Այս մեկնարկներից հետո վստահությունս սեփական ուժերիս նկատմամբ ավելի մեծացավ. Միքայել Միքայելյան
Ձմեռային պատանեկան Օլիմպիական խաղերն օլիմպիական գաղափարախոսության շուրջ են միավորել աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած տարբեր մարզաձևերի ներկայացուցիչների: 10 օր շարունակ նորվեգական Լիլեհամեր քաղաքում միմյանց ջերմորեն ողջունում էին տարբեր մայրցամաքներից ժամանած մարզիկներն, ովքեր օրվա սկզբում մրցում էին միմյանց դեմ, երկրորդ կեսին կիսվում տպավորություններով, իսկ երեկոյան արդեն հանդիպում ընդհանուր ճաշարանում: Հայաստանի երկու ներկայացուցիչներից դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը ներայացավ ազատ ոճում և արագավազքում: ՀԱՕԿ լրատվության հետ զրույցում հայ դահուկորդը խոսեց նորվեգական կազմակերպվածության, գրանցած արդյունքների, նոր ընկերների և տպավորությունների մասին:
-Միքայել, ի՞նչ տպավորություններ ստացար պատանեկան Օլիմպիական խաղերից:
-Պատանեկան Օլիմպիական խաղերի կազմակերպվածությունը պարզապես հիանալի է, նորվեգները հսկայական փորձ ունեն նմանատիպ մրցաշարեր կազմակերպելու հարցում: Չեմ զարմանում, որ այս պատանեկան խաղերն այս կերպ իդեալական են կազմակերպված: Ես այս խաղերին նախապատրաստվել եմ ավելի քան մեկ տարի:
-Պատանեկան Խաղերը մոտենում են ավարտին, արդյո՞ք հասցրել ես նոր ընկերներ գտնել:
-Իհարկե, գտել եմ նոր ընկերներ տարբեր ազգություններից և տարբեր մարզաձևերից: Բացի ընկերական հարաբերություններից հասցրել ենք նաև փորձի փոխանակում կատարել: Մինչ խաղերի մեկնարկը ծանոթացել էի ապագա չեմպիոնների հետ, նույնիսկ չմտսծելով՝ որ ապագա Օլիմպիական չեմպիոնները հենց նրանք են: Անգամ Շվեդիայի կանանց հավաքականի անդամների հետ բավականին ջերմ փոխհարաբերություններ ունեմ, ովքեր լավագույններ էին մրցավազքում:
-Միքայել, խոսենք առաջին մեկնարկիդ մասին: Կարո՞ղ էիր ավելին անել:
-Առաջին մեկնարկի մասին խոսելով կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ հրաշալի ստացվեց: Ես գոհ եմ իմ կատարած աշխատանքից և գրանցած արդյունքից:
՞նչ կասես արագավազքի մասին:
-Արագավազքի համար դահուկորդներին հարկավոր են մեջքի ուժեղ մկաններ և ուսեր: Ցավոք սրտի, տարիքս թույլ չի տալիս, որ հետնամկաններս ավելի զարգացած լինեն: Դա է հիմնական պատճառը, որ արագավազքում այդքան էլ լավ արդյունքներ չեմ գրանցում:
-Իսկ ի՞նչ կասես ազատ ոճի 10 կմ տարածությունում 26-րդ տեղը զբաղեցնելու մասին:
-Իհարկե այն լուրջ ձեռքբերում էր, բայց ես այդքան մեծ նվաճում չեմ համարում: Այս տարիքում հաղթում են այն մարզիկներն, ովքեր գերաճ ունեն: Այստեղ շատ-շատ են նման մարզիկները: Նրանք, օրինակի համար, 15 տարեկան են, բայց ունեն 2 մետր հասակ և իրենց տարիքի համեմատ բավականին մեծ են: Դա առավելություն է մինչև 18 տարեկանը, իսկ դրանից հետո նրանք պարզապես անհետանում են մարզական ասպարեզից: Այս մեկնարկներից հետո վստահությունս ավելի մեծացավ սեփական ուժերի նկատմամբ:
-Ինչպե՞ս ես հիշելու պատանեկան Խաղերը:
-Համոզված եմ, որ հետագայում շատ առիթներ եմ ունենալու հիշելու Լիլեհամերի պատանեկան Օլիմպիական խաղերը: Կարծում եմ այս 10 օրերի ընթացքում գտած ընկերները միշտ կմնան և իրենց հետ նաև երկար ժամանակ արթուն կմնան այն դրական և արժեքավոր հիշողությունները, որոնք ձեռք եմ բերել այստեղ: Ինձ համար առավել տպավորիչն այն է, որ հիմա, երբ քիչ-քիչ մոտենում ենք ավարտին, Լիլեհամերում բնավ էլ մրցակցային մթնոլորտ չէ: Ես հասցրեցի ծանոթանալ նաև Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն բիաթլոնիստ Տուրա Բերգերի հետ, ով, ըստ իս, բավականին տգեղ էր (ծիծաղում է):

