Անցնող տարին լի էր մարզական վերելքներով և անկումներով, լեցուն էր արդարացված սպասելիքներով և չարդարացվածներով: Նախաօլիմպիական տարում Հայաստանը ներկայացնող մարզիկները աչքի ընկան թե երիտասարդական և թե մեծահասակների առաջնություններում: Ձեզ ենք ներկայացնում անցած 12 ամիսների ընթացքում մեր մարզիկների ձեռքբերումները և մարզական կյանքում տեղի ունեցած ուշագրավ իրադարձությունները:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն մարտի 10-ին գործկոմի նիստում որոշում ընդունեց մասնակցել առաջին Եվրոպական խաղերին, որը պետք է կայանար Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում:
Հրաձգության Հայաստանի հավաքականի հեռանկարային մարզիկներից մեկը՝ Լիլիթ Մկրտչյանը, դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն:
Ազատ ոճային ըմբիշ Գրիգոր Գրիգորյանը Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում դարձավ արծաթե մեդալակիր, իսկ 61 կգ քաշային Վալոդիա Ֆրանգուլյանը՝ մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի չեմպիոն: Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ներկայացուցիչը՝ Կարապետ Չալյանը, դարձավ բրոնզե մեդալակիր, իսկ Սարգիս Քոչարյանը` արծաթե մեդալակիր:
Սամբիստ Աշոտ Դանիելյանը Մոսկվայում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությունում դարձավ գավաթակիր:
Ապրիլին Հայաստանում կայացավ շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Մարմնամարզիկները Քաթարում կայացած աշխարհի գավաթում նվաճեցին երեք մեդալ: Նժույգթափեր վարժությունում հաղթող է դարձել Հարություն Մերդինյանը, երրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել Արթուր Դավթյանը: Օղակների վարժությունում արծաթե մեդալի է արժանացել Արթուր Թովմասյանը:
Թաեքվոնդոիստ Արման Երեմյանը Եվրոպայի առաջնությունում նվաճեց արծաթե մեդալ:
Ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական գավաթի խաղարկությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Վահագն Հովսեփյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր:
Թբիլիսիում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ, 77 կգ քաշային Տիգրան Մարտիրոսյանը երրորդ անգամ դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ Անդրանիկ Կարապետյանը` Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ) դարձավ Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր: Հռիփսիմե Խուրշուդյանը հրում վարժությունում նվաճեց բրոնզե մեդալ:
Ֆրանսիայի Մոնպելիե քաղաքում անցկացված մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում Հարություն Մերդինյանը նժույգթափեր վարժությունում 15.333 միավորով զբաղեցրեց երկրորդ տեղը` արժանանալով արծաթե մեդալի:
Հայ սամբիստները 5 մեդալ նվաճեցին Եվրոպայի առաջնությունում: Տիգրան Կիրակոսյանը հավասարը չունեցավ 52 կգ քաշային կարգում և հռչակվեց Եվրոպայի չեմպիոն: 57 կգ քաշային Մաքսիմ Մանուկյանը և 74 կգ քաշային Մավրիկ Նասիբյանը զբաղեցրեցին երրորդ հորիզոնականը, Էռնեստ Հայրապետյանը՝ 57 կգ քաշայինների մրցապայքարում երկրորդն էր:
Վրոցլավում կայացած ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանը ներայացնող Անդրանիկ Կարապետյանը դարձավ աշխարհի չեմպիոն:
Առաջին Եվրոպական խաղերը անցկացվեցին Բաքվում 2015 թվականի հունիսի 12-28-ը։ Հայաստանն այդ խաղերում ներկայացավ 6 մարզաձևով` բռնցքամարտ, ըմբշամարտ, սամբո, ձյուդո, թաեքվոնդո, հրաձգություն՝ ընդհանուր առմամբ 25 մարզիկ:
Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր դարձավ հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը:
Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում կայացած հրապարակային հեծանվավազքի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում «Սկրետչ» մրցաձևում (40 կմ խմբակային մրցավազք) Հայաստանի ներկայացուցիչ Էդգար Ստեփանյանը դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն:
