Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը դեկտեմբերի 8-22-ը ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Ծաղկաձորում։ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց հավաքի և առաջիկա անելիքների մասին:
«Այս հավաքի ընթացքում ավելի շատ ուշադրություն ենք դարձնում ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածությանը, բայց դա չի նշանակում, որ գորգային աշխատանք չի լինելու, քանի որ Եվրոպայի առաջնությունից առաջ քիչ ժամանակ կա։ Հավաքը կտևի 14 օր։ Հաջորդ տարի կմասնակցենք միջազգային մրցաշարի Իրանում և ԵԱ-ից առաջ հավաք կանցկացնենք Երևանում, իսկ դրանից հետո կան երկու օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարեր։ Հավաքականի հիմնական մասը երիտասարդ ըմբիշներ են, այս պահին նրանց մարզավիճակը բավարար է»,- նշեց մարզիչը:

Абетнак Кургинян: На данный момент спортивная форма борцов удовлетворительна
С 8-го по 22-е декабря сборная Армении по вольной борьбе проводит учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре. Главный тренер сборной Абетнак Кургинян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о сборе и предстоящих планах.
«Во время этого сбора мы уделяем больше внимания общей физической подготовке, но это не означает, что не будет работы на ковре, поскольку до чемпионата Европы осталось мало времени. Сбор продлится 14 дней. В будущем году мы примем участие в международном турнире в Иране и перед ЧЕ проведем сбор в Ереване, после этого будут 2 олимпийских рейтинговых турнира. Основная часть сборной - молодые борцы, на данный момент их спортивная форма удовлетворительна», - отметил тренер.