На зимних юношеских Олимпийских играх олимпийская идеология объединила представителей различных видов спорта из разных стран мира. 10 дней подряд в норвежском городе Лиллехаммере друг друга горячо приветствовали спортсмены из разных континентов, которые в начале дня соревновались между собой, днем делились впечатлениями, а уже вечером встречались в общей столовой. Из двух представителей Армении лыжник Микаел Микаелян выступил в вольном стиле и лыжной гонке. В беседе с пресс-службой НОК Армении армянский лыжник рассказал о норвежской организованности, достигнутых результатах, новых друзьях и своих впечатлениях.
-Микаел, какие впечатления ты получил на юношеских Олимпийских играх?
-Организованность юношеских Олимпийских игр просто великолепна, норвежцы имеют огромный опыт в организации подобных турниров. Не удивлен, что и эти юношеские Игры были так идеально организованы. Я готовился к этим Играм больше года.
-Юношеские Игры подходят к завершению, успел ли ты приобрести новых друзей?
-Конечно, я нашел новых друзей разных национальностей и из разных видов спорта. Кроме дружеских отношений, мы успели также обменяться опытом. До начала Игр я познакомился с будущими чемпионами, даже не подозревая, что они станут Олимпийскими чемпионами. У меня довольно теплые отношения и с членами женской сборной Швеции, которые стали лучшими в гонке.
-Микаел, поговорим о твоем первом старте. Ты мог сделать больше?
-О своем первом старте могу сказать, что все получилось прекрасно. Я доволен проделанной работой и достигнутыми результатами.
-Что скажешь о лыжной гонке?
-Для лыжной гонки лыжникам необходимы сильные мышцы спины и плеч. К сожалению, мой возраст не позволяет мне иметь более развитые мышцы. Это основная причина, что я не достиг более высоких результатов в гонке.
-А что скажешь о занятом 26-м месте в вольном стиле на 10 км?
-Конечно, это было серьезным достижением, но я так не считаю. В этом возрасте побеждают те спортсмены, которые имеют усиленный рост. Здесь много таких спортсменов, им, например, 15 лет, а рост уже 2 метра, и они довольно крупные для своего возраста. Это является преимуществом до 18-и лет, потом они просто исчезают из спорта. После этих стартов у меня возросла уверенность в собственных силах.
-Чем запомнятся юношеские Игры?
-Я уверен, что в будущем будет много поводов вспомнить юношеские Олимпийские игры Лиллехаммера. Думаю, что приобретённые за эти 10 дней друзья останутся навсегда, а с ними также положительные и ценные воспоминания. Меня особенно впечатлило то, что сейчас, когда Игры постепенно подходят к завершению, в Лиллехаммере абсолютно нет атмосферы соперничества. Я успел познакомиться также с двукратным чемпионом Олимпийских игр биатлонистом Турой Бергер, который, по-моему, довольно некрасив (смеется).