Համաշխարհային ուսանողական խաղերում Հայաստանի ներկայացուցիչ մարմնամարզիկ Արթուր Թովմասյանն օղակների վարժությունում հավաքելով 15.500 միավոր` դարձավ Խաղերի չեմպիոն:
Օգոստոսին կայացան Համահայկական 6-րդ ամառային խաղերը:
Հեծանվավազքի աշխարհի երիտասարդական առաջնության 25 կմ (100 շրջան) խմբակային հեծանվավազքի մրցումներում Հայաստանի ներկայացուցիչ Էդգար Ստեփանյանը նվաճեց արծաթե մեդալ:
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ 56 կգ քաշային Արամ Ավագյանը Եվրոպայի առաջնությունում դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Հայաստանի ներկայացուցիչ 51 կգ քաշային բռնցքամարտիկ Անուշ Գրիգորյանը նվաճեց Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության չեմպիոնի տիտղոսը:
Սեպտեմբերին հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանն անպարտելի էր ԱՄՆ-ի Սենթ-Լուիս քաղաքում անցկացվող ուժեղագույն մրցաշարում: Նա 9 հնարավորից վաստակելով 6,5 միավոր` դարձավ մրցաշարի հաղթող:
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանն երկրորդ տարին անընդմեջ դարձավ աշխարհի չեմպիոն:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի, Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ-Ֆահադ Ալ-Սաբահի, Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեի մասնակցությամբ շահագործման հանձնվեց ՀԱՕԿ-ի «Օլիմպավան»-ը:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն տոնեց հիմնադրման 25-ամյակը: Հատուկ այդ կապակցությամբ Հայաստան էին ժամանել Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիաների նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ Սաբահն ու Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեն:
Սեպտեմբերի 30-ին Հայաստան ժամանեց լեգենդար ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը:
Նոյեմբերն իր հետ բերեց հայկական մարմնամարզության համար այդքան սպասված մեդալն՝ աշխարհի առաջնությունից: Հարություն Մերդինյանը դարձավ աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
Շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնությունում զբաղեցրեց 2-րդ հորիզոնականը:
ԱՄՆ-ի Հյուսթոն քաղաքում կայացած ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկներն առանձին վարժություններում նվաճեցին 3 բրոնզե մեդալ և Օլիմպիական խաղերի 5 ուղեգիր, իսկ կանայք՝ 2 ուղեգիր:
Դեկտեմբերին Հայաստանի մարզական լրագրողների ֆեդերացիան տարվա լավագույն մարզիկ ճանաչեց Արթուր Ալեքսանյանին: Գյումրեցի մարզիկն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվում է լավագույնը Հայաստանում:
2015 թվականին կյանքին հրաժեշտ տվեցին հայկական սպորտի մի շարք կարկառուն դեմքեր: 85 տարեկանում մահացավ «Արարատ 73»-ի լեգենդար մարզիչ Հարություն Քեհեյանը: Ծանր հիվանդությունից հետո իր մահկանացուն կնքեց ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ, վաստակավոր մարզիչ Վարդան Իշխանի Միլիտոսյանը: Եվ անցնող տարում ծանր հիվանդությունից մահացավ «Արարատ 73»-ի լեգենդար ավագ Հովհաննես Զանազանյանը:

The past year was full of ups and downs in sports, justified and unjustified expectations. In pre-Olympic year Armenia’s athletes distinguished themselves at both youth and adult championships. We want to present you our athletes’ achievements of the past 12 months and the remarkable events of sporting life.
On March 10 the National Olympic Committee of Armenia on the session of the Executive Committee took decision to participate in the first European Games which would be held in Baku, Azerbaijan.
One of the promising athletes of Armenia’s shooting team, Lilith Mkrtchyan became a European champion.
Freestyle wrestler Grigor Grigoryan won silver and Valodya Frangulyan (61kg) captured gold at the U23 European Championship. Greco-Roman wrestler Karapet Chalyan became a bronze and Sargis Kocharyan a silver medalist.
