Ռիո դե Ժանեյրո-Սան Պաուլո-Դոհա-Երևան չվերթով հայրենիք վերադարձավ Հայաստանի օլիմպիական հավաքականը:
Հայաստանի հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը օդանավակայանում դիմավորեցին հայ օլիմպիականներին: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Միհրան Հարությունյանի պարանոցից հանեց արծաթե մեդալը և կախեց ոսկե մեդալʼ դրանով ևս մեկ անգամ ցույց տալով, որ Միհրան Հարությունյանը բոլորի համար իրական չեմպիոնն է:
Բազմամարդ օդանավակայանում կանգնելու տեղ չկար: Հայ օլիմպիականներին դրսում մեծ հրավառություն էր սպասվում, որից հետո նստեցին իրենց համար նախատեսված ավտոբուսը և ուղևորվեցին Հանրապետության հրապարակ: Հազարավոր երկրպագուներ վանկարկում էին Հարությունյանի անունը, ինչը շատ հուզեց վերջինիս և արցունքներն աչքերին խոստացավ, որ նման ուրախություն իր ազգին նորից է ցանկանում պարգևել:
Հայ մարզիկները ամառային 31-րդ Օլիմպիական խաղերում նվաճել են 4 մեդալ: 20 տարվա դադարից հետո ոսկե մեդալ է նվաճել հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը, մրցավարների կողմնակալ որոշման արդյունքում ոսկուց զրկվել և փոխչեմպիոն է դարձել ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը, փոխչեմպիոններ են դարձել ծանրորդներ Սիմոն Մարտիսոսյանն ու Գոռ Մինասյանը:

Рейсом Рио-де-Жанейро – Сан-Паулу – Доха – Ереван олимпийская сборная Армении вернулась на родину.
Премьер-министр Республики Армения Овик Абрамян и президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян встретили армянских олимпийцев в аэропорту. Президент НОК Армении Гагик Царукян снял с шеи борца греко-римского стиля Миграна Арутюняна серебряную медаль и повесил золотую, тем самым еще раз показав, что Мигран Арутюнян является для всех настоящим чемпионом.
В многолюдном аэропорту негде было стоять. Армянских олимпийцев снаружи ждал праздничный салют, после чего они сели в предназначенный для них автобус и направились на площадь Республики. Тысячи болельщиков скандировали имя Арутюняна, которого это очень растрогало, и он, со слезами на глазах, пообещал, что хочет еще раз доставить такую радость своему народу.
Армянские спортсмены на 31-х летних Олимпийских играх завоевали 4 медали. После 20-летнего перерыва золотую медаль завоевал борец греко-римского стиля Артур Алексанян, в результате предвзятого судейства лишился золота и стал вице-чемпионом Мигран Арутюнян, вице-чемпионами стали также тяжелоатлеты Симон Мартиросян и Гор Минасян.