the beginning to the end”, Serobyan said in a conversation with ANOC.
The Armenian Gymnastics Championship has already kicked off. In the first competition day, Artur Davtyan became Armenia’s champion of the all-around event
Gymnasts Houry Gebeshyan and Arthur Davtyan have got the right to participate in the Test Event in Rio and in case of repeating the same result as at the World Championship, they’ll conquer Olympic qualifications. The Test Event will take place on April 16-22 at the Rio Olympic stadium.