ՀՀ ԿԱ մարզահամալիրում ավարտվեց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների առաջնությունը, որն անցկացվեց փոփոխված քաշային կարգերով եւ նոր կանոններով:
Առաջնության ավարտին պատանիների հավաքականի ավագ մարզիչ Գագիկ Խաչատրյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց առաջնության եւ մրցաշրջան 2018-ում անելիքների մասին.
«Բավականին համառ պայքարների ականատես եղա: Մասնակցում էր Երեւանի եւ հանրապետության բոլոր մարզերի 240 մարզիկ: Այս առաջնության արդյունքով ձեւավորվեց հավաքականի կազմը, որը փետրվարի 19-ից 20-ը Կիեւում կմասնակցի միջազգային մրցաշարի: Դրանից հետո հավաք ենք անցկացնելու Ծաղկաձորում: Անմիջականորեն նախապատրաստվելու ենք Խորվաթիայում՝ աշխարհի եւ կրկին Ուկրաինայի մայրաքաղաքում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը, որը պատանեկան օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշար է: Տասը քաշային կարգերից օլիմպիական են 45, 51, 60, 71 եւ 92 կգ քաշային կարգերը: Ընդ որում, այստեղ էլ սահմանափակում կա. յուրաքանչյուր երկիր ներկայացուցիչ կարող է ունենալ երկու քաշային կարգում», -ասաց մարզիչը:
Գագիկ Խաչատրյանը վստահություն հայտնեց, որ Բուենոս Այրեսում եւս Հայաստանը ըմբիշ կունենա եւ նախորդ երկուսում ձեւավորված ավանդույթը չի խախտվի: Իսկ դրա համար պետք է աշխատել:

В спорткомплексе КГД при правительстве РА завершился юношеский чемпионат Армении по греко-римской борьбе, который прошел в измененных весовых категориях и новым правилам.
После завершения первенства старший тренер Гагик Хачатрян в беседе с пресс-службой НОКА рассказал о чемпионате и планах на сезон-2018.
"Я стал свидетелем довольно упорных поединков. Участвовали 240 спортсменов из Еревана и всех марзов республики. По результатам этого чемпионата сформирована сборная Армении, которая 19-20 февраля примет участие в международном турнире в Киеве. После этого проведем сбор в Цахкадзоре. Будем готовиться непосредственно к чемпионату мира в Хорватии и к предстоящему в столице Украины первенству Европы, которое является рейтинговым турниром к юношеским Олимпийским играм. Из десяти весовых категорий олимпийскими являются 45, 51, 60, 71 и 92 кг. При этом здесь также есть ограничения: каждая страна может быть представлена в двух весовых категориях", - сказал тренер.
Гагик Хачатрян выразил уверенность, что в Буэнос-Айресе у Армении вновь будут борцы и сформированная на двух предыдущих Играх традиция не будет нарушена. А для этого нужно трудиться.