Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան և Արաբական երկրների ըմբշամարտի ֆեդերացիան դեկտեմբերի 11-ին «Օլիմպավանում» համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։
Այս օրերին Հայաստանում գտնվող Արաբական երկրների ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, UWW-ի (Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիա) գործադիր կոմիտեի անդամ, Կատարը ներկայացնող Զամել Սայաֆ Ալ Շահրանին հուշագիրը ստորագրելուց հետո ասաց, որ Հայաստանը հավակնում է ըմբշամարտի կենտրոն դառնալ տարածաշրջանում։ Զամել Սայաֆ Ալ Շահրանին նշեց, որ վաղուց էր ցանկանում ժամանել Հայաստան և ծանոթանալ պայմաններին։
«Ցանկանում էի ծանոթանալ ձեր ենթակառուցվածքներին։ Իրականում, հաճելիորեն զարմացած եմ։ Այն, ինչ տեսա այստեղ, չեմ տեսել ոչ մի երկրում։ Ձեր պայմանները գերազանցում են անգամ Հարավային Կորեային։ Մեր ֆեդերացիայի ներքո գործում են 22 երկրներ, որոնցից 18-ը՝ ակտիվ։ Ստորագրված հուշագիրը թույլ կտա մեր մարզիկներին և մարզիչներին այցելել Հայաստան, մարզվել այստեղ։ Եթե ամեն բան հարթ ընթանա, ծրագրում ենք UWW-ի հետ Հայաստանը դարձնել ըմբշամարտի կենտրոն։ Իմ այցի մասին տեղյակ է նաև UWW-ի նախագահը, այս հուշագրի օրինակը կուղարկվի նաև նրան, որպեսզի դրա կյանքի կոչվելը վերահսկվի միջազգային ֆեդերացիայի կողմից»,- ասաց Ալ Շահրանին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 10-ին Զամել Սայաֆ Ալ Շահրանին Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Խաչատրյանի և գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանի հետ այցելել էր «Օլիմպավան» և Ծաղկաձորի ուսումնամարզական համալիր։ Նրանք շրջել էին համալիրներում, ծանոթացել պայմաններին, մարզադահլիճներին և հյուրանոցային մասին։

11-го декабря в «Олимпаване» федерация борьбы Армении и федерация борьбы арабских стран подписали меморандум о сотрудничестве.
Находящийся в эти дни в Армении президент федерации борьбы арабских стран, член исполкома UWW (Международной федерации борьбы), представляющий Катар Джамель Саяф Аль-Шахрани после подписания меморандума заявил, что Армения претендует стать центром спортивной борьбы в регионе. Джамель Саяф Аль-Шахрани отметил, что давно хотел посетить Армению и ознакомиться с условиями.
«Я хотел ознакомиться с вашей инфраструктурой. На самом деле, я приятно удивлен. То, что я увидел здесь, я не видел ни в одной стране. Ваши условия превосходят даже Южную Корею. Под эгидой нашей федерации действуют 22 страны, 18 из которых - активно. Подписанный меморандум позволит нашим спортсменам и тренерам посещать Армению и тренироваться здесь. Если все пройдет гладко, мы с UWW планируем превратить Армению в центр спортивной борьбы. Президент UWW в курсе моего визита, и копия этого меморандума будет также отправлена ему, чтобы осуществление меморандума проходило под контролем Международной федерации», - сказал Аль-Шахрани.
Напомним, что 10-го декабря Джамель Саяф Аль-Шахрани посетил «Олимпаван» и учебно-тренировочный комплекс в Цахкадзоре вместе с президентом Федерации борьбы Армении Робертом Хачатряном и генеральным секретарем Араиком Багдадяном. Они осмотрели комплексы, ознакомились с условиями, спортзалами и гостиницей.