ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը դեկտեմբերի 13-ին ներկա էր Երևանի «Դինամո» մարզադահլիճում մեկնարկած «Կաշվե ձեռնոց» բռնցքամարտի մրցաշարի բացման արարողությանը, որի ընթացքում ճեպազրույց է ունեցել լրագրողների հետ։
«Մեր նպատակը մարզաձևի զարգացումն է, որպեսզի յուրաքանչյուր քաշային կարգում հավասար պայքար ընթանա ոչ թե մեկ-երկու մարզիկի միջև, այլ՝ 5-6։ Այս մրցաշարի արդյունքում կընտրվեն լավագույնները, ովքեր կմասնակցեն Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարերին։ Մեզ համար կարևոր է, որ մարզիկը ուժեղ լինի, ոչ ազգանունն է էական, ոչ էլ այն, թե որտեղից է նա։ Նախորդ Օլիմպիական խաղերում ունեինք հինգ ուղեգիր, բայց կարևորը ոչ թե ուղեգրերի քանակն է, այլ արդյունքը և որակը: Թող լինեն 2-3 մասնակիցներ, բայց Օլիմպիական խաղերում մեդալներ ունենանք։ Ցանկացած մարզիկ, եթե նպատակ է դնում իր առջև, կարող է դառնալ չեմպիոն: Անհնարին ոչինչ չկա, քանի որ մենք բոլոր պայմանները ստեղծել ենք»,- նշել է ՀԱՕԿ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ «Կաշվե ձեռնոց» մրցաշարի արդյունքում կձևավորվի բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը, որը կմասնակցի ՄՕԿ-ի կողմից անցկացվող վարկանիշային մրցումներին ու Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերին: Մրցաշարին մասնակցում են 75 բռնցքամարտիկներ Երևանից ու Հայաստանի մարզերից (ֆոտոշարք)։

President of the NOC of Armenia Gagik Tsarukyan attended the opening ceremony of the Leather Glove boxing tournament kicked off at Yerevan’s Dinamo Sports Arena on 13 December and had a briefing with journalists.
“Our goal is the development of boxing that will provide an equal competition not for 1 or 2 but 5-6 boxers in each weight class. By the results of this tournament the best boxers will be chosen and will take part in the qualifying tournaments of the Tokyo Olympic Games. The important for us is the strength of an athlete, it doesn’t matter who he is or where he is from. In the previous Olympic Games we had 5 qualifications but the important is not the number of qualifications but the result. Let us have 2-3 participants who will bring medals from the Olympics. Any athlete can become a champion if he sets a goal. Nothing is impossible because we have created all the conditions.” the NOC President noted.
The Armenia national team will be formed by the results of the Leather Glove tournament and will take part in the qualification tournaments organized by the IOC and the Olympic Games Tokyo 2020. The tournament was attended by 75 boxers from Yerevan and Armenian regions (photos).