Ձյուդոյի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Նազարյանը ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի հետ զրույցում խոսեց հավաքականի, առաջիկա անելիքների և թիմը համալրելու մասին:
-Պարոն Նազարյան ոչ այդքան վաղ անցյալում Դուք էլ էիք մարզվում այն տղաների հետ, որոնց այժմ մարզում եք: Հարմարվե՞լ եք մարզչի պաշտոնին:
-(Ժպտում է) Մեր հավաքականից մնացել են միայն Դավթյան Հովհաննեսը և ևս մի երկու հոգի, մնացածը երիտասարդներ են: Սերնդափոխություն է եղել: Հարմարվելու խնդիր այնքանով չկա, որ ես էլ եմ իրենց հետ եղել նույն ափսեի մեջ և մարզչական աշխատանքն ինձ դուր է գալիս: Ցանկանում եմ իմ իմացած գիտելիքները փոխանցել երիտասարդներին:
-Հնարավո՞ր է, որ ապագայում Ձեր սաներն ունենաք:
-Այդ մասին դեռ չեմ մտածում: Փոքրերի հետ աշխատելը դժվար է: Միշտ ցանկացել եմ հավաքականի հետ աշխատել և ֆեդերցիան ինձ այդ հնարավորությունը տվեց: Հետագայում, եթե նման ցանկություն լինի, հնարավոր է և մարզեմ:
-Արսեն Խանջյան, Էդուարդ Կուրղինյան, Ստեփան Սարգսյան, Արամ Գրիգորյան: Այս անունները Ձեզ ինչ-որ բան հուշո՞ւմ են:
-Ձեր նշած տղաները շատ տաղանդավոր և փորձառու մարզիկներ են, ովքեր ապրում, մարզվում են Ռուսաստանում: Ես նրանց հետ կապի մեջ եմ և առհասարակ փորձում եմ արտերկրի մեր տաղանդավոր ձյուդոյիստներին Հայաստանի հավաքականում ընդգրկել: Դեռևս համաձայնության եկել ենք միայն Ֆերդինանտ Կարապետյանի հետ, իսկ ժամանակի ընթացքում կփորձենք համալրել հավաքականը:
-Ո՞րն է դեռևս համաձայնության չգալու պատճառը:
Առաջին հերթին դա ֆինանսական խնդիրն է: Տղաներին էլ չի կարելի մեղադրել, քանի որ նրանք, Ռուսաստանում չլինելով առաջին համարներ, ստանում են այնքան աշխատավարձ, որն այժմ այստեղ պատկերացնել հնարավոր չէ: Մինչև Օլիմպիական խաղեր ձյուդոյի Հայաստանի հավաքական նոր մարզիկներ չեն հրավիրվի: Նպատակահարմար կլինի, որ հրավիրված ձյուդոյիստները օլիմպիական շրջանն անցնեն: Ֆերդինանտ Կարապետյանը, եթե 1 տարի շուտ համալրեր հավքականը, ապա նրա համար շատ ավելի հեշտ կլիներ ուղեգիր ձեռք բերել, քանի որ շատ ժամանակ կունենար:
-Ձյուդոյի Հայաստանի հավաքականի անդամները աշխատավարձ ստանո՞ւմ են:
-Ֆեդերացիան աշխատում է այդ ուղղությամբ: Կարապետյան Ֆերդինանտի համար արդեն փորձում ենք այդ նպաստավոր պայմանները ստեղծել, որպեսզի նա չընկճվի և մտածի միայն լավ գոտեմարտելու և մարզվելու մասին: Նա դեռևս երիտասարդ է և վաղվա մեր հույսն է:
-Կարծում եմ՝ Դուք նույնպես բախվել եք նմանատիպ խնդիրների, երբ մարզիկ էիք: Ի՞նչն էր Ձեզ պահում հավաքականում և մոտիվացնում:
-Այո, Հայաստանում ոչինիչ հեշտ չի լինում: Եղել են ժամանակներ, որ մեր երկրից էլ ֆինանսական աջակցություն ստացել եմ, բայց եղել է նաև այնպես, որ չեմ ստացել ոչինչ: Չնայած դրա շարունակել եմ մարզվել, ներկայացնել իմ երկիրը և արդյունքներ գրանցել: Այդ ժամանակ ինձ օգնեց այն, որ ես ակումբային մրցաշարերի էի մասնակցում: Գրեթե 8 տարի մարզվել եմ Գերմանիայում և այդ կերպ վարձատրվել:
-Պարոն Նազարյան, հաշվի առնելով Ձեր այդ փորձը՝ հնարավոր չէ՞ արդյոք Հայաստանի հավաքականից մի քանի մարզիկի նույնպես ուղարկել ակումբներ, որպեսզի այդ ֆինանսական բացը լրանա:
-Ես եվրոպական գրեթե բոլոր ակումբներից ելույթ ունեցել եմ, ճանաչում եմ նրանց գործակալներին և այժմ բանակցություններ ենք վարում, որպեսզի մեր հավաքականից մեկ կամ երկու մարզիկ մեկնեն այնտեղ և ակումբներից նույնպես ելույթներ ունենան:
-Իսկ Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի քանի՞ ուղեգրի հույս ունեք:
-Եթե իրատես լինենք, ապա երկու՝ Հովհաննես Դավթյան և Ֆերդինանտ Կարապետյան: Ժաննա Ստանկևիչի համար բարդ կլինի հասցնել վաստակել վարկանիշային այդ միավորները: Նա պետք է ընդգրկվի լավագույն 14 ձյուդոյիստների ցանկում:
-Ի՞նչ ծրագրեր ուենք առաջիկայում:
-Այժմ շաբաթը երկու անգամ հավաքականի հետ մարզվում ենք Երևանում: Մարտ ամսվա վերջից մեկնելու ենք մրցաշարերի, հավաքների և գրեթե 2 ամիս Հայաստանում չենք լինի: Դավթյան Հովհաննեսը կմասնակցի ուսումնամարզական հավաքի և Եվրոպայի առաջնությանը: Ֆերդինանտ Կարապետյանը մարտի 25-ին պետք է մասնակցի Վրաստանում կայանալիք Գրան Պրիին, որից անմիջապես հետո կմեկնենք Թուրքիա, որտեղ կմասնակցենք վարկանիշային մրցաշարի: Այնուհետև թիմը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Սոչի քաղաքում և 6 մարզիկով կմասնակցենք Կազան քաղաքում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը:

Армен Назарян. До Олимпийских игр в сборную Армении по дзюдо не будут приглашены новые спортсмены
Главный тренер сборной Армении по дзюдо Армен Назарян рассказал о сборной, предстоящих планах и пополнении команды в беседе с пресс-службой НОК Армении.