At the World Sambo Cup in Moscow Ashot Danielyan became a Cup winner.
In April, Armenia hosted the World Team Chess Championship where Armenia’s men’s team became a bronze medalist.
At the World Cup in Qatar our gymnasts conquered 3 medals. Harutyun Davtyan was first at pommel horse, Artur Davtyan came third and Artur Tovmasyan grabbed silver at rings.
Arman Yeremyan took a silver medal at the European Taekwondo Championship.
At the European Youth Judo Cup the Armenian representative, Vahagn Hovsepyan became a bronze medalist.
At the European Weightlifting Championship in Tbilisi Armenia’s representative Tigran Martirosyan (77kg) was crowned a European champion for the third time. Andranik Karapetyan took bronze at that championship while Smbat Margaryan (56kg) became a silver medalist of the European Championship. Hripsime Khurshudyan grabbed bronze at clean and jerk.
At the European Gymnastics Championship in Montpelier, France, Harutyun Merdinyan scoring 15,333 points at pommel horse took second position binging silver.
Armenian samboists won 5 medals at the European Championship. Tigran Kirakosyan was the best in the 52kg weight class and was crowned a European champion. Maksim Manukyan (57kg) and Mavrik Nasibyan (74kg) came third and Ernest Hayrapetyan came second.
Armenia’s representative Andranik Karapetyan became a world champion at the World Youth Weightlifting Championship in Wroclaw.
The first European Games were held in Baku on June 12-28, 2015. Armenia attended the Games with 25 athletes representing 6 sports; boxing, wrestling, sambo, judo, taekwondo, shooting.
Greco-Roman wrestler Mihran Harutyunyan became a silver medalist of the European Games.
At the European Youth Public Cycling Championship in Athens, Greece, Armenia’s Edgar Stepanyan became a European champion at scratch (40km group race).
At the University Games Armenian gymnast Artur Tovmasyan scoring 15,500 points at rings was crowned a champion.
In August the 6th Pan-Armenian Games were held.
At the World Youth Cycling Championship Armenia’s Edgar Stepanyan conquered silver at 25km (100 cycles) group cycling.
Armenia’s boxing team member Aram Avagyan (56kg) became a bronze medalist of the European Championship.
Armenian boxer Anush Grigoryan (51kg) got a champion title at the European Youth Championship.
In September Armenian chess leader Levon Aronyan stayed undefeated in one of the strongest tournaments which was held in the US city of Saint-Louis. Picking 6,5 points of 9 possible he won the tournament.
Greco-Roman wrestler Artur Aleksanyan became a world champion for the second time in a row.
President of Armenia's National Olympic Committee, Gagik Tsarukyan, President of the Association of National Olympic Committees, Sheikh Ahmad Al-Fahad Al-Sabah, President of the European Olympic Committee, Patrick Hickey put into operation the “Olympavan”
The National Olympic Committee of Armenian celebrated its 25th anniversary. President of the Association of National Olympic Committees, Sheikh Ahmad Al-Fahad Al-Sabah and President of the European Olympic Committee, Patrick Hickey visited Armenia on this occasion.
On September 30 the legendary footballer Youri Djorkaeff visited Armenia.
November brought the long-awaited medal of gymnastics from the World Championships. Harutyun Merdinyan grabbed bronze at the World Championships.
Armenia’s chess team took the second place at the European Team Chess Championship.
Armenian weightlifters won 3 medals at the World Weightlifting Championship in Houston, USA also obtaining 5 Olympic qualifications for men and 2 for women.
On December the Sports Journalists Federation of Armenia recognized Artur Aleksanyan the best athlete of the year. Gyumri athlete deserves Armenia’s best athlete title for the second year in a row.
In 2015 a number of outstanding personalities of Armenian sport passed away. The legendary coach of the “Ararat-73”, Harutyun Qeheyan died at the age of 85. The Merited Master of Sports of the USSR, talented coach Vardan Militosyan passed away after a serious illness as well as the legendary captain of “Ararat-73”, Hovhannes Zanazanyan.