2016 թվականը աննախադեպ հագեցած է լինելու հայկական բասկետբոլի համար: Հայաստանի միանգամից 4 հավաքականներ մասնակցելու են Եվրոպայի տարբեր տարիքային առաջնությունների:
Հունվարի 22-ին Մյունխենում կկայանա Եվրոպայի 2016 թվականի առաջնությունը, որտեղ հայտնի կդառնան Հայաստանի հավաքականների մրցակիցների անունները:
Տղամարդկանց ազգային հավաքական
Հայաստանի ազգային հավաքականն առաջին անգամ է մասնակցելու պաշտոնական մրցումների՝ մասնակցելով Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը: Առաջնությունը կայանալու է Մոլդովայում, իսկ ժամկետները հայտնի կդառնան հունվարի 22-ին:
Փոքր երկրների առաջնությանը մասնակցելու իրավունք ունեն հետեւյալ 12 երկրները.
Հայաստան, Ադրբեջան, Անդորրա, Ջիբրալթար, Մալթա, Մոլդովա, Մոնակո, Նորվեգիա, Սան Մարինո, Ուելս, Շոտլանդիա:
Տղամարդկանց մինչեւ 20 տարեկանների հավաքական
Հայաստանը երկրորդ տարին անընդմեջ կմասնակցի մինչեւ 20 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի հանդիումներին: Սպասվում է, որ B դիվիզիոնի մասնակիցների քանակն այս տարի կգերազանցի 20-ը: Մասնակից երկրների թվում են լինելու նաեւ բասկետբոլային գերտերություններ՝ Ռուսաստանը, Հունաստանը, Խորվաթիան: Առաջնությունը կայանալու է հուլիսի 15-ից 24-ը, Աթենքի հարեւանությամբ գտնվող Խալկիդա քաղաքում:
Տղամարդկանց մինչեւ 16 տարեկանների հավաքական
5 տարվա ընդմիջումից հետո միջազգային ասպարեզ դուրս կգա նաեւ Հայաստանի պատանեկան հավաքականը, որն այս տարի հանդես կգա Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնում: Սպասվում է, որ C դիվիզիոնում ելույթ կունենան շուրջ 10 հավաքականներ: Առաջնությունը կայանալու է Կիպրոսում:
Կանանց մինչեւ 18 տարեկանների հավաքական
Կանանց մրցաշարերում Հայաստանը հանդես կգա մեկ հավաքականով: Հայաստանի մինչեւ 18 տարեկանների ընտրանին ելույթ կունենա Եվրոպայի առաջանության C դիվիզիոնում: Առաջնությունը տեղի է ունենալու Վրաստանում: Սպասվում է, որ Թբիլիսում ասպարեզ դուրս կգան 6-ից 8 հավաքականներ:

Armenia's basketball teams’ competitors will be announced on January 22
2016 will be unprecedentedly rich for Armenian basketball. 4 different age group teams are going to take part in European various championships.
On January 22 the 2016 European Basketball Championship will be held in Munich where the opponents of Armenian teams will be announced.
Men’s national team
For the first time the Armenian national team will take part in the European Championship for Small Countries which will be held in Moldova. The terms will become known on January 22.
12 countries have got the right to participate in the European Championship for Small Countries: Armenia, Azerbaijan, Andorra, Gibraltar, Malta, Moldova, Monaco, Norway, San Marino, Wales, and Scotland.
Men’s U20 team
Armenia will join in the U20 European Championship-Division B for the second year in a row. It is expected that this year more than 20 participant countries will attend the contest, among them will also be basketball superpowers like Russia, Greece and Croatia. The Championship is designed to hold from July 15 to 24 in Chalkida, near the city of Athens.
Men’s U16 team
After 5 years of break Armenia’s junior team will play in an international arena coming out at the European Championship-Division C with almost 10 teams. The championship will be held in Cyprus.
Women’s U18 team
In women’s tournaments Armenia will be represented only by one team. Armenia’s U18 team will compete in the European Championship-Division C to be held in Georgia. It is expected that the championship will bring together 6-8 teams.