Ես, իսկապես, իմ պետության և մեր մարզաշխարհի համար հպարտություն էի զգում. Գագիկ Ծառուկյան
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը տարեվերջյան ամփոփիչ հանդիպման ժամանակ ողջունեց Հայաստանի տարվա լավագույն մարզիկներին:  Եվ դիմելով ներկաներին մասնավորապես ասաց.
«Մեծարգո պարոն Նախագահ, սիրելի մարզիկներ, մարզիչներ, մարզաշխարհի ներկայացուցիչներ: Ամեն տարի մենք հավաքվում ենք տոնական սեղանի շուրջ` միմյանց շնորհավորելու ու նաև մի հայացք գցելու անցնող տարում մեր ձեռքբերումների, արածների ու նաև չարածների վրա: Տարին և հետաքրքիր էր և բարդ: Մենք պատվով մասնակցեցինք Բաքվի եվրոպական օլիմպիական խաղերին, և այդ քայլով մեր կշիռը և մեր հեղինակությունը համաշխարհային օլիմպիական ընտանիքում է’լ ավելի բարձրացավ:
Այս տարի Երևանում բացվեց օլիմպիական նոր ավանը, որն իր կարողություններով ու լուծումներով չի զիջում աշխարհի առաջատար երկրների նմանատիպ կառույցներին: Սա ոչ միայն այսօրվան, այլև ապագային ուղղված ծրագիր էր: Սա սերունդների համար է, սա ներդրում է ապագայի մեջ: Ես, իսկապես, իմ պետության և մեր մարզաշխարհի համար անկեղծ հպարտություն էի զգում, երբ մեր երկիր ժամանած ու կյանքում ամեն ինչ տեսած բարձրաստիճան հյուրերը զարմանքով ու հիացմունքով էին շրջում մեր օլիմպիական ավանով:
Այս տարի Երևանում կազմակերպվեցին խոշոր մարզական միջազգային կոնֆերանսներ, ստորագրվեցին համագործակցության նոր հուշագրեր: Սա իմ սկզբունքային դիրքորոշումն է` մեր մարզաշխարհը պետք է անընդհատ շփվի, սերտ կապեր ունենա այլ երկրների հետ, և բոլոր մարզչական, գիտական, բժշկական բոլոր նոր ձեռքբերումները պետք է արագ գան Հայաստան: Մենք ունենք և’ սովորելու, և’ սովորեցնելու շատ բան: Ես հեռու եմ այն մտքից, որ մենք չունենք խնդիրներ ու անելիքներ: Ես այն մարդը չեմ, որ աչք փակեմ դրանց վրա: Ինձ համար ավելի հեշտ է` ասել, որ կա պրոբլեմ ու գտնել դրա լուծումը` ինչքան էլ դա դժվար լինի, քան` աչք փակել, չտեսնելու տալ: Ես խնդիր եմ դրել` մարզերում տաղանդավոր երեխաների, պատանիների հայտնաբերման, նրանց զարգացման համար պայմաններ ստեղծելը: Մենք ունենք շատ տաղանդավոր սերունդ, բայց որպեսզի այն զարգանա, արդյունքի հասնի, մենք պետք է շատ աշխատենք, ստեղծենք պայմաններ: Պետության և օլիմպիական կոմիտեի համատեղ ջանքերով ամեն ինչ անելու ենք լավ մարզադպրոցներ, լավ պայմաններ ունենալու համար: Ես հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր հեղինակավոր ու փորձառու մարզիչներին: Ձեր աշխատանքը անգնահատելի է: Դուք իսկապես պատմություն եք ստեղծում: Ես կոչ եմ անում երիտասարդ մասնագետներին` անընդհատ սովորել, կատարելագործվել, երբեք չբավարարվել ձեռք բերածով: Ես իմ կողմից խոստանում ստեղծել բոլոր հնարավորությունները: Մնացածը կախված է ձեզնից: Ես հատուկ չեմ խոսում եկող տարի կայանալիք օլիմպիական խաղերի մասին: Դա լուրջ, ծանր աշխատանքի թեմա է: Մարզիկներին, մարզիչներին ու ինձ ծանր աշխատանք է սպասում: Դրա համար պետք է շատ գործ անել ու քիչ խոսել: Իսկ այսօր թույլ տվեք շնորհավորել բոլորիդ գալիք նոր տարին: Մաղթում եմ, որ այն մեր երկրի համար լինի խաղաղության և նոր ձեռքբերումների տարի»,-ասաց ՀԱՕԿ նախագահը:

Gagik Tsarukyan: I really felt proud of my country and our sport
The president of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Tsarukyan welcomed the year's best athletes at the final meeting of the year-end.
''Dear Mr. President, dear athletes, coaches and sports officials, every year we gather around holiday table to congratulate each other and to look back on our achievements, the work we did and the work we didn't manage to do. The year was both interesting and tough. We came out with honor at the Baku European Games and thus increased our reputation in the worldwide Olympic family.
This year the new Olympic village was launched in Yerevan which with its capabilities and solutions doesn't concede to similar structures of the world's leading countries. This program is not only for today but also for the future, it is for generations, it is an investment in the future. I really felt proud of my country and our sport when our guests from abroad who had seen everything in their lives were walking around our Olympic village, astonished and admired.
This year there were organized major sporting conferences in Yerevan and signed new cooperation memoranda. My principle position is that our sporting world has to be constantly in touch with other countries, and all new achievements in coaching, science, medicine should reach Armenia in short terms. We have much both to learn and to teach. I don't think that we lack problems or future plans. I am not the person to close eyes on it. It's easier for me to acknowledge that there is a problem and find its solution than to ignore its existence. I set a goal to reveal talented children and young people in our regions and create conditions for their development. We have a very talented generation but for its development and success we have to work hard and create conditions. With the joint efforts of the state and the National Olympic Committee we are going to do our best for having good sports schools and good conditions. I want to give special thanks to our respected and experienced coaches. Your work is invaluable. You really create history. I encourage young specialists to learn continually, improve and never get satisfied with the accomplishments. In turn, I promise to create every condition. The rest depends on you. I'm not specially talking about the upcoming Olympics of next year. It's a topic of a serious and hard work. We have a hard work to do with athletes and coaches. Therefore, we should talk less and work more. Now let me congratulate all of you on the coming New Year, I wish it will bring peace and new achievements to our country'', said the president of the NOC of Armenia.