Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի եռակի ու Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփել է ավարտին մոտեցող տարին՝ խոսելով նվաճումների, ԱԱ-ում ստացած վնասվածքի և Հայաստանում UNICEF-ի դեսպան դառնալու մասին։
-Արթուր, ինչպիսի՞ն էր ավարտվող տարին քեզ համար։
-Տարին լավ սկսվեց ինձ համար, նախ Ղազախստանում մասնակցեցի լավ կազմ հավաքած մրցաշարի և դարձա հաղթող, իսկ հետո հանդես եկա Եվրոպական խաղերում։ Լավ մարզավիճակում էի, ինչը թույլ տվեց դառնալ չեմպիոն: Այնուհետև լավ մարզավիճակում մասնակցեցի աշխարհի առաջնությանը, որտեղ հիմնական նպատակը վարկանիշ ձեռք բերելն էր: Սկզբում գոտեմարտերը լավ էին ընթանում, բայց երրորդ գոտեմարտում ստացա կողոսկրի վնասվածք և հետագայում այդպես գոտեմարտեցի մինչև եզրափակիչ, որին չկարողացա մասնակցել։ Եթե վնասվածքս չխանգարեր, կարող էին 4-րդ ոսկե մեդալը նվաճել աշխարհի առաջնությունում։
-Այնուամենայնիվ, մինչև վերջին պահը ցանկանում էիր գոտեմարտել։
-Այո, մինչև վերջին վայրկյանը ուզում էի ու պատրաստ էի գոտեմարտել, բայց թույլ չտվեցին, քանի որ կոտրված կողոսկրը կարող էր վնասել այլ օրգանների ու լինեին ավելի լուրջ հետևանքներ։
-Այս պահին ինչպե՞ս ես զգում քեզ։
-Հիմա ինձ լավ եմ զգում, այս հավաքից սկսել եմ գորգային աշխատանքները, մինչև այս միայն ֆիզիկական մարզումներ էի անցկացնում։ Պատրաստվում եմ հունվարին կայանալիք միջազգային մրցաշարին:
-Փետրվարին կանցկացվի Եվրոպայի առաջնությունը։ Կտեսնե՞նք քեզ ԵԱ-ում:
-Ցանկություն ունեմ մասնակցել, բայց ավելի պարզ կլինի հունվարին կայանալիք միջազգային մրցաշարից հետո: Եթե այնտեղ հին վնասվածքները չխանգարեն, ուրմեն կմասնակցեմ։
-Այս տարի դարձար UNICEF-ի բարի կամքի դեսպան։ Ինչպե՞ս ստացվեց դա:
-Ստացա առաջարկ և միանգամից ընդունեցի: Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել այդ կազմակերպության բարի կամքի դեսպանը։
-Կհասցնե՞ս մինչև Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերը վերադառնալ լավագույն մարզավիճակիդ։
-Իմ հիմնական նպատակը 2-րդ օլիմպիական ոսկին է, բայց մինչև այդ կարևոր է, որ վնասվածք չստանամ և համոզված եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի։
-Շատերը կարծում են, որ հիմնական մրցակիցներիցդ մեկը՝ Մուսա Եվլոևը, այս պահին շատ ավելի լավ մարզավիճակում է։
-Այո, նա լավ ըմբիշ է, լավ մարզավիճակում է, բայց ես էլ վատ չեմ զգում ինձ, իսկ ԱԱ-ի ժամանակ տեսանք, թե ում հաղթեցի եզրափակիչի ճանապարհին, իսկ նա՝ ում։ Հույս ունեմ, որ Օլիմպիական խաղերում կհանդիպեմ նրան, և շատ հարցեր կստանան պատասխաններ։

Золотой медалист Олимпийских игр Рио-2016, 3-кратный чемпион мира и 4-кратный чемпион Европы по греко-римской борьбе Артур Алексанян (97 кг) в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги уходящего года, рассказав о достижениях, травме, полученной на ЧМ, и о том, что стал послом ЮНИСЕФ в Армении.
- Артур, каким был для тебя уходящий год?
- Год начался хорошо для меня, сначала в Казахстане я принял участие в турнире с хорошо набранным составом и стал победителем, а затем выступил на Европейских играх. Я был в хорошей спортивной форме, что позволило мне стать чемпионом. После чего я в хорошей форме принял участие в чемпионате мира, где моей главной целью было приобретение рейтинга. Сначала поединки проходили хорошо, но в третьем поединке я получил травму ребра и боролся так дальше до финала, в котором не смог принять участия. Если бы травма не помешала мне, я смог бы завоевать 4-ю золотую медаль на чемпионате мира.
- Тем не менее, ты до последнего момента хотел бороться.
- Да, до последней секунды я хотел и готов был бороться, но мне не позволили, поскольку сломанное ребро могло повредить другие органы и были бы более серьезные последствия.
- Как ты сейчас себя чувствуешь?
- Сейчас я чувствую себя хорошо, с этого сбора я начал работу на ковре, до этого проводил только физические тренировки. Я готовлюсь к международному турниру, который состоится в январе.
- В феврале состоится чемпионат Европы. Увидим ли мы тебя на ЧЕ?
- Я бы хотел участвовать, но это станет ясно после международного турнира, который состоится в январе. Если там старые травмы мне не помешают, то я приму участие в ЧЕ.
- В этом году ты стал послом доброй воли ЮНИСЕФ. Как это получилось?
- Я получил предложение, и сразу его принял. Для меня большая честь быть послом доброй воли этой организации.
- Ты успеешь вернуться к своей лучшей спортивной форме до Олимпийских игр в Токио?
- Моя основная цель - второе олимпийское золото, однако до этого важно не получить травму, и я уверен, что все будет хорошо.
- Многие считают, что один из твоих главных соперников - Муса Евлоев, сейчас находится в гораздо лучшей спортивной форме.
- Да, он хороший борец, находится в хорошей спортивной форме, но я тоже чувствую себя не плохо, а во время ЧМ мы увидели, над кем я одержал победу по дороге к финалу, а над кем - он. Я надеюсь встретиться с ним на Олимпийских играх, и на многие вопросы будут получены ответы.