Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի գործադիր կոմիտեն բավարարել է AIBA-ի (Բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիա)` Խաղերի ժամանակ տղամարդ բռնցքամարտիկների պաշպանիչ սաղավարտներ չկրելու առաջարկը:
«Մենք ուրախ ենք, որ ՄՕԿ-ը բավարարել է մեր առաջարկը: Այս որոշմանը բռնցքամարտի սիրահարները երկար ժամանակ է ինչ սպասում էին: Մեր հաշվարկները և հետազոտությունները ցույց են տվել, որ սաղավարտներից ազատվելը բռնցքամարտի համար միայն օգտակար է», - ընդգծել է AIBA-ի նախագահ Չին-Կուո Վուն:
Տղամարդկանց սիրողական բռնցքամարտում սաղավարտների կրելը դադարեցվել է 2013 թվականից: AIBA-ի հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ առանց սաղավարտների մենամարտելն ավելի անվնաս է: Անհամեմատ քչացել են մարզիկների ուղեղի ցնցումներ ստանալու և վնասվածքների քանակը:
Առանց սաղավարտների բռնցքամարտիկները վերջին անգամ մրցել են 1984 թվականի Լոս Անջելեսի Օլիմպիական խաղերում:

Исполком Международного олимпийского комитета удовлетворил предложение AIBA (Международной ассоциации бокса) о том, чтобы боксеры-мужчины выступили на Играх без защитных шлемов.
«Мы рады, что МОК удовлетворил наше предложение. Поклонники бокса ждали этого решения долгое время. Наши расчеты и исследования показали, что освобождение боксеров от шлемов принесет только пользу»,-подчеркнул президент AIBA Чин-Куо Ву.
В любительском боксе среди мужчин ношение шлемов было прекращено с 2013-го года. Исследования AIBA показали, что поединки без шлемов более безопасны. Намного сократились случаи сотрясений мозга и травм у спортсменов.