-Господин Назарян, совсем недавно вы еще сами тренировались с ребятами, которых сейчас тренируете. Как чувствуете себя в должности тренера?
-(Улыбается). Из нашей сборной остались только Оганес Давтян и еще двое, остальные – молодые спортсмены. Произошла смена поколений. У меня нет проблем, поскольку я сам был с ними в одной тарелке, и мне нравится тренерская работа. Хочу передать свои знания молодым.
-Возможно, что в будущем у вас появятся свои воспитанники?
-Об этом я еще не думал, с детьми трудно работать. Я всегда хотел работать со сборной, и федерация предоставила мне эту возможность. Если в будущем появится желание, может и буду тренировать.
-Арсен Ханджян, Эдуард Кургинян, Степан Саркисян, Арам Григорян. Что подсказывают вам эти имена?
-Это очень талантливые и опытные спортсмены, которые живут и работают в России. Я поддерживаю с ними связь, и вообще пробую охватить талантливых зарубежных дзюдоистов в сборной Армении. Пока мы пришли к соглашению только с Фердинандом Карапетяном, но со временем попробуем пополнить сборную.
-В чем причина, что пока не можете прийти к согласию?
-В первую очередь – это финансовая проблема. Ребят нельзя обвинить, поскольку они, не являясь первыми номерами в России, получают такую зарплату, которую здесь пока невозможно представить. До Олимпийских игр в сборную Армении по дзюдо не будут приглашены новые спортсмены. Будет целесообразно, если приглашенные дзюдоисты пройдут олимпийский этап. Если бы Фердинанд Карапетян вошел в состав сборной на год раньше, ему было бы намного легче приобрести путевку, так как он имел бы больше времени.
-Получают ли зарплату члены сборной Армении по дзюдо?
-Федерация работает в этом направлении. Мы уже пробуем создать такие условия для Фердинанда Карапетяна, чтоб он думал только о том, чтоб хорошо бороться и тренироваться. Он еще молод и является нашей завтрашней надеждой.
-Думаю, что и вы сталкивались с подобными проблемами, будучи спортсменом. Что удерживало и мотивировало вас в сборной?
-Да, в Армении ничего легко не бывает. Были времена, что я получал финансовую поддержку от нашей страны, но бывало и так, что ничего не получал. Несмотря на это, продолжал тренироваться, представлять свою страну и показывать результаты. В это время мне помогло то, что я участвовал в клубных турнирах. Я почти 8 лет тренировался в Германии и этим зарабатывал.
-Господин Назарян, учитывая ваш опыт, возможно ли послать несколько спортсменов из сборной Армении в клубы, чтобы заполнить финансовый пробел?
-Я выступал почти за все европейские клубы, знаком с их агентами и сейчас веду переговоры, чтоб один или два наших спортсмена отправились туда и выступали также за клубы.
-На сколько путевок на Олимпийские игры в Рио вы имеете надежду?
-Если быть реалистом, то на две, Оганес Давтян и Фердинанд Карапетян. Для Жанны Станкевич будет сложно завоевать эти рейтинговые очки, ей необходимо войти в список 14-и лучших дзюдоисток.
-Какие у вас планы на будущее?
-Сейчас мы со сборной два раза в неделю тренируемся в Ереване. С конца марта отправимся на турниры, сборы, и нас почти 2 месяца не будет в Армении. Оганес Давтян примет участие в учебно-тренировочном сборе и в чемпионате Европы. Фердинанд Карапетян 25-го марта примет участие в Гран-при в Грузии, после чего сразу отправимся в Турцию, где примем участие в рейтинговом турнире. Затем команда проведет учебно-тренировочный сбор в Сочи, и 6 наших спортсменов примут участие в чемпионате Европы, который состоится в Казани.