Ես, իսկապես, իմ պետության և մեր մարզաշխարհի համար հպարտություն էի զգում. Գագիկ Ծառուկյան
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը տարեվերջյան ամփոփիչ հանդիպման ժամանակ ողջունեց Հայաստանի տարվա լավագույն մարզիկներին:  Եվ դիմելով ներկաներին մասնավորապես ասաց.
«Մեծարգո պարոն Նախագահ, սիրելի մարզիկներ, մարզիչներ, մարզաշխարհի ներկայացուցիչներ: Ամեն տարի մենք հավաքվում ենք տոնական սեղանի շուրջ` միմյանց շնորհավորելու ու նաև մի հայացք գցելու անցնող տարում մեր ձեռքբերումների, արածների ու նաև չարածների վրա: Տարին և հետաքրքիր էր և բարդ: Մենք պատվով մասնակցեցինք Բաքվի եվրոպական օլիմպիական խաղերին, և այդ քայլով մեր կշիռը և մեր հեղինակությունը համաշխարհային օլիմպիական ընտանիքում է’լ ավելի բարձրացավ:
Այս տարի Երևանում բացվեց օլիմպիական նոր ավանը, որն իր կարողություններով ու լուծումներով չի զիջում աշխարհի առաջատար երկրների նմանատիպ կառույցներին: Սա ոչ միայն այսօրվան, այլև ապագային ուղղված ծրագիր էր: Սա սերունդների համար է, սա ներդրում է ապագայի մեջ: Ես, իսկապես, իմ պետության և մեր մարզաշխարհի համար անկեղծ հպարտություն էի զգում, երբ մեր երկիր ժամանած ու կյանքում ամեն ինչ տեսած բարձրաստիճան հյուրերը զարմանքով ու հիացմունքով էին շրջում մեր օլիմպիական ավանով:
Այս տարի Երևանում կազմակերպվեցին խոշոր մարզական միջազգային կոնֆերանսներ, ստորագրվեցին համագործակցության նոր հուշագրեր: Սա իմ սկզբունքային դիրքորոշումն է` մեր մարզաշխարհը պետք է անընդհատ շփվի, սերտ կապեր ունենա այլ երկրների հետ, և բոլոր մարզչական, գիտական, բժշկական բոլոր նոր ձեռքբերումները պետք է արագ գան Հայաստան: Մենք ունենք և’ սովորելու, և’ սովորեցնելու շատ բան: Ես հեռու եմ այն մտքից, որ մենք չունենք խնդիրներ ու անելիքներ: Ես այն մարդը չեմ, որ աչք փակեմ դրանց վրա: Ինձ համար ավելի հեշտ է` ասել, որ կա պրոբլեմ ու գտնել դրա լուծումը` ինչքան էլ դա դժվար լինի, քան` աչք փակել, չտեսնելու տալ: Ես խնդիր եմ դրել` մարզերում տաղանդավոր երեխաների, պատանիների հայտնաբերման, նրանց զարգացման համար պայմաններ ստեղծելը: Մենք ունենք շատ տաղանդավոր սերունդ, բայց որպեսզի այն զարգանա, արդյունքի հասնի, մենք պետք է շատ աշխատենք, ստեղծենք պայմաններ: Պետության և օլիմպիական կոմիտեի համատեղ ջանքերով ամեն ինչ անելու ենք լավ մարզադպրոցներ, լավ պայմաններ ունենալու համար: Ես հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր հեղինակավոր ու փորձառու մարզիչներին: Ձեր աշխատանքը անգնահատելի է: Դուք իսկապես պատմություն եք ստեղծում: Ես կոչ եմ անում երիտասարդ մասնագետներին` անընդհատ սովորել, կատարելագործվել, երբեք չբավարարվել ձեռք բերածով: Ես իմ կողմից խոստանում ստեղծել բոլոր հնարավորությունները: Մնացածը կախված է ձեզնից: Ես հատուկ չեմ խոսում եկող տարի կայանալիք օլիմպիական խաղերի մասին: Դա լուրջ, ծանր աշխատանքի թեմա է: Մարզիկներին, մարզիչներին ու ինձ ծանր աշխատանք է սպասում: Դրա համար պետք է շատ գործ անել ու քիչ խոսել: Իսկ այսօր թույլ տվեք շնորհավորել բոլորիդ գալիք նոր տարին: Մաղթում եմ, որ այն մեր երկրի համար լինի խաղաղության և նոր ձեռքբերումների տարի»,-ասաց ՀԱՕԿ նախագահը:

Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян на итоговой, заключительной в году встрече поприветствовал лучших спортсменов года Армении и, обращаясь к присутствующим, в частности, отметил:
«Многоуважаемый господин Президент, дорогие спортсмены, тренеры, представители спортивного мира. Мы каждый год собираемся за праздничным столом, чтобы поздравить друг друга и оглянуться на достижения, а также сделанное и не сделанное в уходящем году. Год был интересным, но трудным. Мы с честью приняли участие в Европейских играх в Баку, и этим еще больше подняли свой авторитет во всемирной олимпийской семье.
В этом году в Ереване открылся новый олимпийский городок, который не уступает мировым аналогам. Это программма не только сегодняшнего дня, она направлена на будущее. Будет служить поколениям и является вложением в будущее. Я, действительно, чувствую искреннюю гордость за свое государство и наш спортивный мир, когда прибывшие к нам и много повидавшие высокопоставленные гости осматривали олимпийский городок с удивлением и восхищением.
В этом году в Ереване были организованы крупные международные спортивные конференции, были подписаны новые договоры о сотрудничестве. Это мой принцип - наш спортивный мир должен быть тесно связан с другими странами, и все спортивные, научные и медецинские достижения должны быстро приходить к нам. Нам есть, чему научить, и чему учиться. У нас есть и проблемы, и задачи, я этого не отрицаю. мне легче сказать, что есть проблема и решить ее, чем сделать вид, что не вижу. Я поставил задачу, найти талантливых ребят и юношей в областях, и обеспечить им условия. У нас очень талантливое поколение, но для их развития необходимо создавать условия. Совместными усилиями государства и олимпийского комитета будем создавать хорошие спортшколы. Я выражаю особую благодарность нашим опытным тренерам, ваша работа неоценима, вы создаете будущее. Я призываю молодых специалистов постоянно учиться, развиваться и не останавливаться на достигнутом. Я со своей стороны обещаю предоставить все возможности, остальное зависит от вас. Я специально не затрагиваю тему Олимпийских игр будущего года, это серьезная тема, требующая тяжелой работы. Спортсменов, тренеров и меня ждет большая работа, надо больше работать и меньше говорить. А сегодня позвольте поздравить всех с наступающим Новым годом. Желаю, чтобы он был мирным и полным достижений для нашей страны»,-отметил президент НОК Армении.