Ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը՝ Տարասկինի հուշամրցաշարի հաղթող
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, առաջին Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն, 66 կգ քաշային Միհրան Հարությունյանը ոսկե մեդալ է նվաճել Սերգեյ Տարասկինի միջազգային 23-րդ հուշամրցաշարում:
«Անցկացրել եմ 5 բարդ գոտեմարտ: Հատկապես դժվար էր տրամադրվել մրցաշարին վնասվածքից հետո: Բացի այդ, աշխարհի առաջնությունից գրեթե 4 ամիս էր անցել: Մրցակցությունն այս քաշային կարգում սպասվածից բարձր էր: Բոլոր մասնակիցները միջազգային կարգի սպորտի վարպետներ էին՝ Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղրիմից, Ուզբեկստանից: Միայն եզրափակչում ինձ հաջողվեց բացարձակ առավելության հասնել մրցակցիս նկատմամբ: Չեմ ափսոսում, որ որոշել եմ մասնակցել այս մրցաշարին, այն շատ օգտակար էր Եվրոպայի առաջնությանը նախապատրաստվելու համար: Առաջիկայում ևս կան մրցաշարեր, որոնց մասնակցելու հարցը կորոշենք Հայաստանի հավաքականի մարզչական շտաբի հետ: Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ անձնական մարզիչ Ռուբեն Թաթուլյանին, մարզիչներ Արամ Սարգսյանին և Սամվել Գևորգյանին: Հաղթանակս նվիրում եմ աղջկաս՝ Մոնիկային»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հարությունյանը:
Միջազգային հուշամրցաշարում, որը կայացել է դեկտեմբերի 26-27-ը Մոսկվայում, հայ ըմբիշը ներկայացել է 71 կգ քաշային կարգում:

“I had 5 tough bouts. Especially it was difficult to concentrate on the tournament after getting an injury. In addition, it had passed nearly 4 months since the World Championship. The rivalry in this weight class was higher than expected. All the participants were masters of sports of international class from Ukraine, Belarus, Crimea and Uzbekistan. Only in the finals I could gain advantage over my opponent. I don’t regret of participating in this tournament as it was very useful for the preparation to the European Championship. There are also tournaments in the near future but the issue of participation will be decided by the coaching staff of the national team. I want to thank my personal coach, Ruben Tatulyan and the coaches, Aram Sargsyan and Samvel Gevorgyan. I dedicate this victory to my daughter, Monica”, said Harutyunyan in a conversation with ANOC press office.
At the International Memorial Tournament which was held on December 26-27 in Moscow, the Armenian wrestler came out in 71 weight class.