60 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն, ԽՍՀՄ ժողովուրդների սպարտակիադայի հաղթող, աշխարհի գավաթակիր, ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախկին նախագահ Բենուր Փաշայանը:
Լեգենդար ըմբիշը ՀԱՕԿ-ի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 1999-2000թթ.: Ըմբիշի կարիերան ավարտելուց հետո Բենուր Փաշայանը զբաղվել է նաև մարզչական աշխատանքով։
Բենուր Փաշայանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 18:00-ին, Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում:

В возрасте 60-и лет ушел из жизни двукратный чемпион мира и Европы по греко-римской борьбе, победитель Спартакиады народов СССР, обладатель Кубка мира, заслуженный мастер спорта СССР, бывший президент Национального олимпийского комитета Армении Бенур Пашаян.
Легендарный борец занимал должность президента НОК Армении в 1999-2000 гг. После завершения борцовской карьеры Бенур Пашаян занимался также тренерской работой.
Панихида Бенура Пашаяна состоится 15-го декабря в 18:00 в церкви Св. Саркиса в 5-м массиве Нор Норка.